Haber

Rusya’nın En İyileri ve En Parlakları Ülkelerini Terk Etmeye Devam Ediyor

Rusya‘nın En İyileri ve En Parlakları Ülkelerini Terk Etmeye Devam Ediyor

Rusya'nın En İyileri

Rusya’nın En İyileri Ülkelerini Terk Ediyor

‘Geri dönmemizin bir yolu olmadığını anladık’: Rusya’nın en iyileri ve en parlakları ülkeyi rekor sayılarda terk ediyor. 6 genç Rus neden ayrıldığını açıkladı.

Üç ay önce, büyük bir mobil oyun şirketinde ve mehtaplarda öğretmen olarak çalışan 25 yaşındaki Sonya, hayatının en zor kararlarından birini verdi: Rusya’dan ayrıldı.

Moskova’nın şehir merkezinde erkek arkadaşı ve diğer iki oda arkadaşıyla birlikte eski ama şirin bir ortak apartman dairesi, sıkı sıkıya bağlı bir arkadaş grubu vardı ve haftanın birkaç gününü yerel bir dans akademisinde dersler alarak, yani ömür boyu tutkusu olan bir yerde geçirdi.

“Orası benim evim. Ailem, arkadaşlarım orada. Bütün hayatım. Bütün bunları nasıl terk edebilirsin?”

Ancak diğer sayısız eğitimli genç Rus gibi, sadece adının kullanılmasını isteyen Sonya da, 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna‘yı işgal etmesinin ardından bavullarını toplayarak ülkeyi terk etti.

Federal Güvenlik Hizmetleri’nin kendi tahminlerine göre, bu yıl Ocak-Mart ayları arasında 3,8 milyondan fazla Rus ülkeyi terk etti. Bazıları iş veya seyahat nedenleriyle ayrıldı, ancak birçoğu Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı nedeniyle de ayrıldı. Diğer tahminler, savaş nedeniyle ayrılan insan sayısını 300.000’den 3,8 milyona çıkardı. Kesin sayı hala bilinmiyor. Sivil toplum kuruluşu OK Russians tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, 24 Şubat’tan sonra ülkeyi terk eden Rusların yaş ortalamasının 32 olduğunu ve bunların %80’inin yüksek öğrenim derecesine sahip olduğunu söylüyor.

Ve savaş altı aylık yıldönümüne yaklaşırken, hayatlarını tamamlamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyan bireyler ve aileler şimdi ülkeyi terk ederken, ülke ikinci bir dışa göç dalgası yaşıyor. Tahminler büyük farklılıklar gösterse de, bu yıl ülkeden kitlesel göç, Sovyetler Birliği çöktüğünde ve 1992 ve 1993’te 1.2 milyon Rus’un ayrıldığında Rusya’dan ilk göçle karşılaştırılabilir. Rusya’nın mevcut, büyük ölçekli genç, yetenekli beyin göçü Uzmanlar, eğitimli yurttaşların gazetecilikten akademiye ve teknolojiye kadar birçok sektörü yok edebileceğini söylüyor.

Sonya ikinci göçün bir parçasıydı. Mart ayında, 650$ olan -aylık maaşı olan 750$’dan biraz daha az olan- en ucuz uçak bileti satın aldı ve Mayıs’ta ayrıldı. “Savaş… Ukrayna’daki durumla ilgili daha korkunç ayrıntılar ortaya çıkıyordu. Hükümet, sistem. İnsanlık dışı [ve] anti-demokratik yasalar. Yıkılmış bir durum. ekonomi.”

“Her gün kontrol edilemez bir utanç ve öfke akışından geçiyorduk ve hala da yaşıyoruz” diyor.

St. Petersburg Gezilecek Yerler

Rusya’nın En İyileri Ülkelerini İyi Bir Gelecek İçin Terk Ediyor

Putin’in Ukrayna’ya karşı savaşı neredeyse bir gecede Rusya’yı küresel bir paryaya dönüştürdü ve ekonomiyi kaosa sürükledi.

