Hurma Fiyatları 2018

Hurma Fiyatları 2018 yazımızda& Ramazan-ı Şerif’in gelmesiyle hurma piyasasının hareketlenmesini, hurma fiyatlarının en çok ve en az fiyatlı olan çeşitlerini ve diğer hurmaların genel fiyatlarını yazdık.

Hurma Piyasası Durumu

Ramazan-ı Şerif’in gelmesiyle sofraların vazgeçilmezlerinden olan hurmalarda tezgahlarda sergilenmeye başladı. Hurma alacaklar birbirinden farklı türde olan hurmalardan keselerine ve damak tadına göre olanları seçmektedir. Ramazan ayı geldiği için hurma satışlarının bugünlerde çok daha fazla artacağı tahmin edilmektedir. Hurmalar genellikle Medine, Filistin, İran, Bağdat’dan getirilmektedir. Hurma fiyatlarında yaşanan artış geçen yıla oranla çok da fark etmemiştir. Dövizin artması nedeniyle hurma fiyatlarının da aşırı artacağı korkusu insanlarda hakim olsa da, şuanda böyle bir durum söz konusu değildir.

Sağlıklı Oruç

2018 Hurma Fiyatları Ne Kadar?

Hurma çeşitlerinin fiyatları 12 liradan başlayıp 100 liraya kadar çıkabilmektedir. En çok tutulan hurmalar Mebrum hurması ve Filistin hurması'(Kudüs) dır. Sugi hurmasının kilosu 50 TL’den satılmaktadır. Sugi, sarı hurmadır ve şeker oranı düşüktür. Şeker hastaları bu tür hurmayı tercih etmektedir. Rotap hurmasının kilosu 30 TL’den satılmaktadır. Mejdul mini hurmasının kilosu 55 TL’dir. Mejdul jumbo (Filistin) hurmasının kilosu 60 TL’den satılmaktadır. Hudri hurmasının kilosu 50 TL’dir. Hudri hurması kan şekeri düşük olanlara iyi gelmektedir ve bol lifi bulunmaktadır. Hudri hurması da halkımız tarafından çokça tercih edilen hurmalar arasındadır.

Mebrum jumbo hurmasının kilosu 60 TL’dir. Hac ve umreciler genellikle Mebrum hurmasını tercih ederler. Acve hurması Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hurmasıdır. Acve hurmasının kilosu 100 TL’dir. En pahalı hurma Acve hurmasıdır. Medine’nin siyah hurması olan safavinin kilosu 40 TL’dir. Rabia hurmasının kilosu 35 TL’dir. İran rabbi hurmasının kilosu 12 TL’dir. En ucuz hurma rabbi hurmasıdır. Sükkeri hurmasının kilosu 20 TL’dir. Digayni hurmasının kilosu 40 TL’dir. Cezayir hurmasının kilosu 20 TL’dir. Ramazan ayında en çok tercih edilen hurma Cezayir hurmasıdır. Meşruk hurmasının kilosu 25 TL’dir. Bağdat hurmasının kilosu 13 TL’dir. Bademli hurma 45 TL, çikolatalı hurma 40 TL’den satılmaktadır. İftar sofralarını hurmasız bırakmamak için hurmanızı bolca alın. Hayırlı Ramazanlar.

Yorum yapın