Anasayfa » Seyahat » Ölüdeniz

Ölüdeniz

Ölüdeniz Hikayesi

Ölüdeniz yazımızda Muğla Fethiye’nin dünyaca ünlü plajı olan Ölüdeniz’in hikayesini, giriş ücretini, neler yapabileceğinizi ve bazı aktivite ücretlerini yazdık.

Fethiye Ölüdeniz

Fethiye, Muğla‘nın 13 ilçesinden birisidir. Ölüdeniz Fethiye’de bulunmaktadır ve ünü dünyaca bilinmektedir. Ölüdeniz’de insanlar doğanın ve denizin keyfini doyasıya çıkarmaktadır. Turizm cenneti olarak bilinmektedir. Fethiye merkeze 15 km uzaklıkta kalmakla birlikte İstanbul’a uzaklığı 810 km uzaklıktadır. Ölüdeniz özel işletme tarafından kiralanmıştır ve işletilmektedir. Özel aracıyla gelenler girişte 25 lira, yaya ve motosikletle gelenler kişi başı 7 lira ücret ödemektedir. Eylül ayı olmasına rağmen Ölüdeniz’de yoğunluk devam etmektedir. Ölüdeniz’de yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Günde 5 bin kişiyi ağırlamaktadır. Ölüdeniz’e giriş yaptıktan sonra yanınızda istediğinizi getirebiliyorsunuz. Çayınızı, yiyeceğinizi v.s rahatlıkla içeri sokabilirsiniz. Koyun içinden de alışveriş yapabilirsiniz. Ölüdeniz’de tesisler 12 ay boyunca turistlere açıktır. Açılış sabah 08:00, kapanış akşam 20:00’dir. Tesislerde çay 5 tl, su 3 tl’dir. Kişi başı yemek ücreti 25 liradır.

Ölüdeniz Paraşüt
Paraşüt

Ölüdeniz’de Yapılabilecek Aktiviteler

Suyun üzerinde çocuklar için eğlenceli yerler hazırlanmıştır. Çocuklar için eğlencenin yarım saati 50 lira, 1 saati 75 lira tutmaktadır. Tatilciler çevre su sporları, dalış, kano, deniz bisikleti gibi aktiviteler yapabilirler. Çevrede oturabileceğiniz kafelerde bulunmaktadır. Şezlong ücreti 15 liradır. Kano 20 lira iken deniz bisikleti 40 lira tutmaktadır. Ölüdeniz’de jet ski artık kullanılmamaktadır. Özellikle flyboard gençlerin ilgi duyduğu spor aktivitelerindendir. Adrenalini seven kişiler flyboard’ı tercih etmektedir. 20 dakikalık flyboard’ın ücreti 330 liradır. Ölüdeniz’de ilk defa dalmanın maliyeti kişi başı 150 TL’dir. Dalma aktivitesi 1,5 saat kadar sürmektedir. Dalış 30 dakika diğer şeyler 1 saat sürmektedir. 5-7 metre kadar dalma imkanı sağlanmaktadır.

Ölüdeniz Flyboard
Flyboard

Neden İsmi Ölüdeniz?

Fethiye‘de yaşayan Belce kıza, oraya gemilerle gelen kişilerden bir kaptanın oğlu aşık oluyor. Bu ikisi gizli gizli buluşmaya başlıyorlar ve araya zaman giriyor. Günün birinde gencin babasının gemisi fırtınaya yakalanıyor. Babasına bu koya girmesini söylüyor. Babası da ona sen bizim için değil sevdiğin kızı görmek için buraya girmemizi istiyorsun diyor. Baba oğlun aralarında tartışma çıkıyor ve kavgaya dönüşüyor. Baba oğluna kürekle vuruyor ve genç gemiden düşerek burada ölüyor. Çocuğun düşüp öldüğü yer Ölüdeniz‘dir. Sevdiğinin öldüğünü gören Belce kız, kayalıklardan aşağıya atlıyor. Koyun diğer girişi olan taraf Belce kızın öldüğü yer Belce Kız Plajı adını alıyor. Ölüdeniz’in efsanesi böyle anlatılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir