Bilim ve TeknolojiHaberYaşam

Robotların İş Dünyasına Girmeye Başlaması

Robotların İş Dünyasına Girmeye Başlaması yazımızda sosyal medyanın iyi kullanımının getirdiği güç, robotların insanların işlerini elinden alacak olması, gartner şirketinin teknoloji araştırmaları ve öngörülebilir geleceğe yatırımın önemini yazdık.

Sosyal Medya Kullanımı Mesleği

Bilgisayar Mühendisi, melek yatırımcı ve teknoloji gurusu Ali Rıza Babaoğlan gelecekte oluşacak değişimleri anlattı. Asansörlerde bulunan lift boylar şuanda bazı binalarda görev yapmaktadır. Asansörler ilk çıktıklarında kapalı bir mekan ve kullanımı değişik olduğundan insanlar kullanmaktan korkmaktaydı. Asansörün kullanılması ve teşviki bakımından bu insanlar görev almaktaydı. Bu meslek bazı özel yerler haricinde artık yapılmamaktadır.

Bu örnekten yola çıkarsak hayatımıza gelen yenilikler bazı meslekler çıkartıyor ve değişim ile birlikte bu meslekler yavaş yavaş ortadan kaybolmaya başlıyor. Sosyal medyaların gelişmesiyle birlikte bu işi ilk başlarda iyi yapan kurumsal firmalar güzel bir şekilde faydalandılar. Sosyal medyayı iyi kullanan şirketler hızlıca büyüdüler. Sosyal medya kullanımını doğru ve sürekli yapanlar başarılı oldu. Günümüzde yaşlılar dahi, iyi-kötü sosyal medyayı kullanabilmektedir. Yüksek sayıda takipçisi olanlar aldıkları reklamlar sayesinde bu işi paraya dökmektedir. İş kolları zamanla değişmekte, bunlar ihtiyaca göre değişebilirken, bazıları da zamanla kalıtsal olarak değişmektedir.

Robotların İş Dünyasına Girmesi-Ali Rıza Babaoğlan
Ali Rıza Babaoğlan

Robotların İş Dünyasına Kazandırılması

Günümüzde robotların daha da akıllı olması iş yaşamında bulunan patronları oldukça memnun etmektedir. Özellikle insanların sürekli olarak sorunları olması, her türlü olumsuzluk durumunda işe gelmemesi veya performansının düşmesi robotlarda yaşanmayacaktır. Robotlar yapay zeka ile birlikte insanların yerini alarak sürekli çalışma kapasitesini patronların hizmetine sunacaktır. Patronlarda insan maliyetinden kurtulacak ve daha çok para kazanacaktır. Öyle ki yurt dışında büyük bir firmanın patronu üretilen robotların kendi şirketinde istenildiği kadar denenmesini rica etmiştir, yeter ki çalışanlarını artık robotlar oluştursun.

İnsanın yapamadığı birçok şeyi yapabilen ve duygu durumu olmayan robotlar insanların işlerini teker teker alacaktır. Robotların gelişmesinde ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Görünen o ki dünya, robotların ciddi anlamda kullanıldığı bir yer haline gelecektir. Bu dönüşümün kalıtsal olacağı ve ilerleyerek devam edeceği tahmin edilmektedir. Çünkü robotlara ve yapay zekaya ciddi yatırımlar yapılmaktadır ve karşılığını mutlaka alacaklardır. Önümüzdeki yıllarda nelerin kullanılacağı ve teknolojik yeniliklerin neler olacağını www.gartner.com adresinden takip edebilirsiniz.

Robo Advisory-Teknolojik Danışmanlık

Gartner Şirketinin Teknoloji Araştırmaları

Nelerin hayatımızı değiştireceğini ve ne zaman hayatımıza gireceğini bu kişiler tahmin etmektedir. En önemli tahmini ise 5-10 yıl içerisinde sanal gerçeklik teknolojisinin artık hayatımıza etkilemeye başlayacağıdır. Sanal gerçeklik uygulamaları yapılıyor fakat hayatımızda kullanılmasına daha başlanmamıştır. En büyük kullanım alanı Pokemon Go oyununda pokemonların gerçek hayatta telefon üzerinden yakalanmasıdır. Gerçek yaşamda iş hayatında daha kullanılmaya başlanmamıştır. Pokemon Go’da tek kullanıcı sanal gerçeklik gözlüğünü takıp oynuyorken, ilerleyen zamanlarda çoklu kullanıcılı yapılarla insanların birlikte vakit geçirmesi sağlanacaktır. Bu hayatta ve iş yaşamında da uygulanacaktır. Farklı dünyalara gözlük takarak geçilebilecektir.

Robotların İş Dünyasına Girmesi-Pokemon Go

Robotların İş Dünyasına Girmesiyle Yakın Geleceğe Yatırım Yapmak

Ülkemizde gelecekte oluşacak işleri öngörmek önemli bir girişim olacaktır, fakat 2-3 yıllık bir öngörü yeterli olacaktır. 10 yıl ve üzeri öngörü ülke yaşamında sizi iflas ettirecektir. Çünkü size inanmayanlar sizin ürününüzü almayacaktır ve sizin bulduğunuz ürün gelecekte bir başkası tarafından bulunduğunda ancak başarılı olacaktır. Çok ileriyi görmek ülke bazında başarılı olmanızı engelleyecektir. Trend olabilecek şeylere bakmak daha akıllıca olacaktır. Sosyal medyaların 2004 yılında çıkışa geçmesi gibi daha yakın şeyleri öngörerek başarıya ulaşmak akılcı bir çözüm olacaktır.

Robotların İş Dünyasına Girmeye Başlaması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir