HaberSağlıkYaşam

Korona Virüsü Yayılıyor! Korona Virüsü Belirtileri Neler?

Korona Virüsü Yayılıyor! Korona Virüsü Belirtileri Neler? Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüsün yayılma hızını ve belirtilerinin neler olduğunu yazdık.

Korona Virüsü Yayılmayı Sürdürüyor

Çin’de ortaya çıkan yeni tür korona virüsü dünya genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Bu virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 106 oldu. Bu ölümlerin çoğu Çin’de yaşandı. Çin hükümetinden yapılan açıklamada virüsün 4 bin 515 kişiye bulaştığı belirtildi. Virüsün ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kendi hızlıca karantina altına alındı. Burada toplamda 11 milyon kişi yaşamaktadır. Yetkililer bu kente seyahat etmiş olanları uyardı.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yetkilisi Feng Luzhao “Tüm kent sakinleri birimlerimizin önlem ve kontrol çalışmalarında iş birliği yapmalı. Özellikle son 2 haftada Vuhan’a seyahat etmiş olanlar ya da orada ikamet etmiş olanlar, öncelikle bulundukları belediyelerde ya da köylerde kayıt yaptırmalılar. Kamusal alanlarda, insanların kalabalık olduğu yerlerde ve açık hava etkinliklerini bu kişiler azaltmalılar” dedi.

Korona virüsü bulaşma kabiliyetini artırmaktadır ve enfeksiyonların sayısı da bu gidişle artabilir. Şu anlık virüs hakkında bilinenler sınırlıdır. Virüs mutasyonlarını yaratarak daha da tehlikeli hale gelebilir. Uzmanlar bu salgının küresel bir hale gelebileceğini belirtiyor.

Ancak ülkelerden ardarda vatandaşlarının Çin’e seyahat etmemesi için seyahat uyarıları gelirken ABD, Fransa ve Japonya Çin’deki vatandaşlarını tahliye etmeye çalışıyor. Çin dışında başka ülkelerde virüs yüzünden hayatını kaybedenin olmadığı bildirildi. Virüs Amerika, Kanada, Japonya, Avustralya, Güney Kore, Tayvan ve Vietnam’da da görüldü. Çin’de insanlar toplu yerlerde ağız maskesi takmaya başladı. Çin’de ayrıca yabani hayvan alım ve satımına yasak getirildi. Virüsün yabani hayvan satan bir pazarda ortaya çıktığı belirlenmişti. Sağlık Bakanlığı tarafından Çinlilere sağlıklı besinler tüketilmesi ve hijyene dikkat edilmesi gerektiği söylendi.

Korona Virüsü Belirtileri

Virüsün Almanya’ya Ulaşması

Virüsün Almanya’ya da ulaştığı kaydedildi. Almanya’da ilk vaka Bavyera eyaletinde tespit edildi. Bavyera Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Starnberg bölgesinden bir kişiye virüs bulaştığının saptandığı belirtildi. Hastanın klinik olarak iyi durumda olduğu ve müşahede altında bulundurulduğu kaydedildi. Bu kişiyle temas edenlerin de bilgilendirildiği ve semptomlar konusunda dikkatli olunması çağrısı yapıldığı belirtildi.

Türkiye‘de de virüs taşıdıkları şüphesiyle 12 kişinin müşahede altına alındığı açıklanmıştı.

Korona Virüsü Önlemek İçin Maske

Korona Virüsü Belirtileri Neler?

Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, solunum güçlüğü çekme hatta ishal ve vücut ağrısı gibi şüpheli semptomlar varsa dikkatli olunmalıdır. Bunun yanında seyahat geçmişi veya ikamet geçmişi Çin’le bağlantılı olan varsa daha da dikkatli olunmalıdır. Korona virüsünün Sars virüsü ile aynı virüs familyasında yer aldığı belirtilmiştir. Virüsün yabani hayvanlardan insanlara geçtiği tahmin ediliyor. 2002-2003 yıllarında Sars virüsüne yaklaşık 8 bin kişi yakalanmış ve 800 kişi hayatını kaybetmişti. Çinlilerin çeşitli hayvanları yeme sevgisi, türlü türlü virüslerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Yardımcı Kaynak: DW Türkçe YouTube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir