You are currently viewing Kansas City Federal Reserve Başkanı Jeff Schmid: Amerika’da Enflasyon Hala Fed’in Faiz İndirimi İçin Çok Yüksek
Fed

Kansas City Federal Reserve Başkanı Jeff Schmid: Amerika’da Enflasyon Hala Fed’in Faiz İndirimi İçin Çok Yüksek

Kansas City Federal Reserve Başkanı Jeff Schmid: Amerika’da Enflasyon Hala Fed’in Faiz İndirimi İçin Çok Yüksek

Kansas City Federal Reserve Başkanı Jeff Schmid: Amerika’da Enflasyon Hala Fed’in Faiz İndirimi İçin Çok Yüksek

Kansas City Federal Reserve Başkanı Jeff Schmid Cuma günü yaptığı açıklamada, enflasyonun %2 hedefinin üzerinde kalması ve istihdam piyasasının güçlü olması nedeniyle ABD merkez bankasının şu anda faiz indirimlerini ağırlıklandırmaması gerektiğini söyledi.

Schmid, Overland Park, Kansas’taki 2024 Tarımsal Emtia Vadeli İşlemler Konferansı’nda yaptığı konuşma için hazırladığı konuşmasında, “Enflasyonun hâlâ yüzde 2’nin üzerinde olduğu ve işgücü piyasalarının hâlâ sıkı olduğu bir ortamda, para politikasının kısıtlayıcı kalması uygun” dedi.

Enflasyon 2024’e çok yüksek bir hızla başladı ve “bu son veriler, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2’ye dönme yolunda olduğuna dair açık ve ikna edici kanıtlar beklerken Federal Rezerv’in sabırlı olması gerektiğine inandığım şeyin altını çiziyor.” söz konusu.

Kendisi hem enflasyon hem de istihdam cephesine ilişkin bir dizi verinin, çok sayıda Fed yetkilisini, bu yıl faiz indirimlerinin muhtemel olduğunu, ancak politika gevşemesinin başlangıcının daha sonra gelebileceğini ve indirimlerin boyutunun daha sonra gelebileceğini söylemesine yol açtığını söyledi. Borçlanma maliyetleri yakın zamanda beklenenden daha düşük olabilir. Fed yetkilileri enflasyonun tekrar %2’ye gerilemeye başlayıp başlamayacağını görmek için izliyor ve merkez bankasının sabırlı olmasının zamanının geldiğini savundu.

Schmid, iş piyasasının hala dengesiz olduğunu gösteren kanıtlara rağmen güçlü kalmaya devam ettiğini belirtti. Ekonomik büyümenin trendin üzerinde kaldığını ve politika faizini Mart 2022’den bu yana yüzde 5,25 puan artıran agresif Fed faiz artışları karşısında aktivitenin dirençli olduğunu söyledi.

Kansas City Fed başkanı, enflasyonun hedefe dönmesi için istihdam piyasasının muhtemelen zayıflaması gerekeceğini belirterek, “işgücü piyasasında daha iyi bir dengenin sağlanmasının muhtemelen gerekli olacağını” belirtti.

Schmid ayrıca Fed’in 7,5 trilyon dolarlık bilançosunun boyutunu küçültme çabalarına da ağırlık verdi. Fed’in varlıkları, merkez bankasının COVID-19 salgınına bağlı teşvik çabaları nedeniyle 2022 yazında iki kattan fazla artarak yaklaşık 9 trilyon dolara ulaştı ve o yılın sonlarından bu yana daralmaya başladı. Fed şu sıralar Hazine bonoları ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerdeki akışı yavaşlatıp yavaşlatmamayı değerlendiriyor.

Schmid, çok daha küçük bir Fed bilançosu görmek istediğini belirterek, Fed’in nakit ve tahvil varlıklarının mevcut boyutunun faiz oranlarını baskıladığını ekledi.

Fed varlıklarını küçültmeye devam ederken “likidite bol olmaya devam ediyor” dedi. Piyasa faiz oranları “mevcut bilanço küçültme hızımızın fon piyasalarında baskı yaratmadığını gösteriyor.”

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın