HaberYaşam

Liseye Giriş Sistemi 2018

Liseye Giriş Sistemi 2018 yazımızda liselere giriş sisteminin değişmesi ve içeriğinin neler olduğunu, yeni sistemdeki belirsizlikleri ve en son halini yazdık.

Liseye Giriş Sistemi Son Hali

Üniversiteye geçiş sınavı gibi liseye geçiş sınavında da birçok değişiklik yapıldı. Öğrenciler ve veliler son yapılan değişiklikleri takip etmekte zorlanmaya başladı. En son halinde ise soru sayısı 90’a çıkarıldı ve sınav süresi 135 dakika olacak şekilde tek oturumda yapılacaktır. Öğrencilerin kimi tek oturumda olmasının yerine çift oturum olmasının daha iyi olacağı yönünde fikir sunarken, kimileri de tek oturumun daha iyi olacağı yönünde olmuştur.

Liseye giriş sınavının içeriğinde Fen, Matematik ve Türkçe derslerinden 20’şer soru sorulacaktır. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil derslerinden 10’ar soru sorulacaktır. Liseye giriş sınavında sadece 8.sınıf konularından sorular sorulacaktır. Sınavda açık uçlu soru sorulmayacaktır. Sınavda orta öğretim başarı puanı geçerli olmayacaktır.

Lise Tercih

Liseye Giriş Sınavındaki Belirsizlikler

Fen, Sosyal Bilimler Liseleri ve Proje okullarına sınav ile girilecektir. Anadolu, Anadolu İmam Hatip, Meslek, Güzel Sanatlar ve Spor liselerine girişte herhangi bir sınav uygulanmayacaktır. Sınav ile öğrenci alan özel liselerde liseye giriş sınavında alınan puana göre öğrenci alacaktır. Sınavın nerede yapılacağı daha belli olmadı. Öğrenciler kendi okullarında mı sınava girecek yoksa başka okullarda mı girecek sorusunun cevabı merakla bekleniyor. Diğer açıklanmayan soru ise puan sisteminin nasıl olacağıdır. Lise türlerine tek puan türü ile mi geçilecek yoksa farklı puan türleri olacak mı sorusu da cevabını beklemektedir.

Liseye Giriş Sisteminin Olumsuz Yanları

Eski sınav ile yeni sınav arasında biraz iyileştirme yapılmıştır. Türkçe ve Matematik sorularının daha fazla olması gerekir. Üniversite sınavında da ağırlık bu dersler üzerindendir. Okul başarı puanının kaldırılması da sınav sisteminin önemini bir kat daha arttırmıştır. Okullardaki başarı sınavda bir şey ifade etmemektedir. Normal üstü okullara gitmek isteyenler sınava iyi çalışmalıdır. Açık uçlu soruların da kaldırılması kötü olmuştur. Sınav sistemi yerine eğitim sisteminin her kademesinin yeniden yapılması gerekmektedir.

Türkiye’nin PISA Testi Sonucu yazımıza bakarak ülkenin eğitim seviyesini görebilirsiniz. Çocuklara küçük yaştan itibaren sadece sınavlara hazırlanma empoze ediliyor ve ülkenin gelişimi için çok fazla imkan sağlanmıyor. Tekrardan düzenleme yapılarak daha iyi bir eğitim verilmesini bekliyoruz.

Liseye Giriş Sistemi 2018.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir