Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır?

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır? yazımızda reçel sevenlerin şeftaliyi kullanarak yapacağı, çok lezzetli ve yapımı kolay olan Şeftali Reçeli Yapımı yazdık.

Şeftali Reçeli Tarifi

Malzemeler

  • 1.650 gr şeftali
  • 5 su bardağı + 1/4 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • Yarım limon suyu

Hazırlanışı

1.650 gr şeftaliyi kırmızı ve sert olanlarından seçin. Şeftalileri yıkadıktan sonra kabuklarını soyun. Şeftalileri çok küçük olmayacak şekilde küp küp doğrayın. Doğradığınız şeftalileri bir tencereye aktarın. Şeftalilerin üzerine 5 su bardağı + 1/4 su bardağı kadar toz şeker ilave edin. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra bu şekilde şeftalileri 1 gece bekletin. Sabah tencerenin kapağını açtığınızda şekerin çoğunun eridiğini göreceksiniz. Tencereyi ocağa alın ve altını yakın. Hiç karıştırmadan malzemelerin kaynamasını bekleyin. Şeftaliler kaynamaya başladıktan sonra bir tahta kaşıkla arada sırada karıştırarak kaynatmaya devam edin. Kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra içine 1 tatlı kaşığı kadar tereyağı ilave edin ve arada sırada karıştırarak kısık ateşte kaynatmaya devam edin. Reçelin üzerinde oluşan sarı köpükleri bir kaşık yardımıyla alın. Reçeli toplamda 40 dakika kadar kaynatın.

İçine yarım limon suyu ekleyin ve narin bir şekilde karıştırın. Bundan sonra 5 dakika daha kaynatın. Ocağın altını kapatın ve reçel soğuyana kadar tencerede bekletin. Reçeliniz tamamen soğuduktan sonra kavanozlara doldurabilirsiniz. Tencerede bu şekilde 1 gecede bekletebilirsiniz. Reçel soğuduktan sonra servis edebilir ve kavanozlara doldurup saklayabilirsiniz.

Betülün Mutfak Aşkı YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Yorum yapın