Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Metaverse’de AB’nin 400.000 Dolarlık Partisine Yalnızca 6 Kişi Geldi

Metaverse‘de AB’nin 400.000 Dolarlık Partisine Yalnızca 6 Kişi Geldi

Metaverse’de AB’nin 400.000 Dolarlık Partisine Yalnızca 6 Kişi Geldi

AB Komisyonun dış yardım departmanı, gençlerin ilgisini çekmek amacıyla metaverse platformunu geliştirmek için 387.000 € (yaklaşık 400.000 $) harcayarak Salı gecesi sanal bir “gala” düzenledi. Sadece 6 kişi geldi. Tek katılımcılardan biri olan Devex muhabiri Vince Chadwick’e göre, bu ani bir fiyaskoydu ve kısa bir süre katılan “kabaca beş kişi” ile “birkaç şaşkın sohbetten” sonra kalan tek kişi oydu.

Chadwick, Twitter’da tropik bir kumsalın yanındaki bir sahnede dans eden çok renkli ataç şeklindeki avatarları gösteren kısa bir klip paylaştı. “Orada kimse var mı?” ekranda bir mesaj okuyun. Bir başkası, “Konser, aynı DJ’in aynı müziği çalması,” dedi.

İlk günlerinde mücadele eden metaverse alanı, gelişmekte olan ülkelerde yeni altyapı inşa etmek için 2027 yılına kadar 300 milyar dolar harcamayı hedefleyen AB komisyonunun Küresel Ağ Geçidi Girişimi’ni desteklemek için tasarlanmış pahalı bir planın parçası ve sosyal medyalarına resmi fragman düştü. Ekim ortasındaydı. Komisyona göre platformun, Girişimi “sanal ortamda bir dizi ‘kahraman’ hikayesi aracılığıyla” keşfetmenin yeni bir yolu olması gerekiyor.

Kullanıcılar, bulunduğu tropik adanın etrafındaki video ekranlarında oynatılan hikayeler aracılığıyla bilgi bulabilirken, sıvı bir zemin üzerinde açık kitap sanatı enstalasyonu, ekranlarda “eğitim” gibi kelimelerin yanıp söndüğü drone’lar gibi diğer olağandışı eklemelerle karşılaşabilirler. Halk sağlığı” ve suda yürüme yeteneği gibi.

Bir sözcü, projenin özellikle TikTok ve Instagram üzerinde vakit geçiren ve “AB konusunda tarafsız” olan gençleri hedef alarak “AB’nin dünya sahnesinde neler yaptığına ilişkin farkındalığı artırmayı” amaçladığını söyledi. ” ve “tipik olarak bu tür bilgilere maruz kalmaz.”

Buna Değdi mi? 

Devex’in isimsiz röportajlara atıfta bulunan bir raporuna göre, boş galadan önce bile, dahili personelin bu tür yöntemler hakkında şüpheleri vardı; personel bunu “Dijital çöp” ve “iç karartıcı ve utanç verici” olarak nitelendirdi.

Twitter kullanıcıları da fragmandan etkilenmedi ve bir kullanıcı, “Doğu Afrika’da büyük bir kuraklık var, UNHCR’nin kamplardaki mülteciler için yiyecek vb. için yeterli fonu yok, vb. ve bu para harcamayı seçtiğin şey bu mu?”

Yatırımın buna değip değmeyeceğine dair resmi bir değerlendirme yakında yapılacak. Cuma günü, AB üye devletlerinin temsilcileri, Küresel Ağ Geçidi Girişimi için iletişim stratejisi hakkında komisyonu sorguya çekecek.

Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir