İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Petrol Devleri Exxon ve Chevron, Daha Büyük Rezervler Oluşturmak İçin Büyük Anlaşmalara Güveniyor

Petrol Devleri Exxon ve Chevron, Daha Büyük Rezervler Oluşturmak İçin Büyük Anlaşmalara Güveniyor

ABD, Venezuela Petrol Üretimi

Petrol Devleri Exxon ve Chevron, Daha Büyük Rezervler Oluşturmak İçin Büyük Anlaşmalara Güveniyor

Petrol Devleri Exxon ve Chevron, Daha Büyük Rezervler Oluşturmak İçin Büyük Anlaşmalara Güveniyor

Nakit zengini Exxon Mobil ve Chevron, önümüzdeki yıllarda talebin dirençli olacağına güvenerek petrol ve gaz sondaj envanterlerini milyarlarca dolarlık satın almalarla güçlendiriyor.

ABD enerji sektörünü kasıp kavuran ve 2023’te 250 milyar dolar değerinde anlaşmaları teşvik eden konsolidasyon dalgası, şirketlerin yüksek petrol fiyatlarından elde ettikleri nakit biriktirmelerini satın almalar yoluyla daha da büyük rezervler oluşturmak için kullanmaları nedeniyle herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.

Bu ayın başlarında Exxon, ABD düzenleyicilerinden izin aldıktan sonra 60 milyar dolarlık Pioneer Natural satın alımını kapattı.

Anlaşma, Exxon’un toplam üretimini 2027 yılına kadar günde 5 milyon varil petrol eşdeğerinin (boepd) üzerine çıkaracak ve bu da Exxon’u ABD’nin en büyük ve en değerli petrol sahası olan Permiyen’deki en büyük üretici yapacak.

Bu arada, Hess hissedarları geçtiğimiz hafta şirketin Chevron tarafından önerilen 53 milyar dolarlık satın alma teklifini onayladı; bu teklif, rakip Exxon’un Guyana’daki devasa keşiflerinde bir yer edinecek ve üretiminin 2027 yılına kadar 4 milyon varil/gün’ün üzerine çıkmasını sağlayacak.

Petrol zengini Guyana’nın kazançlı açık deniz sahalarının 11 milyar varilden fazla petrol ve gaz kaynağına sahip olması bekleniyor.

Exxon şu anda Hess ve Çinli CNOOC Ltd’nin azınlık ortakları olduğu Guyana’daki Stabroek bloğunda %45 hisseye sahip.

Hess’in hissedarlarının onayı bir engeli ortadan kaldırıyor, ancak birleşme hâlâ düzenleyici kurumların onayına ihtiyaç duyuyor ve Exxon’a karşı uzun bir tahkim savaşıyla karşı karşıya kalacak.

Chevron, Exxon ve diğer ABD petrol şirketleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana güçlü enerji fiyatlarından artan kar elde etti.

Kazançları 2022 yılının bereketli yılına göre düşük olsa da hâlâ güçlü seviyelerde.

2023’ün sonunda Exxon’un 31,54 milyar dolarlık nakit ve nakit benzerleri varken, Chevron’un elinde 8,18 milyar dolar vardı.

Exxon ve Chevron’un hisseleri bu yıl şu ana kadar sırasıyla %14 ve %6 artarken, S&P 500 enerji sektöründeki neredeyse %8’lik artış görüldü.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: