Komşuluğun Önemi

Komşuluğun Önemi yazımızda komşu hakkı, bununla birlikte paylaşmanın ve Mümin bir kul olmanın komşuluk ilişkileriyle bağlantısını yazdık.

Komşuluğun Önemi Hakkında

Komşuluğun Önemi-Komşuluk Anlayışı

Ev alma komşu al“, “Komşu komşunun külüne muhtaçtır” gibi atasözleri komşuluğun ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Başımız sıkıştığında bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda en yakınımızda olan insanlar komşularımızdır. Komşularımıza karşı komşu haklarımızda vardır. Dinimizde komşu hakları üzerine de çokça durulmuştur. Komşunuzla kavga etmekten kötü sözler söylemekten sakının. Onunla konuşurken kelimelerinize daha çok dikkat edin. Komşunuzun sizin üzerinizdeki hakkı büyüktür. Tüm hayatınızdaki olaylarda komşunuz yanınızda bulunur. Sizle aynı görüşte olmasa bile uygun şekilde anlaşmaya çalışın. En yakınınızdaki insanların komşularınız olduğunu unutmayın.

İstanbul gibi bir yerde kaç katlı olduğu belli olmayan binalarda bir sürü komşunuz vardır. Şu zamanda komşular aynı asansöre bindiğinde birbirlerini bazen tanıyamıyorlar. Birbirlerine ziyarete gitmek gibi bir huyları yok. Senin başına kötü bir olay gelse ilk yardım edecek kişi onlar olacaktır. Kiracıların çok fazla olduğu bir yer olan şehirlerde kimse geçici olan kişilerle samimi olmak istemiyor. Bununla birlikte de zamanları kalmıyor. Karı koca sabah işe gidip akşam eve dönüyorlar. Komşularıyla vakit geçirmek gibi bir zamanları olmuyor. Aslında birçok farklı yerden toplanan kişilerin bir binada buluşması ve komşuluk ilişkilerini güçlendirmeleri, insani ilişkilerin güzelce yaşanmasına katkı sağlayacaktır.

Komşuluğun Önemi-Komşuluğun Güzel Yanları

Komşuluğun Güzel Yanları ve Yapılan Hatalar

Komşuluğun Güzel Yanlarında paylaşma duygularınız artar. Dertlerinizi ve sıkıntılarınızı komşunuzla paylaşarak azaltabilirsiniz. Sağlam komşular sizin hayat da ki en büyük destekçiniz olur. Siz elinizdekileri komşunuzla paylaşırsanız, dertlerinizi paylaşırsanız ve sevinçlerinizi paylaşırsanız Allah(c.c)’da sizin bereketinizi arttırır, sevdiği kullardan yazar. Bunların tersini yapar komşunuzla irtibatı keserseniz, Allah’da sizin üzerindeki bereketi kaldırır. Komşuluğun gereği olarak birbirinizin yardımına koşmanız gerekir. Gereksiz dedikodular ve çekiştirmeler nedeniyle aranızı bozmayın. Küçük sorunlarla birbirinizin kalbini kırmaktan vazgeçmeyi deneyin.

İyi bir komşu, komşusunun tüm işleri için iyiliğini isteyen arkasından iş çevirmeyen kişidir. Komşunuzun ayıplarını araştırmayın. İnsanların ayıplarını araştırmayın. Siz ayıpları araştırıp insanlara yayarsanız Allah’da sizin ayıplarınızı mahşer günü herkese gösterir. Komşunun sahibi olduğu bahçe, bölge, alana zarar verme. Kendi yerinden bile daha dikkatli olman gerekir. Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi komşuna yapma sözüyle hayatımızı şekillendirmeliyiz.

Komşuluğun Önemi.

Yorum yapın