Uluslararası liderler Putin’in eylemlerini kınadı ve Batılı ülkeler ülkeyi uluslararası ödeme sistemi SWIFT’den kesmek de dahil olmak üzere benzeri görülmemiş yaptırımlarla vurdu.

Şubat ayından bu yana, 1000’den fazla küresel şirket Rusya’daki operasyonlarını kısıtlayarak iş fırsatlarını ve Rusların mal ve hizmetlere erişimini kısıtladı. Nisan ayında enflasyon yaklaşık %18’e yükselirken, reel ücretler % 7.2 düştü.

Rusya hükümetine göre, bu yılın ilk çeyreğinde, yoksulluk sınırının altında yaşayan Rusların sayısı, 2021’in son çeyreğinde 12,4 milyon olan 12,4 milyona kıyasla, nüfusun yüzde 14,3’ü olan 20,9 milyona yükseldi. Yoksulluktaki artışı enflasyona bağlayan istatistik kurumu. Putin’in eski yardımcısı Andrei Illarionov, Nisan ayında BBC’ye verdiği demeçte, savaş devam ettikçe bu sayının iki veya üç katına çıkabileceğini söyledi.

Uzmanlar, sonuç olarak, Rusya’daki gençlerin genellikle diğer demografilere göre savaşa daha karşı olduğunu çünkü önlerinde belirsiz ve istikrarsız bir hayat düşündüklerini söylüyorlar.

Düşünce kuruluşu Avrupa Politika Analizi Merkezi (CEPA) analisti Kseniya Kirillova, Fortune’a verdiği demeçte, “Savaşın onları bir gelecekten yoksun bıraktığını diğer gruplardan daha şiddetli hissediyorlar” dedi.

Geçen Haziran, 23 yaşındaki Roman Pastukhov, Çin’in 5 dakikalık bir duba yolculuğu mesafesinde olduğu küçük bir Rus şehri olan memleketi Blagoveshchensk’ten ayrıldı. Yaygın olarak tanınan bir yüksek lisans derecesi elde etmek için Rusya’dan ayrılması gerektiğini biliyordu ve Japonya’da çevre bilimi ve teknolojisi okumak için bir burs almıştı.

Pastukhov, Rusya’nın yıllar içinde biriken sosyal, politik ve ekonomik sorunlarının Rusya’da yaşamayı çekici olmayan bir olasılık haline getirdiğini söylediDüşük maaşlar, yüksek enflasyon ve istikrarsız bir rubleye atıfta bulunarak, “Orta sınıf bir iş sizi hiçbir yere götürmez” dedi.

Pastukhov ve eşi Anastasiya, ailelerini görmek ve hayatlarının bir sonraki bölümünü anlamak için Rusya’ya dönmeyi planlamışlardı. Ancak Putin’in savaşı, orada yaşamanın yalnızca finansal istikrarsızlık ve baskı getireceğini pekiştirdi. 24 Şubat’tan sonra Pastukhov, Rus bankalarına yönelik Batı yaptırımları nedeniyle yatırım hesaplarına erişimini kaybetti.

İlk başta, çoğunlukla Ukrayna’daki arkadaşları için üzüldüğünü ve korktuğunu söylüyor. Şimdi, devlet propagandasının Rusları ne kadar iyi etkilediğine şaşırıyor.

Pastukhov, “Yakın zamanda Rusya’ya geri dönmemizin mümkün olmadığını anladık. İçeri girdiğimizde dışarı çıkamayabiliriz. Dışarıda kalmak şu an için en güvenli seçenek gibi görünüyor” diyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Görü

‘Bildiğim Yaratıcı Sınıf Rusya’yı Çoktan Terk Etti’

On yıldan fazla bir süredir, 32 yaşındaki dijital sanatçı Grishanti Holon -profesyonel bir takma isim- kötü şöhretli hükümet karşıtı kolektif Voina da dahil olmak üzere radikal sanat gruplarına katıldı ve Putin karşıtı afişler astı.

Aktivizmine rağmen, hükümet yeteneğini fark etti ve 2019’da ona “Rusya’nın Yeteneği” unvanını verdi. Ancak Putin rejimi altındaki hayatın o zamana kadar yaşanmaz hale geldiğini, çünkü özgür yaratıcı ve politik ifadenin imkansız olduğunu söylüyor.

Holon Aralık 2021’e kadar “atmosfer o kadar gerginleşti ki, ortağı ve profesyonel ekibiyle birlikte Moskova’dan Bali’ye gitmek üzere ayrıldı. Savaş başladıktan sonra bunu yapmaya çalışsaydı, yapamayacağına inanıyor.

“Gözaltına alınır ve hapse atılırdım eminim” diyor. Savaş başladıktan sonra, ülkenin savaş çabalarını dolaylı olarak da olsa desteklemek istemediğinden, Rus devlet bankası Sberbank ile ortaklaşa bir dijital NFT projesini lansman ortasında durdurdu.

Şimdi, “tanıdığım yaratıcı sınıfın büyük çoğunluğu Rusya’yı çoktan terk etti. Yalnızca Bali’deki [topluluğumuz] birkaç yüz kişi” diyor Holon.

Akademisyenler, aktivistler ve teknoloji çalışanları da sürüler halinde ayrılıyor. Rusya Elektronik İletişim Derneği, Mayıs ayında Rusya Parlamentosu’na yaptığı açıklamada, Rusya’nın teknoloji işgücünün yaklaşık %10’unun ülkeyi terk ettiğini veya ayrılmayı planladığını söyledi.

31 yaşındaki serbest çalışan ve YouTube’da içerik üreten Elena, hikayesini Mart ayında Moskova’dan İstanbul’a kaçarken Fortune ile paylaştı. Yaşlı ebeveynleri ne zaman döneceğini soruyor, ancak böyle bir planı olmadığını çünkü “Rus hükümetinden gelen haberler ve fikirler beni korkutuyor” diyor.

Şimdi temel Türkçe öğrendi ve bir Avrupa dijital bankasında hesap açtı. Arkadaşlarının Brezilya ve Güney Kore’ye yerleştiğini söylüyor.

“Gerçek durumu anlayan eğitimli insanlar ülkeyi terk ediyor; evlerini satıyor, farklı belgeler yapıyor ve yabancı dil öğreniyor” diyor.

Ocak 2021’de blockchain ve oyun firması Sabai Ecoverse’nin ürün müdürü 36 yaşındaki Andrey Gusev, daha iyi kariyer fırsatları için Moskova’nın dışındaki küçük bir şehir olan Zelenograd’dan Phuket’e gitti. Geri dönmek gibi bir planı yok.

Fortune’a verdiği demeçte, “Bilişim, bilim ve mühendislik gibi entelektüel alanlarda olan arkadaşlarımın yüzde yetmişi Rusya’yı terk etti veya aktif olarak Rusya’dan ayrılmanın yollarını arıyor” dedi.

Başka bir teknoloji çalışanı, metaverse ve kripto danışmanlık firması Soulmate Consulting’in kurucusu Alexander Salomatov, bu yılın Ocak ayında Bali’ye gitmek için Moskova’dan ayrıldı. Rusya’da yapılması zor görünen küresel bir ekip ve kullanıcı tabanı ile teknoloji projeleri geliştirmek istedi. Ancak Rusya’da ve Belarus ve Kazakistan gibi geleneksel müttefiklerinde yaşamak için “şimdi en iyi zaman değil” inancını pekiştiren savaştı.

Holon, “En yetenekli, enerjik ve girişimci insanların tümü anavatanlarını terk ederse, Rusya’da [iyi] neler olacağını hayal edemiyorum” diyor.

Kayıp İnsan Sermayesi – Rusya’nın En İyileri Gitti

Teknoloji çalışanları, akademisyenler, gazeteciler ve savaş karşıtı aktivistler gibi insan sermayesinin kitlesel kaçışı, belirli sektörlerin büyük bir kısmını yok edebilir ve zaten sarsılmakta olan ve uluslararası ticaret ve ticaretten büyük ölçüde kopmuş bir Rus ekonomisine zarar verebilir.

Princeton Üniversitesi’nde Rusya, Doğu Avrupa ve Avrasya çalışmaları direktörü Michael Reynolds, ülke artık “en değerli insan kaynağını” kaybetti. “Eğitimleri ve becerileri ile Rus ekonomisinde lider olacak ve büyümesine yardımcı olacak genç, eğitimli, yetenekli ve girişimci Ruslar” diyor.

Bazı Ruslar, uzaktan çalışma yoluyla kendi ülke ekonomilerine katkıda bulunmaya devam edecekler ve Türkiye, Ermenistan ve Hindistan gibi ülkelerde ithalat-ihracat operasyonları kurarak bir yaptırım tamponu görevi görecekler. Ancak Reynolds, “bu yeteneğin büyük bir kısmı kaybolacak” diyor.

Uzmanlar, Rus ekonomisinin yalnızca göç nedeniyle çökmeyeceğini söylüyor. Helsinki Üniversitesi Fin Merkezi’nde sosyal bilimler kıdemli araştırma görevlisi olan Margarita Zavadskaya, Rusya’da kalan yetenekli ve vasıflı işçi arzı -Rusların yalnızca %30’unun seyahat etmelerine izin veren bir pasaportu var- “ekonomiyi ayakta tutmak için yeterli” diyor.

“Ancak [göçmenlerin] yerini alacak olanlar muhtemelen ortalama olarak daha az [yetenekli] olacaklar ve… politik olarak daha uyumlu olacaklar” diyor. Hikayesini anlatan şair ve öğretmen Katya V. gibi geride kalan bazı genç Ruslar Mart ayında Fortune’a verdiği röportajda, Rusya’da kalan arkadaşlarının bunu ailelerini desteklemek ve içeriden protesto etmek için yaptığını söylüyor: “[Hükümetin] direnmeden [hükümetin] tadını çıkarması için burada her şeyden vazgeçmek istemiyorum” diyor.

Yine de sonuç olarak, Rus ekonomisi yetkin ve rekabetçi [işçileri] kaybediyor” diyor Zavadskaya.

Putin, ülkeyi terk eden Rusların ve batı yanlısı görüşlere sahip olanların Rusya’yı yok etmeye çalışan “hainler” olduğunu söyleyerek ülkeden beyin göçünü olumlu olarak göstermeye çalıştı.

“Sorun şu ki… onların [köle] zihniyeti orada, burada değil, halkımızda. Putin, bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, toplumun bu şekilde doğal ve gerekli bir şekilde kendi kendini zehirden arındırmasının ülkemizi güçlendireceğine inanıyorum” dedi.

Ancak hükümet, gurbetçilerin bu kadar kolay gitmesine izin vermeyeceğine dair işaretler veriyor.

Rus insan hakları örgütü Perviy Otdel (Birinci Daire), Mayıs ayında FSB ajanlarının ülkeden kaçanların akrabalarından geri dönmelerini istemeye başladığını bildirdi.

Ve Rusya’nın kaybettiği insan sermayesini yeniden inşa etme ve yeniden biriktirme beklentileri, kısa vadede ve Putin hala iktidardayken nihayetinde zor olacak.

Zavadskaya, “Rusya’nın ekonomik canlanması ancak yıkıcı savaş [sona erer] ve mevcut siyasi rejim çökerse mümkündür” diyor.

Reynolds, Rusya’nın Rusları geri dönmeye çekmek için ekonomik ve siyasi istikrar sözü vermesi gerektiğini söylüyor. Ancak kendisinin de belirttiği gibi, “şu anda istikrar umudu yok”.

Rusya’nın En İyileri ve En Parlakları Ülkelerini Terk Etmeye Devam Ediyor-Kaynak: fortune.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir