İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » O Kadar Çok Satılmamış Tesla Birikiyor ki Onları Uzaydan Görebiliyorsunuz

O Kadar Çok Satılmamış Tesla Birikiyor ki Onları Uzaydan Görebiliyorsunuz

Çip Sıkıntısı

O Kadar Çok Satılmamış Tesla Birikiyor ki Onları Uzaydan Görebiliyorsunuz

O Kadar Çok Satılmamış Tesla Birikiyor ki Onları Uzaydan Görebiliyorsunuz

Tesla’nın fabrikadan yeni çıkarabildiği her arabayı sattığı zamanlar artık geride kaldı . Artık şirketin aslında çok fazla araç ürettiği noktadayız . Otomobil üreticisi açıkça bunun farkında ve stoklar biriktikçe Model Y gibi popüler modellerin fiyatlarını düşürüyor . Ancak alıcılar ısırmıyor ve otomobil üreticisinin artık o kadar çok satılmamış envanteri var ki, Sherwood News’in bildirdiği gibi, bunlar uzaydan görülebilecek şekilde depolanıyor.

Tesla, 2024’ün ilk çeyreğinde 433.371 araç ürettiğini bildirdi . Bunlardan 386.810’u satıldı. Bu, otomobil üreticisinin satmadığı fazladan 46.561 aracı olduğu anlamına geliyor. Bu, genel EV satışlarındaki yavaşlamadan, platodan veya buna ne demek isterseniz onu suçlayabilir. Bunda Tesla’nın da payı var ve Sherwood da şunu belirtiyor:

Tesla Mali İşler Direktörü Vaibhav Taneja , şirketin 2,5 milyar dolarlık serbest nakit akışı hakkında şunları söyledi: “Bunun başlıca nedeni, yapılar arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanan envanter artışıydı. ” “İkinci çeyrekte oluşan stokun tersine dönmesini ve serbest nakit akışının yeniden pozitife dönmesini bekliyoruz.”

Peki bu binlerce Tesla tam olarak nerede? Sadece sürüler halinde oturuyorlar. Bir uydu görüntüleri pazarı olan SkyFi’den alınan görüntüleri kullanan Sherwood, tüm bu Tesla’ların tam olarak nerede saklandığını keşfetmeyi başardı. Tesla’nın Texas Gigafactory’sinden Ekim 2023’ün perşembe günü ve Mart 2024’ün perşembe gününden alınan görüntüler, fabrikanın bazı durumlarda kısmen veya neredeyse tamamen dolu durumdan tamamen dolu duruma geçtiğini gösteriyor.

Görünüşe göre Tesla, ülke çapında başka yerlerde de araç depoluyor. St. Louis’deki Chesterfield Alışveriş Merkezi’nden alınan uydu görüntüleri , alışveriş merkezinin dışındaki pek çok şeyin yaklaşık 500 araba ile dolu olduğunu gösteriyor. Kaliforniya’daki Moreno Valley şehrimdeki alışveriş merkezi bile Tesla’ları depolamak için kullanılıyor; Yakın zamanda Sears’ın dışına park edilmiş birkaç yüz Model Y’yi gözlemledim. Yani Tesla hâlâ yüzbinlerce araba satıyor olsa da markanın eskisi kadar çok satan bir satıcı olmadığı görülüyor. Binlerce satılmamış stoklarının biriktiğini fark etmiyormuşuz gibi davranmaya daha ne kadar devam edeceklerini merak ediyorsun.

Kaynak: jalopnik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir