Kanal İstanbul Projesi Güzergahı

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı yazımızda Kanal İstanbul projesinin başlamasıyla birlikte yeni bir ada oluşmasını ve yakınlarındaki bölgelerin emlak değerlerinin artmasını ve güzergahın nereleri kapsadığını yazdık.

Kanal İstanbul Projesi Kapladığı Alan

Kanal İstanbul projesinin içerdiği alanlar Başbakanın açıklamalarıyla birlikte kesinleşmiş oldu. Kanal İstanbul güzergahında bulunan alanların değerleri katlanacaktır. Küçükçekmece gölü itibariyle Sazlı Bosna barajı üzerinden kanal Kuzey yönüne doğru ulaşacaktır. Yaklaşık 45 kilometrelik bir alan içerisinde Kanal İstanbul yapılacaktır. Kanal İstanbul ile yeni gelişme modelleri ve gayrimenkul alanları oluşacaktır. Bu alanlar içerisinde lojistik, kentsel gelişim alanlarına yönelik bir çok alan bulunmaktadır. Kanal İstanbul projesi ile yeni bir kıta oluşmaktadır. Kanalın yakınlarında bulunan denize yakın yerler asıl değer kazanacak bölgeler olacaktır. Kanal İstanbul’un kuzeyinde kalan bölgeler yükseklik nedeniyle denizi göremeyecektir. Sazlı Bosna barajından sonraki bölümün kentsel gelişim alanında olması beklenmektedir. Bu süreç içerisinde gayrimenkul piyasası hareketlenecektir.

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı Harita

Kanal İstanbul Projesinin Etkilediği Bölgeler

Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçeleri Kanal İstanbul gerçekleşmeden önce hareketliydi. Özellikle Arnavutköy emlak piyasasının yıllık bazda değer kazancı %50 civarındaydı. Bu rakam diğer ilçelere göre bir hayli yüksek bir orandır. Proje başladıktan sonra da hareketliliğini ivmeli bir şekilde sürdürecektir. Bunun yanında kamulaşacak alanlar, sit alanları, baraja yakın olan yerler rezerv yapı alanı içerisinde kalacak alanlar olarak kalacaktır. Buralara yatırım yapacak olanlar bu tür yerlere dikkat etmelidir. Bu bölgelerde yerleri bulunan kişiler satış yaptıklarında üzüntü duyabilmektedir. Çok hızlı bir emlak piyasası olduğu için değerleri sürekli olarak artmaktadır.

Bölgenin kuzey de yer alması deprem riski açısından avantajlı olmasını sağlamaktadır. Bölgenin yeni havaalanına yakın olacak oması da emlak piyasasını etkileyecektir. Bölgenin değerini arttıracak bir çok unsur bulunmaktadır. Karayolları ve demir yollarının kesişim noktası olması nedeniyle de önemli bir merkez haline gelecektir. Bütün ulaşım yollarında kanal önemli bir güzergah olarak görev yapacaktır. Küçükçekmece bölgesinde tüneller ile yollar yapılırken diğer bölgelerde üstten köprüler ile ulaşım yolları sağlanacaktır. Kanal İstanbul yakınlarındaki bölgelerde hızlı bir gayrimenkul satışının olduğu gözlenmiştir.

Yorum yapın