Araçlar

Tesla’nın Model Y’si Artık Dünyanın En Çok Satan Arabası! Bu ‘Sanat Eseri’ Sürücüleri Nasıl Bu Kadar Büyüledi?

Tesla‘nın Model Y’si Artık Dünyanın En Çok Satan Arabası! Bu ‘Sanat Eseri’ Sürücüleri Nasıl Bu Kadar Büyüledi?

Tesla’nın Model Y’si Artık Dünyanın En Çok Satan Arabası

Toyota Corolla gibi endüstrinin temel taşlarını geride bırakan Tesla’nın Model Y’si, dünyanın en çok satan arabası, bu ayrıcalığa ulaşan ilk elektrikli araç (EV) oldu. Bu kilometre taşı, ABD, Çin ve Avrupa da dahil olmak üzere büyük otomotiv pazarlarında EV’lere yönelik artan talebi doğruluyor.

Robb Report, Tesla’nın elektrikli crossover’ının 2023’ün ilk çeyreğinde 267.200 adet satarak diğer tüm araçları geride bıraktığını söylüyor.

2019 sürümünden bu yana popülaritesinin artmasına rağmen, Model Y’nin pazarın zirvesine ulaşması birçok kişi tarafından iyimser bir hedef olarak görülüyordu. Ancak Tesla Motors CEO’su Elon Musk, 2016 gibi erken bir tarihte EV’nin dünyanın en çok satanı haline gelmesinin uzun sürmeyeceğini tahmin ederek tamamen elektrikli SUV’ye olan güvenini sürdürdü.

Enflasyon Azaltma Yasası’nın bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki son fiyat indirimleri ve temiz araç vergisi kredileri kısmen sayesinde, Model Y daha fazla tüketici tarafından erişilebilir hale geldi. İlk satış fiyatı karşılaştırılabilir gazla çalışan araçlardan daha yüksek olmasına rağmen, zaman içindeki toplam maliyet genellikle elektrikli araç sahipliği için daha azdır. Model Y, bir önceki yıla göre arttı ve Tesla’nın 2023’ün sonuna kadar 1 milyon adet satması muhtemel.

Yolda daha fazla EV çevre ve halk sağlığına fayda sağlar

Çevre Koruma Ajansı’na göre ulaşım, ABD’de ısıyı hapseden kirliliğin yaklaşık %29’undan sorumlu ve bu da onu ülkenin artan sıcaklıklara en fazla katkıda bulunanı yapıyor.

EV’ler, motor yağı gibi kimyasallara ihtiyaç duymaz veya egzoz emisyonları üretmez; bu da kirliliği azaltmaya ve astım gibi kötü hava kalitesiyle kötüleşen sağlık koşullarını hafifletmeye yardımcı olur. Yağın yakıta dönüştürülmesi ve rafine edilmesi çevreye son derece zararlıdır. Elektriğin bir kısmı kirli enerji kullanılarak üretilirken, EV’ler hala geleneksel arabalardan daha az kirliliğe katkıda bulunuyor.

Tüketiciler elektrikli araçlara yöneldikçe endüstri liderleri bunu fark ediyor. Automotive News’e konuşan bir Toyota yöneticisi, Model Y’yi “tamamen farklı bir üretim felsefesiyle” “gerçekten bir sanat eseri” olarak nitelendirdi. Toyota Başkanı Koji Sato, gelişen sektöre ayak uydurmak için The Driven’a “iş yapma şeklimizi büyük ölçüde değiştirmeliyiz” diyor.

Model Y’nin yıl boyunca lider konumunu koruyup koruyamayacağı bilinmese de, listenin başında bir EV’ye sahip olmak tüketiciler ve çevre için bir kazançtır.

Tesla’nın Model Y’si Artık Dünyanın En Çok Satan Arabası! Bu ‘Sanat Eseri’ Sürücüleri Nasıl Bu Kadar Büyüledi?-Kaynak: thecooldown

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir