Haber

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad: İşgal Bitmeden Türkiye ile Normal İlişkiler Olmaz

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad: İşgal Bitmeden Türkiye ile Normal İlişkiler Olmaz

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mekdad: İşgal Bitmeden Türkiye ile Normal İlişkiler Olmaz

Suriye dışişleri bakanı Faysal Mekdad Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin tam bir yakınlaşma sağlamak için ülkesindeki askeri varlığını sona erdirmesi gerektiğini söyledi.

Şam’da İranlı mevkidaşı ile görüştükten sonra yaptığı konuşmada, “İşgali kaldırmadan Türkiye ile normal ilişkileri yeniden kurmaktan söz edemeyiz.”

Türkiye, Suriye’deki 12 yıllık çatışma sırasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı siyasi ve silahlı muhalefetin önemli bir destekçisi oldu ve kendi birliklerini ülkenin kuzeyine gönderdi.

Esad’ın önemli bir müttefiki olan Rusya, geçen ay savunma bakanları arasındaki görüşmelere ev sahipliği yaparak ve dışişleri bakanları ile nihayetinde cumhurbaşkanları arasında görüşmeleri hedefleyerek Şam ile Ankara arasında bir yakınlaşmayı destekliyor.

Mekdad Cumartesi günü yaptığı açıklamada, daha fazla ayrıntı vermeden veya Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adını anmadan “Esad ile Türk liderliği arasında bir görüşmenin anlaşmazlığın nedenlerinin ortadan kaldırılmasına bağlı olduğunu” söyledi.

Mekdad, Esad’ın diğer ana müttefiki İran’ın dışişleri bakanı Hossein Amirabdollahian ile Şam’da yaptığı görüşmenin ardından konuştu.

Cumartesi günü Esad ile de bir araya gelen Amirabdollahian, Cuma günü İran’ın “Suriye ile Türkiye arasında gerçekleşen diyalogdan memnun olduğunu” söyledi.

Esad Cuma günü yaptığı açıklamada, sonuçların Suriye makamlarının tüm muhalif silahlı gruplara atıfta bulunmak için kullandığı bir terim olan işgalin sona erdirilmesi ve teröre destek ilkesine dayanması gerektiğini söyledi.

Müzakereler hakkında yakın bilgiye sahip bir kaynak, Suriye’nin Türkiye’den askerlerini kuzeydeki bölgelerden çekmesini ve üç ana muhalefet grubuna desteğini kesmesini istediğini söyledi.

Kaynak, Suriye’nin bir dışişleri bakanları toplantısını kabul etmeden önce takip komiteleri aracılığıyla bu taleplerde ilerleme görmek istediğini söyledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Perşembe günü Mekdad ile Şubat ayı başlarında görüşebileceğini söyleyerek, ikilinin önümüzdeki hafta görüşebileceği yönündeki haberleri yalanladı.

Suriye, 2011’de Suriye savaşının başlamasından bu yana Ankara ile Şam arasındaki en üst düzey görüşmelerin münasebetiyle bu tür bir toplantının zamanlaması hakkında resmi bir yorumda bulunmadı.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir