AraçlarBilim ve Teknoloji

Tesla, Norveç’in Elektrikli Araç Sektöründe Lider Durumda

Tesla, Norveç’in Elektrikli Araç Sektöründe Lider Durumda

Tesla, Norveç’in Elektrikli Araç Sektöründe Lider Durumda

2022’de Norveç‘te satılan beş yeni arabadan dördü Tesla liderliğinde pille çalışıyordu, ancak 2025 yılına kadar sektördeki bazıları yeni vergilerin ülkenin benzinli ve dizel otomobil satışını ilk sonlandıran ülke olma hedefini engelleyebileceğini söylüyor.

Kayıt verilerine göre, Elon Musk‘ın yalnızca elektrikli Tesla Inc. şirketi, Norveç’te diğer tüm markalardan daha fazla araba sattı ve toplam pazarda %12,2’lik bir pay elde ederek %11,6 ile Volkswagen’i geride bıraktı.

Çin genel olarak açık ara en büyük otomobil pazarı olsa da, 5,5 milyon nüfusuyla Norveç, cömert sübvansiyonların yardımıyla dünyanın en yüksek elektrikli araç oranına ulaştı ve bu da onu model çıkaran otomobil üreticileri için bir kanıtlama alanı haline getirdi.

Norveç Karayolu Federasyonu (OFV), satılan akülü elektrikli araçların (BEV) payının, on yıl önceki %2,9’dan 2021’deki %65’ten 2022’de %79,3’e yükseldiğini söyledi.

Tesla Model Y, ikinci sıradaki Volkswagen’in elektrikli ID.4’ü ve üçüncü sıradaki Skoda Enyaq’ın önünde yılın en popüler modeli oldu.

Benzinli ve dizel araba satışını sona erdirmek isteyen petrol üreticisi Norveç, bugüne kadar akülü elektrikli araçları içten yanmalı motor kullanan rakiplerine uygulanan vergilerden muaf tuttu

Ancak maliye bakanlığı, vergi muafiyetlerinin emisyonları azaltmaya yardımcı olurken, 2022’de devlete 39,4 milyar kron (4,0 milyar dolar) gelir kaybına mal olduğunu ve merkez sol koalisyon hükümetinin üst düzey araçların faydalarını engellemeye çalıştığını söyledi.

Geçen yıl elektrikli bir Porsche Turbo S satın alanlar en az 1,7 milyon Norveç kronu ödeyecekti, ancak benzinli eşdeğeri gibi vergilendirilseydi, fiyat etiketi 2,1 milyonun üzerinde olacaktı.

Araba sahiplerini temsil eden bir çıkar grubu olan Norveç Otomobil Federasyonu (NAF), elektrikli motor sistemleri fosil yakıtlı muadillerinden daha ağır olduğundan, ağırlığa dayalı yeni bir otomobil vergisinin de BEV’lerin satışını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

NAF sözcüsü Thor Egil Braadland, “Hükümet ağırlığa dayalı yeni bir vergi önerdiği için satışların düşeceğinden endişe duyuyoruz.” Dedi.

Hükümet ayrıca, elektrikli otomobil sahipleri için şarj istasyonları ve kullanımları için nasıl ödeme yapılacağı ile ilgili temel pratik sorunlardan birini yeterince ele almakta başarısız olduğunu söyledi.

Braadland, “Norveç’te iyi hazırlanmış bir EV sahibi olmak için 10-15 uygulamaya ihtiyacınız var ve birçoğunun bu nedenle bir EV satın almayı ertelediğini biliyoruz.” Dedi.

NAF, kullanıcıların birden fazla uygulamaya ihtiyaç duymadan tüm şarj istasyonlarında ödeme yapmalarını sağlayacak bir “e-roaming” çözümü için bastırıyor.

Hükümet elektrikli araçlara yönelik politikasını savundu

Norveç ulaştırma bakanlığında devlet sekreteri olan İşçi Partisi’nden Johan Vasara, “Elektrikli araba Norveçliler için yeni normal araba haline geldi ve bu, toplumun fonlarını nasıl kullandığımıza bakmamız gerektiği anlamına geliyor” dedi.

“Elektrikli otomobilin burada kalacağından çok eminiz.” diyen Vasara, hükümetin önlemlerini ağır yük taşıtları da dahil olmak üzere diğer ulaşım sektörlerine odaklaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Tesla, Norveç’in Elektrikli Araç Sektöründe Lider Durumda-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir