Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Kripto Yatırımları 2022’nin Sonunda 2 Yılın En Düşük Seviyesini Gördü

Kripto Yatırımları 2022’nin Sonunda 2 Yılın En Düşük Seviyesini Gördü

Kripto Yatırımları 2022’nin Sonunda 2 Yılın En Düşük Seviyesini Gördü

Kripto girişimlerine yapılan risk sermayesi yatırımları, 2022’nin dördüncü çeyreğinde 2 yılın en düşük seviyesine ulaştı ve baştan sona dramatik bir değişime tanık olan bir yılı geride bıraktı.

Galaxy Digital’in yeni bir raporuna göre, kripto girişimlerine yapılan yatırımlar, geçen yılın dördüncü çeyreğinde 400’den az anlaşmada 3 milyar dolardan az oldu ve bu, her iki önlem için de 2020’nin dördüncü çeyreğinden bu yana en düşük seviye oldu.

Bu düşüş, yılın ilk çeyreğinde rekor sayıda anlaşma ve sermayenin alana akmasıyla başlayan ve yeni başlayanların yaklaşık 13 milyar dolar topladığı bir yılı sınırladı.

Yılın ilk yarısındaki zamlar, Andreessen Horowitz, Ribbit Capital ve Haun Ventures gibi büyük oyuncular da dahil olmak üzere 2021’den yeni toplanmış fonlarla büyük oyuncular tarafından sağlandı.

Coinbase Ventures, Animoca Brands, Jump Crypto ve GSR Capital ile artık iflas etmiş olan Alameda Research, anlaşma sayısına göre en aktif girişim yatırımcıları arasında yer aldı.

Galaxy Digital araştırma başkanı Alex Thorn, “Startup’ların 2023’te temellere lazerle odaklanması, operasyonel giderleri kısması ve geliri artırması gerekecek” dedi

ABD merkezli kripto girişimleri, yıl boyunca tüm anlaşmaların %40’ından fazlasını alarak alan için girişim yatırımlarına hakim olmaya devam etti.

Financial Times ile paylaşılan bir e -tablodan derlenen The Block Research tarafından dijital varlıklara ilişkin 2023 genel görünümüne göre Alameda, startup’lara öz sermaye ve token yatırımlarına 3,2 milyar dolar yatırım yaptı.

Genel risk sermayesi anlaşma boyutlarındaki yıllık düşüşe rağmen, daha geniş VC pazarındaki değerlemeler dördüncü çeyrekte biraz yükselirken kripto fiyatları düştü.

Rapor ayrıca, kripto ticaretine odaklanan girişimlerin girişim dolarlarının çoğunu aldığını, NFT’lerden ve metaverse’ten blockchain oyunlarına kadar değişebilen sözde “web3” şirketlerinin anlaşma sayısına göre finansmanın en büyük bölümünü oluşturduğunu tespit etti. 3. Çeyrek ve 4. Çeyrek’teki anlaşmaların sırasıyla %41 ve %31’ini aldı.

Ayrı bir yıl sonu raporunda, kripto veri platformu Messari, yılın ikinci yarısında yavaşlayan erken aşama kripto şirketlerindeki VC yatırımlarına ek olarak, “sonraki aşama kripto anlaşmaları için daha az kuru toz olduğunu” belirtti.

Messari co’su Ryan Selkis, “2021 ve 2022’de yükselen şirketlerin uzun pistleri olmalı – eğer akıllılarsa… ancak çoğu kurucunun o zamandan sonra hayatta kalmak için gerekli ayarlamaları yapacağından emin değilim” dedi.

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir