Ekonomi ve ParaHaber

Suudi Aramco, ‘Aşırı Derecede Düşük’ Kapasite Konusunda Ciddi Bir Uyarı Yayınladı

Suudi Aramco, ‘Aşırı Derecede Düşük’ Kapasite Konusunda Ciddi Bir Uyarı Yayınladı

Dünyanın En Büyük Petrol Üreticisi Suudi Aramco, ‘Aşırı Derecede Düşük’ Kapasite Konusunda Ciddi Bir Uyarı Yayınladı

Dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Aramco‘ya göre küresel petrol piyasası sıkışıklığını koruyor. Ve bu, hâlâ büyük ölçüde fosil yakıtlara dayanan bir dünya için pek de iyiye işaret değil.

Suudi Aramco CEO’su Amin Nasser, Londra’daki bir konferansta “Bugün son derece düşük bir yedek kapasite var” dedi. “Çin açılırsa, ekonomi düzelmeye başlarsa veya havacılık endüstrisi daha fazla jet yakıtı istemeye başlarsa, bu yedek kapasiteyi aşındırırsınız.”

Nasser, petrol fiyatlarının yeniden hızla yükselebileceği konusunda uyarıyor.

“Bu yedek kapasiteyi aşındırdığınızda dünya endişelenmeli. Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir kesintiye, herhangi bir öngörülemeyen olaya yer kalmayacak.”

Petrol Ürünleri İhracatı

Nasır’ın görüşünü paylaşıyorsanız, işte üzerine bahse girebileceğiniz üç petrol hissesi. Wall Street de bu üçlüde ters görüyor.

Shell

Merkezi Londra’da bulunan Shell (NYSE:SHEL), 70’ten fazla ülkede faaliyet gösteren çok uluslu bir enerji devidir. Günde yaklaşık 3,2 varil petrol eşdeğeri üretiyor, 10 rafineride hissesi var ve geçen yıl 64,2 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz sattı.

Küresel yatırımcılar için de bir temel unsurdur. Shell, Londra Menkul Kıymetler Borsası, Euronext Amsterdam ve New York Menkul Kıymetler Borsasında işlem görmektedir.

Şirketin NYSE’de işlem gören hisseleri yıldan yıla %26 arttı.

Piper Sandler analisti Ryan Todd, petrol ve gaz süper majöründe bir fırsat görüyor. Geçen hafta analist, fiyat hedefini 65 $’dan 71 $’a yükseltirken Shell’in ‘fazla kilolu’ notunu yineledi.

Shell’in bugün hisse başına yaklaşık 56 dolardan işlem gördüğü düşünülürse, Todd’un yeni fiyat hedefi %27’lik potansiyel bir artışa işaret ediyor.

Chevron

Chevron (NYSE:CVX), emtia patlamasından yararlanan bir başka petrol ve gaz süper majörü.

Üçüncü çeyrek için şirket, geçen yılın aynı dönemine göre %84’lük bir artışı temsil eden 11,2 milyar $’lık kazanç bildirdi. Satışlar ve diğer işletme gelirleri, yıldan yıla %49 artışla çeyrek için 64 milyar $’ı buldu.

Ocak ayında Chevron’un yönetim kurulu, üç aylık temettü oranının hisse başına 1.42$’a %6 artırılmasını onayladı. Bu, şirkete yıllık %3,0 temettü getirisi sağlıyor.

Hisse senedi de güzel bir ralli yaşadı ve 2022’de %57 arttı.

Morgan Stanley analisti Devin McDermott, Chevron’da ‘eşit ağırlık’ derecesine sahip (en yükseliş notu değil), ancak fiyat hedefini geçen ay 193 $’dan 196 $’a yükseltti. Bu, mevcut seviyelerden %4’lük potansiyel bir artış anlamına geliyor.

Exxon Mobil

460 milyar doları aşan bir piyasa değerine sahip olan Exxon Mobil (NYSE:XOM), Shell ve Chevron’dan daha büyük.

Şirket ayrıca 2022’de üç şirket arasında en güçlü hisse senedi fiyatı performansına sahip şirket olmakla övünüyor — Exxon hisseleri yıldan yıla %79 arttı.

Yatırımcıların hisseyi neden beğendiğini anlamak zor değil: Petrol üreten dev, bu emtia fiyatları ortamında kâr ve nakit akışı fışkırıyor. 2022’nin ilk dokuz ayında Exxon, bir yıl önceki dönemdeki 14,2 milyar dolardan büyük bir artışla 43,0 milyar dolar kar elde etti. Serbest nakit akışı, geçen yılın aynı dönemindeki 22,9 milyar dolara kıyasla ilk dokuz ayda 49,8 milyar doları buldu.

Sağlam finansallar, şirketin yatırımcılara nakit iade etmesine olanak tanır. Exxon, hisse başına 91 sentlik üç ayda bir temettü ödüyor, bu da yıllık %3,2’lik bir getiri anlamına geliyor.

Jefferies analisti Lloyd Byrne, Exxon’da ‘al’ derecesine ve 133 $’lık bir fiyat hedefine sahip – bugün hisse senedinin bulunduğu seviyenin yaklaşık %17 üzerinde.

Bu makale yalnızca bilgi sağlar ve tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Herhangi bir garanti olmaksızın sağlanmaktadır.

Suudi Aramco, ‘Aşırı Derecede Düşük’ Kapasite Konusunda Ciddi Bir Uyarı Yayınladı-Kaynak: moneywise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir