İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nostaljide Kalmış Bazı Aletler

Nostaljide Kalmış Bazı Aletler yazımızda günümüz çocuklarının hiç görmediği veya kullanmadığı zamanın en popüler araçlarını listeledik. Şimdi 2000 yılından sonra doğmuş olanların pek bilmediği ve öncesinde doğanların ise hayranlıkla kullandığı aletlere bir bakalım. 90’lı yılların bazı efsane buluşları.

Şarkı Dinlemek İçin Taşınabilir Cd-Player

Şimdiki gençler, istedikleri şarkıyı dinlemek istedikleri zaman iPhone’larını cebine koyup dinleyebiliyorlar, ancak Milenyum‘dan önce doğan herkes, koca cihazı yanında taşımak zorunda kalırdı ve ceketinin cebine koyarak büyük bir zahmete girerdi. Hem de dinleyebileceği 1 kaç adet şarkıydı.

cd-player

Aracın İçinde Cd’den Müzik Dinleme

Spotify veya iTunes’da bir anda binlerce şarkı dinleyebiliyorsunuz, fakat önceleri gün içinde bir şarkıyı dinlemek isterseniz, zahmetli bir şekilde CD’lerden istediğiniz parçayı aramak için çok fazla zaman harcamanız gerekiyordu. Cd’ler 700 mb’lık kapasitede olduğu için hemen doluyordu ve çok fazla cd’ye ihtiyaç duyuyordunuz.

cd-arsivi

Biberondaki Sütün Kaybolması

Bebek için doldurulan biberonun içindeki sütün nasıl kaybolduğunu anlamaya çalışmak, 2000 yılından önce doğan herkesin hayatı için en büyük gizemlerinden biri olmuştur. Sütün geri kalanı nereye gidiyor kimse bilmiyor.

sut-kabi

Eski Arabaların Kapı Kolu

Arabaların kapısını açmak için kol kuvveti gerekirdi. Otomatik açılmayan kapı pencereleri bize kol kası yaptırırdı. Hele bir de çevirdiğimiz halde camın takılı kalması bizi daha fazla zorlardı. Cem Yılmaz’ın dediği aç camı’da göstereyim sana hareketi de sözde kaldı.

eski-kapi-kolu

Nokia 3310 Telefonun Şarj Süresi

Günümüz cep telefonları daha akıllı olabilir ancak güvenilir bir Nokia telefonunun pil ömrüne hiç bir zaman rakip olmazlar. Bir kere şarj ettin mi bir daha şarj derdin olmazdı. 1 hafta boyunca şarj etmene gerek kalmadan yanında emin bir şekilde taşırdın.

nokia3310

Kaset Kullanımı

Sevdiğiniz sanatçının şarkısını kaset çalarlar sayesinde kaset takarak dinlerdiniz. Hele içindeki şerit takılı kalırsa bir kalem yardımıyla çevirerek ilerlemesini sağlardınız.

kaset

Çizilen Cd

Eğer aldığınız cd zamanla çizildiyse çalışmayacaktır. Kolonyalı mendil ile temizlediğiniz de tekrardan çalışmasını sağlardınız. Ve cd’ler her zaman çizilirdi.

cizik-cd

Msn Messenger Sohbetleri

Whatsapp’ın çok öncelerinde, arkadaşlarınızla görüşmek isterseniz, bilgisayar başında oturup saatlerce vakit harcadığınız sohbet programı vardı. MSN Messenger şimdikilerin çok çok uzağında kaldı.

msn

Harita

Google haritalar öncesi kağıttan bakılan ve gideceğiniz yere ulaşmak için ciddi coğrafi becerilerinizin olması gerekiyordu.

harita

Tetris

90’lı yıllarda bundan oynamayan çocuk yoktur. Şuan ki bilgisayar oyunları oynayan çocukların bunlar görmesi zordur.

el-atarisi

Nostaljide Kalmış Bazı Aletler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir