Spor Yapmada Isınmanın Önemi

Spor Yapmada Isınmanın Önemi yazımızda sağlık ve doğru spor yapmak için spor öncesi ısınmanın ve esnemenin önemini ve ısınma hareketlerini yazdık.

Doğru Spor Nasıl Yapılır?

Spor yapmadan önce mutlaka ısınma egzersizleri yapılması gerekir. Sosyal medyada paylaşılan spor hareketleri kişiler tarafından direkt uygulandığında birçok sakatlığa ve rahatsızlığa neden olabilmektedir. Isınmayı yapan kişiler esneme bölümünü de atlayabilmektedir. Spor yapmadan önce ısınma hareketleri yapılmalı, kasların gevşemesi için gevşeme hareketleri yapıldıktan sonra spor yapılmalıdır. Aksi halde ısınmamış ve hazır olmayan kas grubunun incinmesi ve zarar görmesi beklenen bir durumdur. Spor yapacakların doğru egzersiz programına uyması gerekir. Aşağıdaki hareketler kasların spora hazır olması için yeterli olacaktır. Aynı zamanda skolyoz hastaları içinde faydalıdır.

Skolyoz Omurga Eğikliği Egzersizleri

Spor Yapmada Isınma İçin Neler Yapılabilir?

Isınma için bir ip ile 5-7 dakika kadar olduğunuz yerde atlayabilirsiniz. Daha sonra birkaç esneme hareketi yapılmalıdır. Bacaklar yanlara açılır, eller birbirlerine kitlenir ve sağa sola doğru esneme hareketi yapılır. Eller yan tarftayken sola ve sağa doğru esneyebilirsiniz. Squat hareketi de oldukça popülerdir. Bunun için ayaklar yere sağlam basacaktır. Kalça geriye doğru alınır. Eller ileri doğru dik bir şekilde kollarla uzatılır. Çökme hareketiyle squata başlanır. Kalça aşağıya doğru indirilir ve dizler diktir. Omuzlar geriye doğru dik bir şekilde tutulur. Karın kası sıkılaştırılır. Nefes vererek yukarıya doğru kalkılır. Karın kasları ve kalça kasları sıkı bir şekilde olması gerekir. Bu hareketler evde tek başına rahatlıkla yapılabilir.

Yürümenin Faydaları-Egzersiz yapmak

Sağlık için minimum her gün 20 dakika tempolu bir şekilde yürüş yapılması gerekir. Normal yürüyüşte bu iki katına çıkar. Haftada minimum 3 gün spor yapılması gerekir. Sporun yanında düzenli ve sağlıklı beslenilmesi gerekmektedir. Akşamları en geç saat 6’da akşam yemeği yapılmalıdır. Daha sonra mideyi yormayacak şeyler tüketilebilir. Salata ve yoğurt tüketilebilir. Kışın antrenör ile yapılacak sporlar çok faydalı olacaktır. Plates yapmak isteyenler plates gruplarına katılarak sporun inceliklerini öğrenmelidir. Bol bol hareket etmek formda kalmayı sağlayacaktır. Profesyonel spora başlamadan önce kişiler kan değerlerini ölçtürüp, spor yapmaya başladıktan 3-4 hafta sonra kan değerlerindeki değişimi görecekler ve daha çok spor yapma isteği doğacaktır. Egzersiz görselliğin yanında daha çok sağlık içi yapılmalıdır.

Spor Yapmada Isınmanın Önemi-Egzersiz Uzmanı Soyer Baş ve Pilates Eğitmeni Özge Öztürk’ün videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın