HaberSağlıkYaşam

Nükleer Silah Patlamak Üzereyse Yapabileceğiniz Şeyler Nelerdir?

Nükleer Silah Patlamak Üzereyse Yapabileceğiniz Şeyler Nelerdir?

Nükleer Silah Patlamak Üzereyse
Radyasyon acil durumunda nereye gidilecek

Nükleer Silah Patlamak Üzereyse Yapabileceğiniz Şeyler

Nükleer savaş tehdidi uzak olsa da, Ukrayna’nın işgali sayesinde öne çıkıyor. Nükleer silahlar ölümcüldür, ancak en kötü etkileri sınırlı bir bölgeyle sınırlıdır. Güvenilir kaynaklara göre, bir nükleer patlama durumunda kendinizi en iyi nasıl koruyacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Dokuz ülkeye yayılmış yaklaşık 12.700 nükleer savaş başlığı ile nükleer savaş riski her zaman mevcuttur. Risk düşük kalsa da, Ukrayna savaşı çevresinde tansiyon yükseliyor. Rusya, Ukrayna’yı işgal etmek için ilerleme kaydetmeye çalışırken, Başkan Vladimir Putin, korkunç koşullarda nükleer silahları konuşlandırabileceğini ima etti. Uzmanlar daha önce Putin’in bu adımı atmasının pek olası olmadığını söylemişti. Bunu yaparak Rusya, müttefiklerini ve kendi halkını yabancılaştırma riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Yine de dünya liderleri tehdidi ciddiye alıyor. En kötüsünün gerçekleşmesi durumunda, riski en aza indirmek için hatırlanması gereken kolay ipuçları vardır.

Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda radyasyon ve acil durum hazırlığı konusunda bir sağlık fizikçisi ve uzmanı olan Brooke Buddemeier, 2018’de verdiği demeçte, “Sermaye kayıpları tamamen önlenebilir” dedi. “Böyle bir olaydan sonra ne yapılacağını bilmek, yüz binlerce insanı radyasyon hastalığından veya ölümlerden tam anlamıyla kurtarabilir.”

Çarpma durumunda kendinizi en iyi şekilde korumak için ipuçları:

En Çok Nükleer Silaha Sahip Ülkeler

Bir Flaş, Bir Patlama Dalgası ve Bir Radyasyon Darbesi

FEMA’ya göre, nükleer silah çarpması sırasında altı önemli aşama vardır:

  1. Büyük bir ateş topunun neden olduğu ve geçici körlüğe neden olabilen parlak bir flaş
  2. Binaları düzleştirebilen ve ciddi yaralanmalara ve ölüme neden olabilen bir patlama dalgası. Bu dalganın size ulaşması birkaç saniye sürebilir.
  3. Nükleer radyasyon darbesi.
  4. Kontrol dışı yangınlara neden olabilecek yangın ve ısı.
  5. Cihazları kilometrelerce devre dışı bırakabilen bir elektromanyetik darbe.
  6. Radyoaktif serpinti, patlamanın havaya fırlattığı kontamine parçacıklar. Gelmesi 15 dakika kadar sürebilir. Yüksek irtifa rüzgarları, patlama alanının yakınında en yoğun olmasına rağmen, yüzlerce mil kareye serpilmesine neden olabilir.

Nükleer silahlar ölümcüldür ve büyük bir şehre yapılacak bir etkiden sonra on ila yüz binlerce kişi muhtemelen ölecektir. Ancak Buddemeier, hayatta kalma şansının en az olduğu en kötü yıkımın “ciddi hasar bölgesi” ile sınırlı olduğunu söyledi. 10 kilotonluk bir patlama için – Hiroşima bomba patlamasının üçte ikisine eşdeğer – bu yaklaşık yarım mil yarıçapı. Kasabanıza bir nükleer bombanın çarpacağı olası olmayan bir senaryoda hayatta kalma şansınızı artırmanın yolları var. Buddemeier, “Hiroşima’da merkez üssünün 300 metre [900 ft] yakınında hayatta kalanlar vardı” dedi.

Nükleer Silah Patlamak Üzereyse Nasıl Hazırlanılır?

Amerikan Kızıl Haçı, bir acil durum hazırlık kiti oluşturmanızı tavsiye ediyor. Bu, herhangi bir acil durumda devam etmenizi sağlayacak bir kit. Su, yiyecek, el feneri, ilaç ve diğer öğeleri içerir (daha fazla bilgiyi siteden bulabilirsiniz).

Ayrıca, topluluğunuzda mevcut olan serpinti sığınaklarını aramak ve afet durumunda aileniz için bir plan oluşturmak iyi bir uygulamadır. Son olarak, Kızıl Haç’a göre resmi kaynaklardan bildirim almak için hangi kanalların kullanılacağını önceden öğrenin.

Yaklaşmakta Olan Bir Saldırı Bildirimi Alırsanız Ne Yapmalısınız?

Yakın bir saldırı bildirimi alırsanız, ilk önceliğiniz sizi hem patlamanın vereceği bedensel zararlardan hem de ardından gelecek serpintideki radyasyondan koruyacak bir sığınak aramaktır. Buddemeier, araba kullanıyorsanız, kenara çekin, inin ve bir binaya girin, dedi.

Kızıl Haç ve FEMA’ya göre, kapalı mekanlarda, tercihen yer altında ve tuğla veya beton bir binada sığınak arayın. Kızıl Haç ve FEMA’ya göre mümkün olduğunca yeraltına gidin. Bu mümkün değilse, binanın merkezinde, örneğin bir merdiven boşluğunda kalmaya çalışın. Binada ne kadar derine ve alçalabiliyorsanız ve pencerelerden (parçalanabilen), kapılardan (uçarak açılabilen) ve dış duvarlardan (içeri çökebilen) ne kadar uzaklaşırsanız, şansınız o kadar iyi olur.

Buddemeier, “Tornadolar için yaptığımız aynı şeyleri düşünüyorum” dedi.

FEMA’ya göre ışık sizi geçici olarak kör edebileceğinden ateş topuna bakmayın. Daha fazla talimat için bizi izlemeye devam edin. Mobil ağlar kesintiye uğrayabilir, ancak FEMA’ya göre telsizler çalışmaya devam etmelidir. Kızıl Haç’a göre, insanlar ve evcil hayvanlar en az 24 saat veya yetkililer tarafından aksi belirtilmedikçe içeride kalmalıdır.

Patlama Vurduğunda Dışarıdaysanız Ne Yapmalısınız?

Dışarıdaysanız, ilk önceliğiniz patlama dalgasından korunmalısınız. Kızıl Haç’a göre, sizi koruyabilecek her şeyin arkasına siper alın ve yere dümdüz uzanın ve başınızı örtün. Patlamanın sizi geçtiğini varsaymayın – Kızıl Haç’a göre dalganın size ulaşması 30 saniye kadar sürebilir. Patlama dalgası geçtikten sonra radyasyona maruz kalmayı sınırlamak istersiniz. Hâlâ dışarıdaysanız, Kızıl Haç’a göre, soluduğunuz radyoaktif serpinti miktarını azaltabilecek bir bez veya havluyla ağzınızı kapatın. Darbeden ne kadar uzakta olursanız olun, mümkün olan en kısa sürede sığının. Kızıl Haç’a göre radyoaktif serpinti yüzlerce mil yol kat edebilir. Güvenli bir şekilde içeri girer girmez giysinizin dış katmanını çıkarın.

Barınak Bulduktan Sonra Ne Yapmalı?

Dışarıdaysanız, serpintiyi vücudunuzdan mümkün olduğunca uzağa atmak istersiniz. Kısa bir süre içinde çok fazla maruz kalma, vücuda kendini düzeltme, enfeksiyonla savaşma ve diğer işlevleri yerine getirme yeteneğini sınırlayacak kadar zarar verebilir ve akut radyasyon hastalığı adı verilen tehlikeli bir duruma yol açabilir.

Tipik olarak, birkaç saat içinde yaklaşık 750 milisievert maruziyet bir kişiyi hasta edebilir. Bu, ortalama bir Amerikalının her yıl aldığı doğal ve tıbbi radyasyon miktarının yaklaşık 100 katıdır. 10 kilotonluk bir patlama, yaklaşık bir mil yarıçapında bu kadar fazla maruz kalma sağlayabilir.

Kızıl Haç’a göre giysinizin dış katmanını çıkarmak serpintiden kaynaklanan kirlenme miktarını %90’a kadar azaltabilir. Bunu güvenli bir şekilde yapmak mümkünse, tüm kirlenmiş giysileri diğerlerinden ve evcil hayvanlardan uzak tuttuğunuz plastik bir torbaya koyun – giysiler hala radyasyon yayıyor olabilir. Saçınızı ve cildinizi bol su ve sabun ve şampuanla yıkayın. Kızıl Haç’a göre cildinizi kaşımayın ve saçınıza herhangi bir radyoaktif maddeyi bağlayacak saç kremi kullanmayın. Kızıl Haç’a göre, burnunuzu hafifçe üfleyin ve kirlenmiş kirlerin sıkışabileceği kulaklarınızı yıkayın. Duş en iyisidir. Bu mümkün değilse, FEMA’ya göre kumaşın dışarıda olmaması şartıyla ıslak bir bez yıkama hala yardımcı olacaktır.

Evcil hayvanınız dışarıdaysa, sizi ve onları açığa çıkarabilecek serpinti ile kaplanabilir. Evcil hayvanınızın kürkünü nazikçe fırçalayın ve ardından FEMA’ya göre sabun ve suyla yıkayın. Kızıl Haç uyarınca mümkünse pencereleri ve şömineleri kapatın, fanları, klimaları ve cebri hava ısıtma ünitelerini kapatın.

Sığınmaya Hazır Olun

Taşınmanın güvenli olup olmadığından emin değilseniz, patlama sığınağınıza çekilmek en iyisidir. Buddemeier, bu noktada yangınların ve engelleyici enkazların yaygın olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. FEMA’ya göre, yalnızca bir binanın içinde bulunan paketlenmiş gıda maddelerini veya öğelerini yiyin ve için.

Duygusal sağlığınıza ve çocuklarınızın sağlığına özen gösterin. Kızıl Haç’a göre, yapabileceğiniz olumlu eylemlere odaklanın, çocukların korkutucu olabilecek medya raporlarına maruz kalmasını sınırlayın, yemeyi ve içmeyi unutmayın ve başkalarına karşı sabırlı olun.

Buddemeier, “Her iki durumda da en önemli şey, olay meydana geldiğinde, patlama meydana geldiğinde veya serpinti geldiğinde içeride olmaktır.” Dedi.

Nükleer Silah Patlamak Üzereyse Yapabileceğiniz Şeyler Nelerdir?-Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir