İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » İş Görüşmelerinde Püf Noktalar

İş Görüşmelerinde Püf Noktalar

İş Görüşmelerinde Püf Noktalar-Çalışanlar

İş Görüşmelerinde Püf Noktalar yazımızda iş görüşmelerinde yapılan hatalar ve nasıl iş görüşmesinde başarılı olunur ile alakalı yazdık. Başlangıç olarak, Aralık ayında açıklanan işsizlik oranları ve istatistiklerine bir bakalım.

Türkiye’de İşsizlik Oranı %11,3 Seviyesinde Gerçekleşti  

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 420 bin kişi artarak 3 milyon 523 bin kişi oldu.  İşsizlik oranı ise 1 puanlık artış ile  %11,3 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 1,3 puanlık artış ile %13,7 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,4 puanlık artış ile %19,9 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 1,1 puanlık artış ile %11,6 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranlarının bu şekilde artması ülkenin kalkınmasında ki en büyük engeldir. Mayıs 2016’da işsizlik oranı %9,4’tü.

İş Görüşmelerinde Püf Noktalar-Ekip çalışanlar

İstihdam Oranı %46,8 oldu

İstihdam edilenlerin sayısı 2016 yılı Eylül döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 408 bin kişi artarak 27 milyon 564 bin kişi, istihdam oranı ise değişim göstermeyerek %46,8 oldu. Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 168 bin kişi azalırken, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 576 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %20,5’i tarım, %19,1’i sanayi, %7,7’si inşaat, %52,7’si ise hizmetler sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 1 puan, sanayi sektörünün payı 0,5 puan azalırken, inşaat sektörünün payı 0,2 puan, hizmet sektörünün payı ise 1,3 puan arttı.

İş Görüşmelerinde Püf Noktalar-İstifa-işsiz çalışan

İş Görüşmelerinde Püf Noktalar-İş Başvurularındaki Hatalar

İşe başvuruların çoğunda kişi genellikle ben ne iş olsa yaparım diyor. Bu söyleyiş çok yanlışdır ve insan kaynakları bu tür başvurularda olumsuz yönde hareket eder. Nicelik yönünden kendisini geliştirmesi beklenir işe başvuran kişinin. İş arayanın mesleğinde uzmanlaşması ve işini ona göre araması gerekir. Bu tür uzman eleman arayan çok firma vardır ve sadece işini tek bir alanda yapması yetecektir. Bir diğer eksiklik iş verenlerin tecrübeli eleman aramasıdır. Tecrübeyi okurken zorunlu stajları çokça yaparak kazanmak size tecrübe kazandıracaktır. Yapmış olduğunuz stajlar size iş tecrübesi gibi yansıyacaktır. Özgüveninizi yüksek tutmanız iş veren için çok önemlidir. İş veren çalışanlarının özgüveni yüksek bireyler olmasını ister. Seçmiş olduğunuz meslekte kendinizi geliştirin ve özgüveninizi sağlamlaştırın, böylece açıkta kalmazsınız.

is-kur

İşe Girmede İşkur Etkisi

İşkur‘un düzenlemiş olduğu kurslara katılabilirsiniz ve yapmış olduğu destek ve katkılardan faydalanabilirsiniz. İş kurun size ve ilerde gireceğiniz şirkete sigorta yönünde olumlu yönde katkıları vardır ve bu sizin iş dünyasınca işe alınmanız katkı sağlayabilir.

İş Görüşmelerinde Püf Noktalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir