İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Robo Advisory

Robo Advisory

Robo Advisory-Teknolojik Danışmanlık

Robo Advisory yazımızda Robo Advisory nedir, kullanılma amacı nedir, portföy yönetimi nedir, aralarında nasıl bir ilişki vardır ve ülkemizde robo danışmanlık ne durumdayı yazdık.

Robo Advisory Ne Yapar?
Robo Danışmanlık

Robo Advisory Ne Yapar?

Robo danışmanlık anlamına gelir. Dijital yatırım ve yönetim hizmeti yaparlar. Temek olarak müşterinin yatırım profilini ortaya çıkaran arkada bir algoritma yardımıyla müşterinin verilerini yöneten bir dijital portföy yatırım yönetim hizmeti olarak tanımlanabilir. Teknolojinin yatırımlarınızı doğru yere yatırmada ki yerini belli eder. Robo danışmanlık dünya üzerinde 2015 yılında 65 milyar dolar iken 2017 yılında 225 milyar dolarlık bir işlem hacmi vardır. 2 yıl içerisinde 3 katına çıkmıştır. 2023 beklentisi ise 1,063 trilyon dolardır. Hızla yatırımların büyüdüğü ve robo danışmanlara güvenen insanların arttığı görülmektedir. Bu kadar hızlı büyüyen sektöre yatırım yapmak çok iyi bir seçim olacaktır. Mental bilgilerin çoğalması da robot teknolojisinin ilerlemesini sağlamaktadır.

Robo Advisory-Portföy
Portföy Yönetimi

Portföy Yönetimi

Yatırım yönetimi anlamına gelir. Danışmalık aldığınız şirket sizin yatırımlarınızı yöneterek sizin yerinize doğru yerlere yatırımda bulunuyor. Bu yatırım neticesinde mallarınızı çoğaltıyorsunuz. Türkiye’de sadece 700 kişi portföy danışmanı olarak iş yapmaktadır. Bu alanda ki eleman ihtiyacı oldukça fazladır. İnsanların yatırımlarını değerlendirebileceği bir yatırım yeri aradığı bilinmektedir. Bir sürü insan elindeki parayı doğru yerlere yatırmak istiyor fakat güvenememekten ve bilgilendirilmemekten dolayı yatırımları gerçekleşmiyor. Kişilere doğru danışmanlık yapılsa hem ülke kalkınacaktır hem de kişiler yatırımlarını arttıracaklardır.

Robo Advisory Türkiye

Türkiye’de Robo Danışmalık Yapan Banka

Bu yatırım yönetimlerin teknolojiden yardım alarak yapılması garanti sonuçlar getirecektir. Dünya üzerine robo danışmalık 2008 yılında kurulmuştur. 9 yıllık bir geçmişi olan bu akıllı yatırım danışmalık hizmetinin ülkemizde yeni benimsenmeye başlaması normal karşılanmaktadır. Yatırım yapmak isteyen kişilerin doğru şekilde yönetilmeye ihtiyaçları vardır. Ak Portföy size robo advisory hizmetini verecektir. Dijital verileri kullanarak doğru alanda yatırımlar yapmanızı sağlayacaklardır. Algoritmalar kullanılarak uzman yatırımcılar tarafından bu verilerin okunması ve işlenmesiyle size uygun yatırımlar sunacaklardır. Arkasında banka güvencesi olduğu için yatırımlarınızı güvenle yapabilirsiniz. Robo yatırım, yatırımcıya tüm yatırım işlemlerini kolaylaştırarak tercih edilmesini sağlıyor. Müşterinin kolay bir şekilde yatırımını takip edebilmesini sağlıyor. Robo danışmanlıkta amaç getiriyi arttırmak ve riskleri yönetmektir. Bir hayaliniz var ve gelecekte bir gelir beklentiniz mutlaka olacaktır. Bu beklentiye ulaştıracak bir makine ve onu yönetecek bir yol haritasını size sunmuş oluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir