İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Küresel Rekabet Gücü En Yüksek Ülkeler

Küresel Rekabet Gücü En Yüksek Ülkeler

Şubat Ayında Yaşanmış Tarihi Olaylar-Amerika

Küresel Rekabet Gücü En Yüksek Ülkeler yazımızda Dünya Ekonomik Forumunun hazırlamış olduğu dünyanın ekonomik bakımından en rekabetçi ülkelerini ve Türkiye’nin kaçıncı sırada olduğunu yazdık.

2018 Küresel Rekabetçilik Raporu

Küresel Rekabet Gücü En Yüksek Ülkeler 2018 listesinde 140 ülke yer almıştır. Bu ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri, Singapur ve Almanya yer almıştır. Dünya Ekonomik Forumu hazırlamış olduğu 2018 küresel rekabetçilik raporuyla, ülkeleri iş dünyasının dinamizmi, iş gücü piyasası ve mali sistem bileşenleri alanlarında inceledi.

En Rekabetçi Ülkeler

  1. ABD
  2. SİNGAPUR
  3. ALMANYA
  4. İSVİÇRE
  5. JAPONYA
  6. HOLLANDA
  7. HONG KONG
  8. İNGİLTERE
  9. İSVEÇ
  10. DANİMARKA

İlk dört ülke 2017 yılına göre değişmezken, Japonya geç yıla göre 2 basamak yükselerek 5.sıraya yükselmiştir. Japonya ayrıca en büyük 10 ekonomi arasında en fazla ilerleme gösteren ülke oldu. Hollanda’da yerini korumuştur. İngiltere geçen yıla göre 2 basamak gerileyerek 8.sırada yer almıştır. Türkiye ise 140 ülke arasında 61.sırada yer almıştır. Rapora göre Türkiye’nin göreceli başarılı olduğu alanlar, altyapı, halk sağlığı ve inovasyon ekosistemi olmuştur. Girişimcilik ve pazar işleyişinde sorunlar olduğu belirtilmiştir. Bunun sonucunda üretilen fikirlerin değere dönüşmesinde önemli kısıtlarla karşılaşılmaktadır. Rapora Türkiye’nin yüksek enflasyonuna ve makro ekonomiye de dikkat çekilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir