İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Toyota, Araç Testlerinde Hile Yaptığı İçin Özür Diledi ve Üç Modelin Üretimini Durdurdu

Toyota, Araç Testlerinde Hile Yaptığı İçin Özür Diledi ve Üç Modelin Üretimini Durdurdu

Japonya'nın En Değerli 100 Şirketi Toyota

Toyota, Araç Testlerinde Hile Yaptığı İçin Özür Diledi ve Üç Modelin Üretimini Durdurdu

Toyota, Araç Testlerinde Hile Yaptığı İçin Özür Diledi ve Üç Modelin Üretimini Durdurdu

Toyota Başkanı Akio Toyoda Pazartesi günü, otomobil üreticisi üç modelin üretimini askıya alırken, yedi araç modelinin sertifikasyon testlerinde yapılan büyük hileler nedeniyle özür diledi.

Japonya’nın en büyük otomobil üreticisindeki geniş kapsamlı hatalı testler, çarpışma testlerinde yetersiz veya güncel olmayan verilerin kullanılmasını ve çarpışmalarda hava yastığının şişmesi ve arka koltuk hasarının yanlış test edilmesini içeriyordu. Motor gücü testlerinin de sahte olduğu ortaya çıktı.

Merkezi Japonya’nın Toyota şehrinde bulunan Toyota Motor Corp., Corolla Fielder, Corolla Axio ve Yaris Cross’un Japonya’daki üretimini askıya aldı. Arızalı testler üretimden kaldırılan modellerde de bulundu.

Şirket, bu yanlışın Corolla kompakt ve Lexus lüks araçları da dahil olmak üzere halihazırda yollarda olan araçların güvenliğini etkilemediğini söyledi.

Toyoda, Tokyo’daki bir basın toplantısında derin bir şekilde eğilerek, “İçtenlikle özür dileriz” dedi.

Japon hükümetinin Toyota’ya yönelik soruşturması Ocak ayında başladı. Son yaşanan sorunlar Toyota’nın yurt dışı üretimiyle ilgili değil

Yine Pazartesi günü, Japon rakibi Mazda Motor Corp. da benzer düzensiz sertifikasyon testlerini bildirdi ve iki model olan Roadster ve Mazda 2’nin üretimini durdurdu. Testlerde yanlış motor kontrol yazılımının kullanıldığı belirtildi.

Merkezi güneybatıdaki Hiroşima şehrinde bulunan Mazda da üretimden kaldırılan üç modeldeki çarpışma testlerinde ihlalleri kabul etti. İhlaller araçların güvenliğini etkilemez.

Tokyo merkezli Honda Motor Co. ayrıca Accord, Odyssey ve Fit gibi etkilenen eski versiyonları artık üretimde olmayan bir dizi model üzerinde gürültü seviyeleri ve tork gibi uygunsuz testler nedeniyle Pazartesi günü geç saatlerde özür diledi. Araçların güvenliğinin etkilenmediği belirtildi.

Yaklaşık iki yıl önce Toyota grup şirketlerinde, küçük modellerde uzmanlaşmış kamyon üreticisi Hino Motors ve Daihatsu Motor Co.’da ve makine ve otomobil parçaları üreten Toyota Industries Corp.’ta sertifikasyon sorunları ortaya çıktı.

Müşteri memnuniyetini denetleyen Toyota yöneticisi Shinji Miyamoto, Toyota’nın grup şirketlerindeki sorunların ardından kendi testlerini incelemeye başladığını söyledi.

Toyota ve grup şirketlerindeki test sistemlerinin bariz bir şekilde çözülmesi, onlarca yıldır üretim ustalığıyla ve işçileri “daha iyi arabalar” üretmeye teşvik etmeye dayalı bir kurumsal kültürle övünen bir otomobil üreticisi için bir utanç kaynağı.

Toyoda, şirketin testleri yaptırmak için fazla istekli olabileceğini ve model çeşitlerinin arttığı bir dönemde testleri kısalttığını söyledi.

Toyota dünya çapında 10 milyondan fazla araç satıyor.

Şirketin kurucusunun torunu Toyoda, bazı sertifikasyon kurallarının aşırı katı olabileceğini ve bu tür testlerin dünya çapında farklılık gösterdiğini belirtti. Ancak ihlalleri tasvip etmediğini defalarca dile getirdi.

“Biz mükemmel bir şirket değiliz. Ancak yanlış bir şey görürsek geri adım atacağız ve bunu düzeltmeye çalışmaya devam edeceğiz” dedi Toyoda.

Kaynak: apnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: