İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sosyal Medyanın Alışveriş Yaptırma Gücü

Sosyal Medyanın Alışveriş Yaptırma Gücü yazımızda dijital ortamın sunmuş olduğu kolay alışveriş yapma imkanına kanmamayı, şirketlerin sosyal medyanın etkisini kullanmasını, alışveriş baskını yenmek için yapılabilecekleri ve sosyal medyanın alışveriş yaptırmaya yönlendirmesini yazdık.

Dijital Ortamın Sunmuş Olduğu Alışveriş Yaptırma Gücü

Teknoloji üzerinden yapılan reklamlar, geleneksel pazarlamalardan daha güçlü ve daha etkili bir hale gelmiştir. Sosyal medya günümüzde insanların hayatlarında büyük yer tutmaktadır. Sosyal medya genç kuşakların internette manipüle edildiği ve yönlendirildiği bir yer haline geldi. 2014 yılında dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre, 15 yaş üzeri alışveriş yapanların %75’inin internet üzerinden alışveriş yaptığı tespit edilmiştir. Bu oran 2014 yılı için geçerlidir. Günümüzde internetten alışveriş yapmanın sunduğu avantajlar daha da çok arttığı için oran yükselmiştir. Bu nedenle de şirketler internet ortamına çok ciddi paralar harcamaktadır. İnternet üzerinden satış yapmak için şirketler birbirleriyle ciddi yarış içindedir. Bununla birlikte sosyal medyayı da reklam için ve ürünlerini satmak için kullanmaktadırlar.

ebrandvalue-sosyal-medya

Sosyal Medyanın Alışveriş Yaptırma Gücü

Teknolojinin gelişmesi ve akıllı telefonlara sahip olan kişi sayısının artmasıyla birlikte sosyal medya kullanıcıları da hiç olmadığı kadar artmıştır. Sosyal medya üzerinden paylaşım yapıldıktan sonra erişebileceğiniz insan sayısı da oldukça fazla olabilmektedir. Bir video yayınının veya videonun milyonlarca kişiye ulaşması artık hayal değildir. Pazarlamacıların rüyası olan bu durum artık gerçekleşmiştir. Bu yüzden de şirketler markalarını sosyal medyada konumlandırırken çok önemli bir konuya odaklanmaya başlamıştır. Bu konu da etkileşimdir. Markalar müşterilerine hitap ederken sadakati teşvik etmek için onlarla etkileşim yoluna gittiler. Etkileşim için markalar müşterilerine sorular sordular, hediyeler verdiler, anketler yaptılar ve beğendiğiniz veya beğenmediğiniz içeriklerle sizi kendilerine çektiler. Şirketler milyonlarca kişiyle etkileşim yaparak ürünlerini çok iyi bir şekilde sattılar.

sanal-alis-veris

Alışveriş Baskısını Yenmek İçin Yapılacaklar

  • Sosyal medya platformlarında her görülen şey gerçek olmayabilir. Pek çok paylaşımın altında algı yönetimine yönelik manipülasyonlar ve kandırmacalar bulunmaktadır.
  • Dini duygularınızı ve adetlerinizi kullanarak sizi kendine çeken pek çok sayfa, belli bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra sayfasını ticari şirketlere ve terör örgütlerine satabilmektedir. Size yanlış yönlendirmeler yaptırabilirler. Bu tür örnekler ülkemizde çokça yaşanmıştır.
  • Sosyal medyada bilgi paylaşımını olabildiğince az tutun veya hiç paylaşmayın. Bilgileriniz herkes tarafından görülebilmektedir.
  • Çocuklar sosyal medya ile yalnız başına bırakılmamalıdır. Kötü niyetli kişiler çocuklarınızı kullanabilir.
  • Hangi sosyal medyada niye yer aldığınızı iyi düşünün. Aradığınız şeyi bilmiyorsanız, başka şeylerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin ve zamanınızın kıymetini bilin.

Sosyal Medyanın Alışveriş Yaptırma Gücü-İnsan ve Hayat Dergisinden yardım alınmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir