İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Kuyumcudan Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kuyumcudan Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın Yatırımı

Kuyumcudan Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? yazımızda insanların geçmişten bugüne en büyük yatırım aracı olan altının değerlerini ve sahte altına karşı neler yapılabileceğini yazdık.

Kuyumcudan Altın Alırken Amacınıza Göre Tercih Nasıl Olmalı?

Altın alırken amacınız tasarruf etmek ve yatırım yapmak ise Cumhuriyet altını ya da 24 ayar gram altın almanız gerekiyor. Çok miktarda altın alacaklar ise külçe altın alabilir. Hem kullanıp hemde daha az zarar etmek isteyenler için 22 ayar tel bilezik tercih edebilir. Çünkü bu altın türlerinde işçilik ve alım satım farkı daha azdır. Bileziklerde 14 ayar olanların çoğuna taş eklenmektedir. Bu işlem daha zahmetlidir ve aksesuar olarak kullanılabilir. Bu altın çeşidinin maliyetinin yarısını işçilik oluşturmaktadır.

Altın Pazarı

Sahte Altına Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Altın piyasasının aşırı değer kazanmasıyla birlikte sahte altınlarda da artış yaşanmaktadır. İnsanlar altın alırken bu durum nedeniyle kararsız kalıyor. İnsanlar altın alırken tanıdığı ve bildiği kuyumcudan alması daha doğru olacaktır. Altın işi güven işi olduğu için kuyumcunuza güvenmeniz gerekiyor. Altını alırken belgesini isteyin. Altının faturasını alarak, altının kalitesi ile ilgili bir sıkıntı olursa, tüketici hakları gereği 1 ay içinde altınınızı değiştirebilirsiniz. Altının üzerindeki, bileziğin içindeki, klipsindeki yazılara dikkat edin. Üzerinde altının saflık derecesi, ayarı, TSE damgası, üreten firmanın ismi mutlaka yer almalıdır. Altında saflık derecesi 24 ayarda binde 995, 22 ayarda binde 916’dır. Geriye kalan kısımlar alaşımdır. Cumhuriyet altınında ayar yazmamaktadır. Cumhuriyet altını darphanede 22 ayar olarak basılır. Cumhuriyet altınında eski yeni tarih ayırımı ve buna bağlı olarak da fiyat farkı yoktur. Almış olduğunuz altının gramını kontrol edin. Satın aldığınız altının gramını ve işçiliğini öğrenin. Bunlar altını satarken lazım olacaktır.

Yardımcı Kaynak: NTV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir