İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Kurban Bayramında Alınan Trafik Önlemleri

Kurban Bayramında Alınan Trafik Önlemleri

Trafik Sigortalarında Yeni Dönem-Sigorta haberi

Kurban Bayramında Alınan Trafik Önlemleri yazımızda İçişleri Bakanlığı tarafından Kurban Bayramında trafikte alınacak önlemleri ve dikkat edilmesi gerekenleri yazdık.

Kurban Bayramında Alınan Trafik Önlemleri 2019

Kurban Bayramı boyunca 64 bin 269 ekip ve 116 bin polis trafikte görevde olacak. Trafikte yaşanan kazaların en büyük nedeni olan hız için sabit radarlar sahada olacak. Ortalama hız denetimleri bayram boyuncada sürecek. Şehirlerarası otobüsler sivil ekipler tarafından denetlenecek. Sivil ekipler 1100 şehirlerarası otobüsü denetleyecek. Bu ekipler otobüslere yolcu gibi binip sürücü hatalarını tespit edecek.

Kazaların en çok yaşandığı 18 ildeki 20 güzergahta 56 müfettiş görev alacak. Her 10 kilometrede bir görevli bulunacak. Geçtiğimiz Ramazan Bayramında olduğu gibi trafikteki sürücüler dronelarla havadan denetlenecek. Ayrıca 19 ilde helikopterlerle trafik denetimi yapılacak.

Bayram boyunca kurban kesim ve satış alanları ile mezarlıklarda trafik tedbirleri artırılacak. Tüm bu uygulamalar ile trafik kazalarının önüne geçilmek isteniyor.

Bayram Trafiği İçin Sürücülere Son Hatırlatmalar

Bayram tatilleri, karayolu üzerindeki trafik hareketliliği ile birlikte trafik yoğunluğunun arttığı ve doğal olarak trafik kaza riskinin de oluştuğu dönemlerdir. Kazaların yaklaşık %90’ının sürücü hatasından kaynaklandığı dikkate alındığında sürücülerimize;

 • Yasal limitlerdeki hızlarda araç kullanmalarını,
 • Takip mesafesine uymalarını,
 • Araçla seyir halindeyken cep telefonu kullanmamalarını,
 •  Yolcu otobüslerinde ve bireysel seyahatlerde ön ve arka koltuklarda oturan herkesin, uzun/kısa mesafe ayrımı olmaksızın kesinlikle emniyet kemeri takmalarını,
 • Korumasız Yol Kullanıcıları olarak tabir edilen yayalara ve bisikletlilere öncelik vermelerini,
 • Yaya geçitlerinde daha dikkatli olarak yayalara geçiş önceliğini vermelerini,
 • Uykusuz/yorgun olarak ve yeterince dinlenmeden trafiğe çıkmamalarını,
 • Alışmış oldukları uyku düzeni ve araç kullanma süreleri dışına çıkmamalarını, eğer çıkıyorlarsa kısa aralıklarla mola (2 saatte 10 dakika) vermelerini,
 • Karayolu üzerindeki çalışma alanlarında daha dikkatli davranarak varsa işaret ve işaretçilerin yönlendirmelerine uymalarını,
 • Karayolu üzerindeki tesis ve yakıt istasyonları dışında bekleme ve duraklama yapmamalarını,
 • Trafik adabına uygun olarak sabırlı, saygılı ve sakin davranmalarını,
 • Trafik kurallarına istisnasız uymalarını ve bu kuralların hayat kurtardığını,

Bir Kere Daha Hatırlatmak İstiyoruz Hayatı Korumak için Kemerin Ses Getirsin Ayrıca, sürücülerimizin bayram tatillerinin ve yapacakları seyahatlerin güven içerisinde geçmesi için bazı hatırlatmalar yapmak istiyoruz; 

Hatırlatmalar

 • Sürücülerimiz seyahate başlamadan önce nerede dinleneceklerini, nerede mola verecekleriyle ilgili seyahetlerini planlamalıdırlar.
 • Seyahate dinlenmiş olarak çıkılmalıdır. Tatilin gidilen noktada değil o noktaya gitmek için araca bindiğimiz esnada başladığını düşünür ve seyahatimizi buna göre iyi planlayabilirsek kesinlikle o seyahat bizim için daha keyifli ve güvenli olacaktır. Bu sayede daha mantıklı kararlar verilebilecek, yorulduğumuzun farkına varılacak, hedefe bir an önce varmak için gereksiz bir telaş ve hız yapma eğilimi bu şekilde önlenmiş olacaktır.
 • Kazaların varış yerine yakın mesafelerde meydana geldiği hep akılda tutulmadır. Sürücüler yorulduklarını hissettikleri halde, “varış yerine yaklaşmanın verdiği heyecan ve acelecilikle” ve “çok az bir mesafe kalmışken mola verilmez” şeklindeki yanlış bir düşünceyle hareket etmemelidirler.
 • Özellikle genç ve uzun mesafe deneyimi olmayan sürücülerimiz, trafikte daha dikkatli ve duyarlı olmalıdırlar. Şehirlerarası yollardaki seyir hızları ve yol koşulları kent merkezlerinden daha faklı karakteristiğe sahiptir. Bu yol koşullarında yeterince deneyim sahibi olmamak, trafikteki bazı tehlikeli durumların geç algılanmasına sebep olabilmektedir.
 • Şehirlerarası yollar, işletme hızlarının yüksek olduğu kesimlerdir. Bu yollarda istediğimiz her yerde durmak/duraklamak yasak olduğu gibi çok tehlikelidir.
 • Sürme şeritleri ve banketler değil, dinlenme tesisleri veya akaryakıt istasyonlarının bizlerin kısa süreli dinlenebileceği ve ihtiyaçlarımızı giderebileceği güvenli alanlar olduğu unutulmamalıdır.
 • Araç yoğunluğu veya yol yapım/bakım çalışmaları nedeniyle, seyir hızının azaldığı veya durduğu kesimlerden hemen sonra kaybettikleri zamanı telafi etmek için sürat yapılmamalı, bu şekilde çok fazla kazanın meydana geldiği unutulmamalıdır.

 “Hayatı Korumak için KEMERİN SES GETİRSİN

Kurban Bayramında Alınan Trafik Önlemleri-Kaynak NTV ve İçişleri Bakanlığı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir