Bilim ve TeknolojiYaşam

SEO Hizmetinin Web Siteleri İçin Önemi

SEO Hizmetinin Web Siteleri İçin Önemi yazımızda arama motoru optimizasyonun ne olduğu, önemi, günümüz web siteleri arasında öne çıkma yollarını ve google indexleme sisteminin nasıl çalıştığını yazdık.

SEO Hizmetinin Önemi

Günümüz teknoloji dünyasında internet hizmeti veren kişilerin sitelerinde, SEO ayarlarını yapmadan başarılı olması imkansızdır. Bir ürün ortaya koyan kişiler arama motorlarında arandığında öne sıralara çıkmaları için mutlaka SEO ayarlarını yapmaları gerekiyor. Rekabetin üst düzeyde olduğu internet dünyasında SEO hizmeti almak gerekiyor. Seo hizmetinin önemi burada devreye giriyor. Eski zamanlarda bir ürünü satmak için internet sitesi kurduğunuzda kullanıcılar birkaç kelime yazdığında sizin siteniz önüne gelebiliyordu. Fakat şuanda çok fazla site olduğu için sizin sitenizin üst sıralarda gözükme ihtimali çok düşüktür. Netcraft‘ın verilerine göre 2014 yılında yapılan çalışmada dünyada 923.343.984 adet web sitesi bulunmaktaymış. 2015 yılında bu rakam 1.468.322.172’e yükselmiş. 2015 yılında Türkiye’deki Web sitesi sayısı 35 milyon civarı olurken, bunların 8 milyonu aktif olarak çalışmaktadır.

SEO Hizmetinin

SEO Nasıl Oluşturuldu?

Bundan 20 yıl önce arama motoru optimizasyonu mantığı ortaya çıkmıştır. Google’ın ortaya çıkmasıyla ilerleyişini sürdürmüştür. Sarı sayfalarda yazılan meslek sahiplerinin adlarının önlerde yazılmasıyla öne çıkma durumu başlamıştır. Kişiler o zamanlarda da ihtiyacı olduğu şeyi en önde arayıp bulduğunda başkasını aramaya gerek duymuyordu. Aradığınız şeyi hemen bulmak öncelik arasındaydı. Günümüzde de bir hayli SEO çalışmaları yapılarak internette ön sayfalara gelmeye çalışmaktadırlar. Yeni bir girişimci, girişimini tanıtmak için SEO ayarlarını yapmak zorunda kalmaktadır. SEO çalışmaları olmadan girişimini tanıtma imkanı yoktur. Dünyada dijital pazarlama ağının en değerli ürünlerini SEO çalışmaları oluşturmaktadır. SEO işini yapan uzmanlar gittikçe artmaktadır. Web sitesi pazarının büyüklüğünü ve kazancını gören kişiler SEO ayarlarını yaptırmak istemektedir. Bu durumda da SEO yapabilen eleman ihtiyacı da doğmaktadır. Şirketler SEO yapabilen eleman aramaktadırlar. Yeni ekmek kapısı olarak SEO uzmanları popülerliğini artırmıştır.

SEO Hizmetinin Web Siteleri

Google Aramalarında İlk 2-3 Sayfada Olmanın Önemi

İnsanlar aratmış olduğu kelimenin Google’da çıkan sonuçlarının en çok ilk 1-2-3 sayfasında olup olmadığına bakarak kararını verir. Aradığı şey bu sayfalarda olur ve daha arka kısımlardaki sayfalara gitmekten vazgeçer. Eğer web site sahibi, SEO ayarını yapmazsa sitesi bu dilimde yer alamaz ve kendisine trafik oluşturamaz. Google indexlemeyi her gün güncellediği için sizin sitenize gelerek yapmış olduğunuz güncellemeleri doğru alması gerekir.

Google indexleme yaparken, dünyadaki tüm web sitelerinin sayfalarını kendi serverlarında yedeğini tutarak, internette arama yapan kişilerin isteklerine hemen cevap verebilmektedir. Google, tüm internet aleminin bir kopyasını kendi serverlarında tutarak istenilen arama hizmetini verebilmektedir. Bu iş çok gelişmiş bir düzendir. Dünyada Google gibi şirketlerin çıkmamasının sebebi de bu sistemi yapmanın çok zor olmasıdır. Google web sitesini gezerek oluşturulan bağlantıların indexlemesini yapar. Bu işlemleri kendine özgü bir algoritma ile yaptığı için çok kısa zaman almaktadır. Örümcek adı verilen ufak programlar siteleri dolaşarak bu işlemler gerçekleştirir. Seo çalışmaları ile bu robotlar sizin sitenizi aramalarda daha üst sıralarda gösterir.

SEO Hizmetinin Web Siteleri İçin Önemi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir