HaberYaşam

İstanbul Göç Veriyor

İstanbul Göç Veriyor yazımızda İstanbul hakkında yapılan çalışmaya göre son iki yılda ilk defa göç verdiğini, İstanbul’un göç vermesinin nedenini, en çok göç verilen şehirler ve yaş kesimlerini yazdık.

İstanbul’un Nüfusu Azalıyor

İstanbul göç veriyor başlığı garip dursa da son 2 yıldır göç vermektedir. İstanbul’un nüfusu uzun bir aradan sonra azaldı. 2015-2016 yılları arasında yapılan araştırmaya göre; İstanbul’un nüfusu 71 bin 305 kişi azaldı. İstanbul’a göç edenler 369 bin 582 kişi olurken, İstanbul’dan göç edenler 440 bin 889 kişi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun verileri baz alınmıştır. İstanbul’un pahalılığı ve karışıklığı bu azalışta büyük etki gösterdi. Bu rakamlar ışığında İstanbul ilk defa daha fazla göç vermiş oldu. Geçmişten bugüne “İstanbul’un taşı toprağı altın” sözü artık geçerliliğini yitirmeye başlamıştır. İnsanlar altını başka yerlerde aramaya başlamıştır.

İstanbul'a Göç-Kalabalık

İstanbul Neden Göç Veriyor?

Net göç İstanbul’da negatif yöne doğru dönmüştür. İstanbul’un göç vermesi tesadüfü bir olay değildir. Sosyologlar ve uzmanlar bu göçün en yakın zamanda olacağını tahmin etmiştir. 2008 yılından itibaren İstanbul’un göç haritası ayrıntılı olarak çıkarılmaktadır. 2008-2016 yıllarında İstanbul’a gelen ve giden göçlerde ciddi farklılıklar yaşanmıştır. Eski yıllarda İstanbul orta ve düşük eğitimli göç alırken, şimdiki yıllarda yüksek eğitimli göçler almaya başlamıştır. İstanbul’a eskiden Metropol şehirlerden ve Karadeniz’den göç çok olmaktaydı. Şimdilerde ise Metropoller ve sahil kesiminden göç almaktadır.

İstanbul’dan göç edenlerin bir kısmı çalışma hayatını bitirmiş ve emekli olmuş kişilerdir. Bu kişiler kendi memleketlerine giderek yaşamını oralarda devam ettirmek istemiştir. Ordu ve Giresun gibi Karadeniz şehirleri bu kısıma girmektedir. Tekirdağ ve Kocaeli ise İstanbul’dan en çok göç edilen şehirler olmuştur. Bu şehirler İstanbul’a çok yakın olduğu için çalışmak için buralara göç eden insan sayısı da oldukça fazladır. Bu iki şehir kentsel bölge oldukları için göç almaktadırlar. Bu şehirlere İstanbul’un küçük parçaları diyebiliriz. İstanbul’un ulaşım sorunundan bıkan insanlar bu yerlere çalışmak için gitmektedir.

Ocak Ayında Yaşanmış Tarihi Olaylar-Kız Kulesi

İstanbul’dan Göç Edenlerin Gittikleri Yerler

İstanbul’dan göçenlere baktığımızda eskiden Karadeniz bölgesinden gelen insanlar tekrar Karadeniz’e dönmektedir. Bir diğer İstanbul’dan göç edenler sahil kesimlerine gitmektedir. Muğla, Antalya, Balıkesir ve İzmir gibi kentlere göçmektedirler. Bir diğer göç çeşidi ise, İstanbul’dan Ankara, İzmir, Adana, Bursa ve Eskişehir gibi metropol şehirlere göç edenler bulunmaktadır.

İstanbul’dan en çok 20-29 yaş aralığındaki kişiler ve yaşlılar göç etmektedir. İstanbul’dan göç edenler eskiden sadece yaşlılardı şimdi ise hem gençler hemde yaşlılar göç etmektedir. Tekirdağ ve Kocaeli gibi iş bölgeleri gençleri kendine çekmektedir. Sahil kesimi ve Karadeniz bölgesi ise yaşlıları kendine çekmektedir. Göç profili artık değişiyor ve İstanbul’un da göç yapısı değişecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir