Programlama Dilleri Sıralaması 2016

Programlama Dilleri Sıralaması 2016 yazımızda programcı olmak günümüzde en fazla para kazandıran meslekler arasında popüler oldu. Türkiye’de ve Dünyada en çok kazandıran mesleklerden biridir, bu nedenle Programlama Dilleri önümüzdeki yıllarda programlama ile ilgili işlerin %15 oranında artması bekleniyor. Gerçekten tecrübeli bir kodlayıcı iseniz rahatlıkla zengin olabilir ve çok fazla para kazanabilirsiniz.

Şirketler yazılıma ağırlık veriyor artık işlerini daha kolaylaştırmak için ve daha fazla verim almak için kullanışlı yazılımlar kullanarak işine yarar sistemler geliştiriliyor ve bunda çok fazla fayda sağlıyorlar. Bu kadar yüksek oranda kazanan kişilerin en çok ilgi çeken dilleri başarmış olduğu görünüyor. Şimdi Programla dillerinin tercih edilme sırasına ve kullanım amaçlarına göz atalım.

Programlama Dilleri Sıralaması
Programlama Dilleri

Programlama Dilleri Sıralaması İlk 10

Programlama Dilleri
Java

1. Java (Kodlamanın efendisi)-Programlama Dilleri Sıralaması

Java, modern kuruluş web uygulamalarının altyapısını oluşturan en popüler dillerden biridir. Java ve buna dayanan yapılarla, web geliştiriciler bir çeşit kullanıcı için ölçeklenebilir web uygulamaları geliştirebilir. Java aynı zamanda akıllı telefonlar ve tabletler için yerli Android uygulamalarını geliştirmek için temel dildir.Java öğrenmek için sebep aramayın direkt içine dalın ve kodlamayı özümseyin ama diğerlerine nazaran daha zordur. Java’nın kuruluşu ;

Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen (yorumlanan-interpreted) bir dildir.

Programlama Dilleri Sıralaması
JavaScript

2. JavaScript

Şuandaki websiteler JavaScript kullanır ve bu zorunluluk haline gelmiştir. Sitenize etkileşim kazandıracaksanız bilmeniz gereken bir dildir, ayrıca popüler JavaScript yapılarının düzinelercesinden biriyle kullanıcı arayüzü geliştirmek için kullanılır.

C Sharp Console Uygulamaları
C Sharp

3.C#

C#, Microsoft platform ve servislerini geliştirmek için birinci dil olarak kabul edilir. Azure ve .NET kullanarak modern web uygulaması geliştiriyorsanız, iş ortamınızda kuvvetli uygulamalar geliştirecekseniz veya Windows cihazlarınızda uygulamalar geliştirmek istiyorsanız Microsoft’un sunduğu en kısa yol C# öğrenmektir. Oyun oynamak istiyorsanız, popüler Unity oyun geliştirme motoru en sık kullanılan dillerden biri olarak C# kullanır.

Programlama Dilleri Sıralaması
PHP

4. PHP

Verilerle çalışacak bir web uygulaması mı geliştirmek istiyorsunuz? PHP, MySQL gibi veritabanları ile birlikte, modern web uygulaması geliştirmek için çok önemlidir. PHP günümüzün veri ile çalışan web sitelerinin bir çoğunu yönetir ve sitenizi daha kuvvetli yapmak için kullanabileceğiniz, WordPress gibi kuvvetli içerik yönetim sistemleri için çıkış noktasını oluşturur.

Programlama Dilleri Sıralaması
C++

5. C++ Programlama Dilleri Sıralaması

Programlamanızda biraz daha düşük seviyeye inmek mi istiyorsunuz? İşlemci gücünüzün çoğunu donanıma doğrudan bağlamak isterseniz kuvvetli masaüstü yazılımlarını oluşturmak için C++ mükemmel bir çözümdür. Donanımla hızlanan oyunlar ve yoğun bellek kullanan uygulamaların masaüstünde, konsollarda ve mobil cihazlarda kullanılması için de çok iyidir.

Programlama Dilleri Sıralaması
Python

6. Python

Python neredeyse her şeyi yapabilir. Web uygulamaları, kullanıcı arabirimleri, veri analizleri, istatistik – sorununuz neyse Python’da o iş için bir çözüm olması olasıdır. Son zamanlarda, herhangi bir endüstride dev veri setlerini incelemek için veri bilimcilerinin kullandığı temel dillerden biri olmuştur.

Programlama Dilleri Sıralaması
C

7. C

Neden C dili hâlâ popüler? Cevap boyutta saklı. C dili küçük, hızlı ve güçlüdür. Gömülü sistemler için yazılım üretiyorsanız, sistem çekirdeği ile çalışıyorsanız veya sadece elinizdeki bütün kaynakları son damlasına kadar kullanmak istiyorsanız, C dili emrinize amadedir. Günümüzde çoğu makinenin kodlaması c dili ile yazılmaktadır.

Programlama Dilleri Sıralaması
Mssql

8. SQL

Veri devasa boyutlarda, her yerde ve karmaşıksa, SQL size tam olarak istediğiniz bilgiyi hızlı, tekrarlanabilir ve güvenilir bir şekilde sunabilme yeteneğine sahiptir. SQL kullanarak, büyük ve karmaşık veritabanlarından kolaylıkla sorgu yapabilir ve anlamlı veri çekebilirsiniz.

Programlamalar
Ruby

9.Ruby

Projenizi rekor zamanda başlatmak mı veya büyük bir web uygulaması için yeni bir fikri kullanmak mı istiyorsunuz? Ruby ve Ruby on Rails size bu fırsatı sunabilir. Ruby dili oldukça kolay öğrenilir ve son derece güçlüdür, ayrıca dünyada tonlarca popüler web uygulamasına can verir.

Programlamalar
Objective-C

10. Objective-C Programlama Dilleri Sıralaması

iOS için bir uygulama yapmak istiyorsanız, Objective-C öğrenmelisiniz. Son yılın en büyük atılımı Apple’nin yeni dili olan Swift üzerine konuşlandı, ancak Apple ekosisteminde uygulamalar yapmak için yine de iyi bir dil olacaktır. Objective-C ve XCode (Apple’nin resmi yazılım geliştirme aracı) ile App Store’de yerinizi alabilirsiniz.

Yorum yapın