Kablosuz Elektrik Akımı ve Elektrikli Araçlar Ne Kadar Yakar?

Kablosuz Elektrik Akımı ve Elektrikli Araçlar Ne Kadar Yakar? yazımızda kablosuz elektriğin getireceği kolaylığı, ilk denemelerini, elektrikli araçların kWh cinsinden ne kadar enerji harcadığını ve ilk denemelerini yazdık.

Kablosuz Elektrik Akımı Fikri

Elektrik, hayatımızı kolaylaştırmanın yanında her yerde elektriği ileten kabloların olması da hayatı zorlaştırabilmektedir. Nasıl internet erişiminde evlerde ve iş yerlerinde kablolar kullanıldıysa daha sonra kablosuz bağlantılar ile internet erişimine ulaşıldı. Cep telefonlarında ise direkt olarak kablosuz internet erişimi sağlandı ve kablo derdi yaşanmadı. Elektrik kullanımında da kablo sorunu çözümü için ya kablolar iyi organize edilecek ya da kablosuz elektrik verilecektir. Kablosuz elektrik aktarım fikri ilk defa Nicola Tesla tarafından 1800’lerin sonunda ortaya atılmış ve ampulleri kablosuz yakarak bu fikrini kanıtlamayı başarmıştır. Tesla, Wardenclyffe Kulesi‘nde, dünyanın katmanlarından biri olan iyonosferi kullanarak elektriğin kablosuz aktarımı için deneyler yapmıştır. Mali destekçilerini yitirme ve daha birçok sebepten dolayı Tesla’nın projesi tamamlanamamıştır. Yıllar sonra bu alanda ilk ciddi araştırmayı Marin Saljacıc isimli mühendis yapmıştır. Saljacıc ve ekibi 2 metre uzaklıktan 60 watt gücünde bir ampulü yakmayı başarmıştır. Yakın zamanda buna benzer kablosuz elektrik akım denemeleri görmeye devam edeceğiz.

Kablosuz Elektrik Akımı-Wardenclyffe Kulesi
Wardenclyffe Kulesi

Elektrikli Araçlar Ne Kadar Yakar?

İlk elektrikli araç (EA) modeli Profesör Stratingh tarafından yıllar önce 1835 yılında Hollanda’da geliştirilmiştir. Ardından 1838 yılında Robert Davidson 6.4 km/h hıza ulaşabilen elektrikli lokomotifi üretmiştir. Günümüze geldiğimizde ise bazı üreticilerin elektrikli modelleri 50 kW’lık özel bataryalar ile 1-1.5 saatte şarj edilebiliyor. Şarj edilen araçlar 400 km yol yapabilmektedir. Elektrikli araçlar genel olarak 1 dakikalık şarj ile 5 km civarı yol gidebilmektedir. Elektrikli arabaların harcadığı enerji kWh, yani kilowatt saat ile ölçülmektedir. 1 kWh, 1kW elektrik çeken bir elektroniğin bir saatte çekeceği, yani tüketeceği elektrik anlamına gelmektedir. Mesela, 100 watt güç tüketen bir ampulü 1 saat çalıştırırsanız 100Wh (0.1kwh) enerji tüketir. 2 saat çalıştığında 2Wh enerji tüketir. Kilowatt, watt cinsinden 1000 watt’a eşit olur.

Kablosuz Elektrik Akımı ve Elektrikli Araçlar Ne Kadar Yakar?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın