Telefon Bağımlılığını Azaltan Uygulamalar

Telefon Bağımlılığını Azaltan Uygulamalar yazımızda akıllı telefonların kullanımını azaltmak için 3 günlük program yapımını ve hayatı renklendirmenin bağımlılığı önlediğini yazdık.

Telefon Bağımlılığını Azaltan Uygulamalar 3 Altın Kural

Telefon kullanımını azaltmak için 3 günlük bir program yapmanız gerekecek. Bu programı uyguladığınızda telefon bağımlılığından yavaş yavaş nasıl kurtulacağınızı göreceksiniz.

İlk gün cep telefonlarını yatak odanızdan çıkarın. Çünkü cep telefonuyla yatak odanıza girdiğinizde gece boyunca telefonu kontrol etme isteği sizde doğacaktır. Gelen bildirimlere bakmak isteyeceksiniz.

İkinci gün cep telefonlarınızı yemek masasına getirmeyin. Arkadaşlarınızla yemeğe çıktığınızda veya evde yemek yerken telefonu yanınızda getirdiğinizde sürekli ona bakarak yemek yemeye çalışırsınız. Yemek yediğiniz kişileri bile unutursunuz. Kültürümüzde yemek masasında yapılan sohbetlerin ne kadar önemli olduğunu hatırlayın. Daha çok sohbet ve mutluluk için telefonu masadan kaldırın.

Üçüncü günde ise arabadayken telefon kullanmayın. Arabaya bindiğiniz anda telefonları kapatın. Telefonlara bakmaktan çevrede olan bitenleri kaçırırsınız. Çevreye bakmak, insanın doğayla ve yaşadığı yerle olan ilişkilerini güçlendirir.

Akıllı Telefon Bağımlılığı Artıyor

Hayatınızı Renklendirin

Bu 3 günlük programı sürekli hale getirdiğinizde telefon kullanımınız azalacaktır. Bunların yanında gerçek hayatınızı daha güzel hale getirirseniz, sanal dünyaya olan ilginizi kaybedersiniz. Yaşadığınız çevredeki turistik yerleri keşfederek hayatınızı hareketli hale getirebilirsiniz. İnsanları takip etmek yerine siz gezmiş olursunuz. Çay ve kahvenizi arkadaşlarınızla için. Hayvanları beslemenin güzelliğine varın. Sosyal ortamlarda çok fazla hayvan resmi beğeniliyor ve siz gerçek hayatta hayvanlara ilgi gösterin. Çocuklarınızı akıllı telefonlarla ve teknolojik cihazlarla oyalamaktan vazgeçin. Canı sıkılan çocuğun üretkenliği artar. Bırakın çocuk kendi kendini eğlendirmeyi öğrensin.

Telefon Bağımlılığını Azaltan Uygulamalar-Prof. Dr. Mehmet Şakiroğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın