İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Kaçınılması Gereken 5 Zehirli Şampuan Kimyasalı Nelerdir? Saç Derinize Zarar Vermeyecek Doğal Alternatifler

Kaçınılması Gereken 5 Zehirli Şampuan Kimyasalı Nelerdir? Saç Derinize Zarar Vermeyecek Doğal Alternatifler

Kış Aylarında Uygulayabileceğiniz Saç Canlandırıcı Maske

Kaçınılması Gereken 5 Zehirli Şampuan Kimyasalı Nelerdir? Saç Derinize Zarar Vermeyecek Doğal Alternatifler

Kış Aylarında Uygulayabileceğiniz Saç Canlandırıcı Maske

Kaçınılması Gereken 5 Zehirli Şampuan Kimyasalı Nelerdir?

Cardi B dahil olmak üzere sosyal medya kullanıcıları, sağlıklı saçlarını şampuanın doğal alternatiflerine borçlular. Kurul onaylı bir dermatolog olan Dr. Alexander Dane, pirinç suyu gibi bazı doğal alternatiflerin saça fayda sağlayabileceğini söyledi. Kabartma tozu ve hint yağı gibi diğer maddeler saça ve cilde daha fazla zarar verebilir.

Kişisel bakım ürünlerinde toksik kimyasalların ne kadar yaygın olduğuna dair artan farkındalık, insanları daha az, tamamen doğal içerikli şampuan satın almaya teşvik ediyor olabilir.

Yerli insanlar yüzyıllardır saçlarını yıkamak için avize kökü ve nohut unu gibi doğal maddeler kullandılar, ancak sosyal medya bu şampuan alternatiflerine yeniden ilgi uyandırdı.

Cardi B, bu hafta Instagram takipçilerine saçlarını haşlanmış soğan suyuyla yıkadığını söyleyerek trendin üzerine atladı. Bir Instagram gönderisinde, “Son 2 yıkamamda soğan kaynatıyorum ve suyu saçımı yıkamak için kullanıyorum” dedi. “Kokusuz ve saçıma parlaklık verdiğini fark ettim.”

New Jersey merkezli kurul onaylı plastik cerrah Dr. Alexander Dane, şampuana karşı çıkanların haklı olabileceğini söyledi. Şampuandaki kimyasallar saçın doğal yağını yok edebilir ve hatta bazılarının kansere neden olduğu veya vücudunuzun hormonlarını bozduğu bilinmektedir.

“İnsanlar vücutlarına ve içine ne koyduklarının daha fazla farkına varıyorlar ve insanların aslında bazen daha fazla hasara neden olabilen bu mağazadan satın alınan sentetik şampuanları kullanmaya alternatif olarak doğal alternatiflere ulaştığını görmeye başlıyoruz. iyi,” dedi.

Şampuan ve Makyaj Malzemelerindeki Kimyasallar

Şampuanlar Saçınızın Rengini, Doğal Yağlarını ve Nemini Alan Kimyasallar İçerebilir

Dane’e göre, “temiz güzellik” eğilimi, muhtemelen Amerikalıların güzellik ürünlerindeki kimyasalların sağlığa zararlı etkilerinin daha fazla farkına varmaları ile ilgili.

“Yerel eczanenize gittiyseniz ve herhangi bir şişe şampuan alırsanız ve içindekileri görmek için çevirirseniz, çoğu zaman listelenen 20 ila 30 bileşen olduğunu görürsünüz, bunların çoğu aslında yasaklanmış çok sayıda kimyasalla sentetiktir.”

Dermatolog, Bu Kimyasallardan Bazılarının Şunları İçerdiğini Söyledi: Kaçınılması Gereken 5 Zehirli Şampuan Kimyasalı

 • Sülfat(Sulfate), saç bakım ürünlerinde saçı doğal yağlardan ve renkten arındıran ve tahrişe neden olabilen köpürtücü bir maddedir.
 • Triklosan(Triclosan), Anti-bakteriyel ürünlere raf ömrünü uzatmak için eklenen, vücudun hormonlarına müdahale edebilen ve kanser ve üreme sorunlarıyla bağlantılı olabilen bir kimyasaldır.
 • Parabenler(Parabens), saçın rengini soyan ve kuruluğa ve tahrişe yol açabilen bir kimyasaldır. Araştırmacılar parabenlerin meme kanseri üzerindeki etkilerini araştırıyorlar.
 • Benzen(Benzene), 2021’de Procter & Gamble’ın (P&G) şampuan ürünlerini kirletmiş olabileceği ve bir geri çağırmaya yol açmış olabileceği bilinen bir insan kanserojenidir.
 • Formaldehit(Formaldehyde), bazı şampuanlarda hala kullanılan bilinen bir insan kanserojenidir.

Saç Derinize Zarar Veren Doğal Şampuanlar

 1. Dane, sosyal medyada saçınızı ve saç derinizi eksfoliye etmenin bir yolu olarak lanse edilse de kabartma tozunun, saç derisini tahriş edip saçı soyabilen yüksek bir pH dengesi içerdiğini söyledi. Bağımsız bir saç bakımı olarak kabartma tozu kullanmaktan kaçınırdı.
 2. Dane ayrıca hint yağına karşı uyardı. International Journal of Trichology’deki 2017 tarihli bir makaleye göre, saçtaki aşırı miktarda hint yağı “akut saç keçeleşmesine” veya saç keçeleştiğinde, büküldüğünde ve bu şekilde dolandığında bir kuş yuvasına benzediğinde neden olabilir.
 3. Limon suyundaki asit, kuru veya kıvırcık saçların onarılmasına yardımcı olabilir, ancak çok fazla kullanılması aşırı kuruluğa ve kırılgan saçlara neden olabilir. Ayrıca, limon suyu saçınızdan ve cildinizin diğer kısımlarına sızarsa, güneşle etkileşimi kızarıklık veya renk bozulmasına neden olabilir.

Dane, saçın şampuanın doğal alternatiflerinden faydalanabileceğini, aşırıya kaçmanın cilt ve saç üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceğini söyledi. Dane, “Bir şey doğal olduğu için aşırıya kaçmak istemezsiniz” dedi.

Yumurtadan Nohut Ununa Kadar Denemeniz Gereken Ev Yapımı Yıkamalar – Ancak Ölçülü Olarak

 1. Sütle karıştırılmış nohut unu. Dane, araştırmaların Hindistan’da bu asırlık ev yapımı şampuanın kullanımını desteklediğini söyledi. Nohut unu ve pirinç unu, saçınızı ve tırnaklarınızı güçlü tutan protein olan keratini güçlendirmeye yardımcı olabilecek proteinler içerir.
 2. Pirinç suyu. Çin, Japonya ve Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerindeki birçok insan, ıslatılmış pirinçten elde edilen nişastalı suyu saç temizleyici olarak kullanır. Dane, folat, B vitamini, E vitamini, amino asitler ve antioksidanlar gibi saçınızdaki ve saç derinizdeki nemi artırarak hacim ve tanım kazandıran “besinlerle dolu” olduğunu söyledi. Kullanımı haftada bir veya iki kez ile sınırlayın, dedi – çok sık pullanmaya neden olabilir.
 3. Dane, yumurtaların – ister topikal olarak uygulansın, ister diyetinizin bir parçası olarak tüketilsin – parlak ve sağlıklı saçlar üretmeye yardımcı olabileceğini söylüyor. Çünkü biotin, iyot ve A, D, E ve B12 vitaminleri içerirler. Yumurtalardaki kükürt, antimikrobiyal olarak çalışır ve yumurta sarısı, kırılgan saçları hasara karşı daha dirençli hale getirebilecek vitaminler içerir. Dane, haftada bir veya iki kez bir yumurta ve su karışımını uygulayın ve yıkayın.
 4. Hindistan cevizi yağı spreyi, umut verici bir doğal saç bakım ürünü olarak hızla ortaya çıkıyor. Bir çalışma, saç bitini kimyasal tedaviden daha iyi tedavi edebileceğini buldu. Araştırmalar ayrıca hindistancevizi yağının UV ışınlarını filtreleyerek saçı güneşin zararlarından koruduğunu gösteriyor. Ve geçen yıl yayınlanan bir makale kepek tedavisi yapabileceğini buldu. Dane, birikme kafa derinizdeki gözenekleri tıkayabileceğinden çok fazla hindistancevizi yağı kullanmamanızı söyledi, ancak arada bir kullanıp tamamen durulamak sağlıklı saç ve saç derisinin korunmasına yardımcı olabilir.

Kaçınılması Gereken 5 Zehirli Şampuan Kimyasalı Nelerdir? Saç Derinize Zarar Vermeyecek Doğal Alternatifler-Kaynak: insider.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir