You are currently viewing Sokak Yemeklerinin Riskleri
Sokak Yemekleri

Sokak Yemeklerinin Riskleri

  • Post author:
  • Post category:Mutfak / Seyahat / Yaşam
  • Reading time:4 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:19 Nisan 2020

Sokak Yemeklerinin Riskleri yazımızda yolculuk ve seyahatlerde yeni şeyler keşfetmenin bazı şeyleri unutturduğunu, köylerde doğalı bulmada dikkatli olmayı, yabancı şehirlerde alkollü yemeklere dikkati ve yolculuğun şükrü artırmasını yazdık.

Sokak Yemeklerinin Riskleri-Yeni Şeyler Keşfetmenin Cazibesi

Seyahatin en güzel şeyi, mekanla ve sokakla bağlantı kurulmasıdır. Seyahatçi, dolaştığı caddelerde, sokaklarda, yollarda küçük pazarlarda yerel meyveler, türlü soslara hazırlanmış yerel yemekler, balık ve et türleri ile karşılaşır. Yeni görülen şehirler, köyler, tarihi yapılar ve alanlar, camiler, mimari eserler, renkli caddeler insanı farklı hissiyatlara, düşüncelere taşır. Coğrafi ve kültürel farklılıklar da eklendiği zaman bambaşka bir yere seyahat etmiş gibi olursunuz. Ruh değişimi yaşanmaktadır ve bu normal bir durumdur. Normal olmayan ise, insanın kendisini bırakması ve önüne gelen her şeyin tadına bakmak istemesidir. İnsanoğlu farklılıklara alışkın olsa da, sürprizler, yeni keşifler ve gizli yerlere girip çıkmanın heyecanı; kişide kapıların arkasındakini merak etme ve gizemli tatları tatmayı arzulama hissiyatı uyandırır. Bu durumlarda bilinçli bir şekilde davranmak gerekir.

İstanbul'da Bulunan Tabiat Parkları-Polonezköy

Sokak Yemeklerinin Riskleri-Köylerde Doğal Ürünler Bulmak

Köylerde ve kırsal alanlarda tüm yiyecekler doğal olarak bulunabilmektedir. Bu nedenle de insanlar fazla şüphe etmezler. Köylerde doğallık boldur, fakat her şeyi alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Anadolu’nun köylerinde peynir, tereyağı, bal, turşu alınıp yenebilir. Bu gıdaları alırken balın gliserinle, peynir ve yoğurdun süt tozuyla ve tereyağının da patates püresiyle yapılmadığına dikkat etmek gerekir. Özellikle et ve tavuk ürünlerinde tedbiri hiç elden bırakmamak lazım.

Lonely Planet'in Geziciler İçin

Yabancı Şehirlerde Yemeklerde Alkol Hassasiyeti

Anadolu’nun köylerinde alkol yemeklere girecek kadar tehlike arz etmemektedir. Bunun yanı sıra farklı memleketlerde alkol birçok yemek sosuna, soğuk ikram edilen yöresel içeceklerin içine girme ihtimali bulunmaktadır. Yabancı şehirlerde yemeklerde alkol olup olmadığı sorulduğu zaman alkol yemekte yok cevabı alındığı zaman hemen rahatlanmamalıdır. Çünkü satıcılarda çoğu kez sattığı ürünün içinde ne olduğunu bilmez ve ne katıldığına da dikkat etmezler.

Havayoluyla Seyahat Eden Yolcular

Yolculuk Yapmanın Şükrü Artırması

İnsanlar kainatta bulunan diğer canlılara göre aciz yaratılmıştır. Kendi memleketinden ve bulunduğu yerden daha büyük bir yere çıktığı zaman kısıtlı ortamdan daha geniş ortama çıktığını düşünebilmektedir. Bu his kontrol altına alınmazsa kişi helal-haram demeden her şeyi tatmak isteyebilir. Yolculuk ve seyahat yapmak bazı insanların acziyetini fark etmelerini sağlar. Daha çok şükür ve dua eder. Böyle bir ruh halinde olan insan kendisine ikram edilen şeyleri reddetmek istemez. Ancak ikramları süzgeçten geçirmek gerekir.

Sokak Yemeklerinin Riskleri-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın