Ekonomi ve ParaHaberYaşam

Kocayazı Köyü Orman İşçilerinin Zorlu Hayatları

Kocayazı Köyü Orman İşçilerinin Zorlu Hayatları yazımızda Sercan Koç ve çalışma arkadaşlarının zorlu orman işlerini ve yaşadıkları zorlukları yazdık.

Kocayazı Köyü Sakinlerinin Ekmek Kapısı Ormanlar

Kırklareli Kofçaz ilçesi Kocayazı köyü sakinlerinin ekmek kapısı Istranca ormanlarıdır. Istranca ormanlarında çok fazla ağaç bulunmaktadır. Günün ilk ışıklarıyla birlikte yorucu çalışmaya başlamak için yola koyuluyorlar. İşçiler yaklaşık 15 kilometre yolculuğun ardından üretim sahasına ulaşıyorlar. Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait üretim sahalarında üretim işlemi yapılmaktadır. Kocayazı köyü sakinleri ekmek paralarını bu ormandan kazanmaktadır. Sabah 6 gibi kalkan çalışanlar kahvaltı yaptıktan sonra toplanma yerine gidiyorlar ve üretim sahasına yolculuk başlıyor. İşaretlenen ağaçları kesip ömrü tükenen dalları temizliyorlar. Akrabalar ile çalışan kişilerin günlük yevmiyesi 80-100 TL arasında değişmektedir.

Kocayazı Köyü Orman İşçileri-Sercan Koç
Sercan Koç

Kış Ayları Zorluyor

Traktörler en önemli araçlarıdır. Çok zor şartlar altında çalışmaktadırlar. Mola vakitlerinde evden getirdikleri yiyecekleri yiyorlar ve odun ateşinde pişirdikleri çay ile yorgunluklarını biraz olsun atıyorlar. Bazen ormanda kalan işçiler, kurmuş oldukları çadırlarda yatmak durumunda kalıyorlar. Özellikle kış aylarında ayaz havalarda çalışmak onlar çok zorlamaktadır. Zorlansalar da mesaileri bitene kadar işlerini yapmak zorundalar. Ormanları en iyi kollayan ve bakan kendileri olduklarını savunmaktadırlar. Ormanlara en çok burada çalışan işçiler sahip çıkmaktadır.

Kocayazı Köyü Orman İşçilerinin Zorlu Hayatları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir