HaberYaşam

Latin Amerika’da Türk Dizilerine Talep Her Geçen Gün Artıyor

Latin Amerika‘da Türk Dizilerine Talep Her Geçen Gün Artıyor

Latin Amerika'da Türk Dizileri Hercai

Dünyada ve Özellikle Latin Amerika’da Türk Dizilerine Talep Her Geçen Gün Artıyor

Türk dizilerine dünya çapında talep son zamanlarda patlama yaşıyor. Ama belki de… Latin Amerika’dan daha fazla değil!

Evet, telenovelas’ı tanımlayan bölgede yaşayan izleyiciler, hem Orta Doğu’yu hem de Asya’yı kapsayan 5.400 mil uzaktaki bir ülkeden gelen şovlarla ilgili. Buenos Aires’ten Santiago’ya Latinler, Türkiye’nin epizodik dizilerini büyük ölçüde keşfettiler, ancak aynı zamanda izleyicileri aile değerlerini destekleyen dramalara ve şovlara da kaptırdılar. Kültürel temalar yankılanıyor.

Son iki yılda, Türkçe içeriğe olan küresel talep %44 arttı. Ancak, bu dizilere yönelik izleyici talebinde en büyük büyümeyi gören pazarlar Latin Amerika’da. Bu pazarların çoğunda Türk içeriğine olan talep en az iki katına çıkarken, Arjantin, Türk dizilerine yönelik toplam talebin Haziran 2020’dekinin dört katından fazla olduğu paketin başında geliyor.

Son dönemde Arjantin’de hangi Türk dizilerinin başarıya ulaştığına bakıldığında, ortalama dizi talebinin 10,14 katı ile “ Hercai ” öne çıkıyor. Türk romantik draması, Haziran ayında bir sonraki en çok rağbet gören Türk dizisinin (“Kaderimin Oyunu”) iki katından fazla talep gördü. Romantizm, dramalar, romantik komediler ve hatta romantik gerçeklikler olsun, bu en iyi dizilerin çoğunun ortak bir temasıdır.

Türk üreticilerin LATAM pazarına nasıl hizmet vermeye başladığına dair özellikle ilginç bir örnek sunan gösterilerden biri “ Aşkın Gücü: Latin Amerika ”.

Bu gösteri, yalnızca Türk izleyiciler için üretilmiş içeriği ihraç etmek yerine, Latin Amerika pazarı için tasarlanmış Türkiye’de yapılmıştır. Türk dizisi “Kısmetse Olur”dan uyarlanan bir romantik gerçeklik dizisidir. Güncellenen bu formatta, Latin Amerika’nın dört bir yanından yarışmacılar Türkiye’de bir evde bir arada yaşamak için bir araya geliyor. Bu gösterinin bir özelliği, her hafta bir çiftin Türkiye’de bir yere romantik bir gezi yapmasıdır. Açıkçası, şovun bu turistik unsuru, Türkiye’ye yerel bir drama ile tanıtılan ve gerçek ülkeyi daha fazla görmek isteyen izleyicilere hitap etmek için tasarlandı.

Latin Amerika’da Türk Dizilerine Talep Her Geçen Gün Artıyor-Kaynak: thewrap.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir