You are currently viewing Sperm Sayısı ve Kalitesini Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?
Bebek Doğumları

Sperm Sayısı ve Kalitesini Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

  • Post author:
  • Post category:Haber / Sağlık
  • Reading time:2 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:8 Haziran 2020

Sperm Sayısı ve Kalitesini Arttırmak İçin Neler Yapılabilir? yazımızda özellikle gelişmiş ülkelerde erkeklerin değişen yaşam koşullarından etkilenmeleriyle birlikte sperm kalitelerinin ve sayılarının düşmeye başlamasını ve bunun çözümü için yapılacakları yazdık.

Sperm Kalitesinde Yaşanan Ciddi Düşüşler

Batılı ülkelerde yapılan araştırmaya göre sperm kalitesinde ciddi düşüşlerin olduğu tespit edildi. Batı’da erkeklerin üreme yetisi her yıl ortalama %2 azalmaktadır. Amerikan Üreme Tıbbi Derneği, bu sonucun yaşam tarzlarından kaynaklı olduğunu belirtiyor. Artan kilolarla birlikte obezitenin çoğalması ve yetersiz egzersiz, sperm kalitesini düşürmektedir. Kirlilik, sigara ve stres de sperm kalitesini olumsuz bir şekilde etkiliyor. Amerika, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda‘da erkeklerin sperm sayısı 40 yıldan kısa bir sürede yarı yarıya azaldı. Bunun sonucunda da kısırlık tedavisi gören erkeklerin sayısı tam 7 kat arttı.

Sperm Attırıcı Doğal Karışım

Sperm Sayısı ve Kalitesini Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Erkeklerin hayatına daha çok egzersizi sokması ve abur-cubur yiyeceklerden uzak durması, spermlerin daha çok yaşamasını sağlayacaktır. Daha az oturmak ve bolca hareket etmek sperm kalitesini arttıracaktır. Batılı kadınların artık daha geç yaşta anne olmayı düşünmelerinden dolayı da bebek sayısında daha da düşüşler görülecektir. Batı toplumlarının hızla nüfuslarının azalması, yeni yaşama biçiminden olumsuz etkilendiklerini göstermektedir. Erkek kısırlığı ve üreme sorunu yeni sağlık masraflarını da beraberinde getirmektedir. Sağlık için doğala dönmek en iyi çözüm olacaktır.

Kaynak: BBC News

Bir yanıt yazın