İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Japonya Veri İletim Hızlarında Rekor Kırdı, 100 Bin Kat Daha Hızlı İnternete Ulaştı

Japonya Veri İletim Hızlarında Rekor Kırdı, 100 Bin Kat Daha Hızlı İnternete Ulaştı

Adil Kullanım Kotası

Japonya Veri İletim Hızlarında Rekor Kırdı, 100 Bin Kat Daha Hızlı İnternete Ulaştı

Adil Kullanım Kotası

Japonya Veri İletim Hızlarında Rekor Kırdı

Veri iletim hızları için yeni bir rekor kıran Japonya’daki araştırmacılar sayesinde, dünya çok daha hızlı olmak üzere – tam olarak 100.000 kat daha hızlı.

Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojileri Enstitüsü’ndeki (NICT) Ağ Araştırma Enstitüsü, 30 Mayıs’ta, çok çekirdekli bir fiberde (MCF) dünyanın ilk iletim hızını saniyede 1.02 petabit ile başarılı bir şekilde gösterdiklerini bildirdi.

Petabit (PB), veri birimini ifade eder ve 1 PB, 1.000.000 Gigabyte’a (GB) eşittir. Yeni rekor, piyasadaki mevcut en hızlı hizmetlerden herhangi birinden 100.000 kat daha hızlı olan yeni ev internet hızlarının habercisi olabilir. Bu güçle, saniyede 1 petabit, saniyede 10 milyon kanal 8K yayın anlamına gelir ve bu, canlı yayının neredeyse hiç kesinti olmadan dünyanın her köşesinden kolayca elde edilmesini sağlar. Saniyede 32 milin üzerinde seyahat eden 1,02 PB ile kısa sürede her saniye 127.500 GB veri gönderebiliriz.

Bu, araştırmacıların petabit hızlarını ilk kez test etmeleri değildi. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları sırasında teknoloji devi Intel, etkinliğin 19 gününü Brezilya, Japonya ve ABD’deki Intel sitelerine canlı olarak yayınladı (sadece davetiye ile).

Intel Ravindra’nın küresel içerik teknolojisi stratejisti ve 8K lideri “Ravi” Vehal, “Kavram kanıtının çok ötesindeyiz” dedi.

NICT tarafından belirlenen en yeni rekor, yalnızca önceki denemelerden daha hızlı olmakla kalmaz, aynı zamanda standart bir optik fiber kablo kullanarak veri iletir, bu da potansiyel olarak anında ve geniş kullanım için mevcut olan bir teknoloji olduğu anlamına gelmektedir.

Kaynak: nextshark.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir