Haber

Kanal Riva Projesi

Kanal Riva Projesi yazımızda Beykoz’un deniz gören kısmında yer alan Riva’nın, deresinin ıslah edilme çalışmasını, Riva deresi projesi ile bölge halkının ve Beykoz’un neler kazanacağını ve projenin son durumunu yazdık.

Beykoz Riva Deresi Çevre Koruma ve Bölgesel Kalkınma Projesi

Beykoz’un Riva bölgesinde tarım ve turizme can vermesi planlanan Kanal Riva projesiyle mevcut dere kanal şekline getirilecektir. Bu alanlarda organik tarım yapılması, doğa ve bitki çeşitliliği korunarak yeni bir turizm alanı kurulacaktır. Beykoz’un dev turizm yatırımları arasında yer alan Kanal Riva projesi’nin hayata geçebilmesi için fizibilite çalışmaları tamamlanmış bulunmaktadır. Alanın proje ve su maketi çıkarıldı. Su maketi, Amsterdam Uluslararası Mimarı ve Tasarım Bienali’nde ilgi ve takdirler karşılandı. Projenin su güvenliği ve taşkın kontrolüne ait ihale şartnameleri tamamlanmıştır. Riva Kanal Projesi sınırları belirleme işlemi devam etmektedir.

Kanal Riva projesi
Kanal Riva

Kanal Riva Projesi Katkısı Olanlar

Böylece Riva deresi ve çevresinde Avrupa’daki kanallı şehirlere denk yeni bir turizm merkezi doğmaktadır. Riva deresi ve çevresinde DSİ, Beykoz Belediyesi, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, bölgedeki STK’lar ve Hollandalı proje grubunun da katılımıyla Riva Kanalı ve Çevresi Bölgesel Kalkınma ve Gelişme Projesi ile ilgili ön çalışmalar tamamlanmıştır. Projenin uygulama kısmına dönük analiz çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir. Proje Beykoz Belediyesinin vizyon projeleri arasında yer almaktadır.

Kanal Riva Projesinin Tamamlanmasıyla Oluşacak Olumlu Etkiler

  • Riva deresinin ıslah edilmesi
  • Bölgenin tekne turizmine açılması
  • Organik tarımın desteklenmesi
  • Riva kanalı etrafında spor, dinlenme, bisiklet ve yürüyüş alanlarının yapılması
  • Turizm tesislerinin kurulması
  • Ekolojik dengenin kurulması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir