HaberYaşam

Ömer Halisdemir’in Hayat Hikayesi

Ömer Halisdemirin Hayat Hikayesi yazımızda 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin şehit kahramanının yaşamını, nasıl özellikler taşıdığını ve vatanı için nasıl şehit düştüğünü yazdık.

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi-Şehit
Ömer Halisdemir

Şehit Ömer Halisdemir’in Hayat Hikayesi

15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan diğer 248 kahramandan biriydi Astsubay Ömer Halisdemir. Darbe gecesinde komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi‘yi alnından vurarak öldüren koruma astsubayıydı. Bu emri de özel kuvvet komutanı Zekai aksakallı vermiştir. Ömer Halisdemir’e çok güvendiği için darbeci lideri öldüreceğine inanmıştır. 15 Temmuz 2016 yılında Ankara Gölbaşı’nda şehit düşmüştür. Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu kasabasında doğmuştur. Çukurkuyu‘nun 2500’ün altında nüfusu vardır. Toplamda 57 şehit vermiştir. Her sokağı bir şehidinin adını almıştır. 1974 tarihinde doğmuştur. Babasının adı Hasan Hüseyin, annesinin adı Fadimeana Halisdemir‘dir. 7 kardeşten 3. olarak doğmuştur. Çocukluk yılları zor geçmiştir. Ömer Halisdemir’in kardeşi Soner Halisdemir anlatıyor:

“Hem okuyorduk, hem babamıza yardım ediyorduk hemde çobanlık yapıyorduk. Disiplinli ve adaletten yanaydı. Sert ve disiplinli olma konusunda taviz vermezdi. Adalet onun için her şeyden önce gelirdi. Yapmış olduğu işlerde menfaat beklemezdi. Okuldan çıkınca babamın yanına giderek çobanlıkta yardım ederdi. Bazen çoban tutardık onlarla birlikte hayvanları otlatırdı. Çobanlar abimi çok severlerdi. Soner Halisdemir, annesininde çocuklarının okuması için örmüş olduğu el işlerini sattığını anlatıyor.”

Ömer Halisdemir'in Hayat Hikayesi ve Askeri Kariyeri

Askeri Kariyeri

Babası Hasan Hüseyin Halisdemir akıl hocası olarak Ömer Halisdemir‘i benimsemişti. Bir çok sorusunu oğluna sorardı. Niğde’de meslek lisesini başladı. Babası yüksek öğrenime okutacak imkanı olmadığı için oğlunu devlette bir iş bulması için ikna etti. Polisliğe ve askerliğe ilgi duyan Ömer, tam bir asker olarak doğmuştu. Girmiş olduğu tüm askeri sınavlarda üstün başarı göstermiştir. Vatani görevini yaptıktan sonra uzmanlık sınavına ve polislik sınavlarına girdi. Uzmanlığı kazandıktan sonra özel kuvvetlere girdi. Polisliği kazanmasına rağmen asker olarak kaldı. 2 yıl sonra astsubaylık sınavına girdi ve kazanarak astsubay oldu. Tuzla’da 2 yıl eğitim aldıktan sonra askerlik hayatı astsubay olarak devam ediyordu. Özel kuvvetler komutanı Zekai Aksakallı‘nın isteğiyle özel kuvvetlere başladı ve oradan başka hiç bir yerde askerlik yapmadı. Sürekli olarak özel kuvvetlerde askerlik yaptı. Kahraman Ömer Halisdemir özel kuvvetlerde 19 yıl görev yapmıştır.

Ömer Halisdemir'in Hayat Hikayesi ve Özellikleri

Ömer Halisdemir’in Kişisel Özellikleri

Ömer Halisdemir‘in en çok söylediği öğüt, her ne iş yapıyorsanız o kutsal görevdir ve Allah’a hesap verecek şekilde yapın. İnsanların ne iş yaptığına değil, nasıl bir kişiliği olduğuna bakardı. Hakkınız olandan fazlasını alırsanız o sizin hakkınız olmaktan çıkar dermiş. Kul hakkının öneminin ne denli olduğunu belirtiyordu. Bordo berelileri çok severdi. Asla onlara toz kondurmazdı. Görevlerden almış olduğu yaralara hiç aldırış etmezdi ve bir gün bile üf demezdi. Asker olmayı ve vatanını korumayı aşk ile yapardı. Söz verdiği zaman sözünün arkasında dururdu. Sözünün eriydi. Akrabaları arasında iyi niyetle kavgalı olanları barıştırmaya çalışırdı. Dedikodu yapmaktan itina ile uzak dururdu. Dedikodu yapılan yerden ise hemen uzaklaşırdı. Aile içinde diğer kardeşlerine destek verirdi, yardımlarını esirgemezdi. Huzur, sağlık ve tecrübeyi parayla alamazsın derdi. Hayvanları ve ağaçları çok severdi. Siyaset yapmaktan hoşlanmazdı. Siyasetle alakası yoktu.

Şuanda Çukurkuyu kasabasında olan kabrinin ziyaretçisi eksik olmuyor. Tüm Türkiye onu ziyaret ederek dualar etmektedir. Ömer Halisdemir’in ismi tescil edilmiştir. İsteyen artık bu özel ismi kullanamayacaktır. Bu ülke kolay kazanılmadı ve hala daha zorluklar çekmekteyiz. Bu yüzden yaşadığımız vatana sahip çıkmalıyız. Bu vatandan başka gideceğimiz başka bir yer yok.

Ömer Halisdemir’in Hayat Hikayesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir