AraçlarEkonomi ve Para

Honda Felsefesi Nedir? Honda’nın Tüm Dünyaya Üretim İçin Açılması

Honda Felsefesi Nedir? Honda’nın Tüm Dünyaya Üretim İçin Açılması

Honda Felsefesi Nedir?

Honda, insanlığa katkı sağlayıp müşteri memnuniyetini üst düzeye çıkarabilmek için ürünlerini her zaman kabul edilebilir fiyatlarla sunuyor. Bunları gerçekleştirirken temel dayanak noktası olarak da felsefesinden yararlanıyor. “Honda Felsefesi”nin temelleri; bireye saygının öne çıktığı, inisiyatife saygı duyulan, memnuniyete önem verilen ve eşitliğe inanmaktan oluşuyor. “Felsefesiz eylem, öldürücü bir silah; eylemsiz bir felsefe ise değersizdir.” ​ Soichiro Honda

Temel Değerlerimiz

Bireye Saygı

İnsan; düşünme, sorgulama, yaratma ve hayal etme yeteneğine sahiptir. Honda, bireysel farklılıklara saygı duyarak bu karakteristik özellikleri destekliyor. Honda’nın sahip olduğu başarıyı yaratan da her bir Honda çalışanının yaptığı katkıdır. Her çalışan önemlidir, her çalışana saygı duyulmalıdır, her çalışana potansiyelini geliştirmek için fırsat verilmelidir. Yani her çalışanın Honda’nın başarısına katkıda bulunması bekleniyor.

Bireye saygı felsefesi aşağıdaki üç değeri içeriyor:

İnisiyatif

• Yaratıcı düşünmek ve kendiliğinden harekete geçmek

• Hareketlerin sonuçlarına dair sorumlulukları üzerine almak

Eşitlik

• Kişisel farklılıkları tanımak ve saygı göstermek

• Birbirimize karşı dürüst davranmak

• Eşit fırsatlar sağlamak

Güven

• İlişkilerimizi karşılıklı güven üzerine kurmak

• Birbirimize yardım etmek ve kendimize yapılan yardımı kabul etmek 

• Sorumlulukları yerine getirebilmek için samimi çabalar göstermek

Honda Nsx Spor Araba
Honda Nsx

Üç Memnuniyet

Her bireyin sahip olduğu değerlere olan inancımıza dayanarak Honda’da biz “Şirketimizle direkt veya dolaylı olarak ürünlerimiz aracılığı ile ilişkide olan tüm çalışanlarımız ortak bir memnuniyeti paylaşmalıdır.” diye düşünüyoruz. Bu duygu “üç memnuniyet” olarak adlandırdığımız yaklaşımla ifade ediliyor.

Satın Alma Memnuniyeti

• Ürünün ve satın alma temel kavramının müşteri tarafından anlaşılabilirliğini sağlamak 

• Ürünün ve ürünü alma kararının müşteri tarafından kabulünü sağlamak 

• Ürün aracılığıyla müşteri memnuniyetine ulaşmak

• Müşteri beklentilerini aşan ürün ve hizmetlerin satın alma memnuniyetini tecrübe etmek

Satma Memnuniyeti

• Müşterilerle aramızdaki insani ilişkileri artırmak

• Müşteri beklentilerini aşan ürün ve hizmetler sağlamak

• Honda ürün ve servislerini temsil etme gururunu tecrübe etmek

Yaratma Memnuniyeti

• Bayi ve müşterilerimizin beklentilerini aşan ürünleri tasarlamak, geliştirmek ve imal etmek

• Yapılan işle gurur duymak

Kurucumuz Honda Soichiro’nun fikrine göre iyi bir ürün için temiz bir fabrika gerekiyor. Bu nedenle bugün dünya çapındaki tüm çalışanlarımız -başkan bile- beyaz tulum giyiyor.

İşini Tutkuyla Sevmek

Honda’nın felsefesi, beraberinde özel bir çalışma kültürü yaratıyor. Bu nedenle de Honda dünyasında yer alan herkesin; işinden zevk almasını, iş ile ilgili bir konuyu açıkça dile getirip süreçlerin iyileştirilmesini sağlamasını, işini tutkuyla sevmesini ve çaba göstermesini istiyoruz. Böylece çalışanlarımızın en iyi kaliteye sahip ürünleri, uygun fiyatlarla sunmasını sağlayıp en önemli hedefimiz olan eksiksiz müşteri memnuniyetini yerine getiriyoruz.

Honda Gold Wing GL1800 Motosiklet
Honda Gold Wing GL1800

Dünyada Honda Markası

“Honda Felsefesi”nden aldıkları güçle her zaman daha yeni ve daha iyiyi hedefleyen araştırma ve geliştirme ekiplerimiz, sürücülerin ihtiyaç duydukları yenilikçi ve inovatif ürünleri ortaya çıkarıyor. Mühendislerimiz süreçlere, dünyaya ve insanların taleplerine Honda’nın gözü ile baktıkları için her yeni model, aslında dünya için yepyeni bir deneyim haline geliyor.

150 Farklı Ülke

Honda günümüzde dünyanın 150 farklı ülkesinde araç satışı gerçekleştiriyor. Dört ana bölgeye ayrılan satış ofisleri; Japonya, Asya ve Okyanusya’da 30, Amerika’da 38, Avrupa’da 46, Afrika ve Orta Doğu’da ise 36 ülkede kullanıcılara Honda’larını ulaştırıyor. Her ülkede “Honda Felsefesi” eksiksiz olarak uygulanıyor ve kullanıcılara aradıkları kusursuz deneyim sunuluyor. 

Tüm Dünyaya Yayılan Üretim Ağı

Müşterilerimizin İhtiyaçları İçin Özel Fabrikalar

Kurucumuz Soichiro Honda, bize başarılı bir küresel şirketin merkezi olmayacağını öğretti. Biz de bu nedenle bölgelere özel yetkiler sunduk ve inisiyatif almalarını sağladık. Böylece küresel olarak üretim yapabilen fabrikalarımız dünyanın farklı ülkelerine yayılıp Honda kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap üretebilecek hale geldiler.

Hangi fabrika veya montaj fabrikası olursa olsun, tüm Honda’lar gururla üretilir.

İlk günlerimizden bu yana Japonya dışında otomobil üretmemiz gerektiğini biliyorduk. Bu nedenle ABD’de otomobil üreten ilk Japon şirketi olduk. Kurucumuz Soichiro Honda’nın kararlılığı ile bu zor kararın üstesinden kolayca geldik. Ohio’da yer alan fabrika, bugüne kadar 11 milyon adet Honda üretti ve bu sayı her geçen gün artıyor.

Bugün baktığımızda Türkiye başta olmak üzere ABD, Kanada, Meksika, Brezilya, Arjantin, İngiltere, Çin, Tayland, Hindistan ve Vietnam’da Honda’lar üretiliyor. Sadece 2019 yılında fabrikalarımız 5,2 milyondan fazla Honda’yı sürücülere ulaştırmayı başardı.

Honda
Honda Hr-v

Üretim Ağını Destekleyen Global Ar-Ge

Farklı ülkelerde üretim yapmak, aynı zamanda farklı ülkelerde Ar-Ge çalışmalarının yapılmasını da sağlıyor. En geniş tesisimiz elbette Japonya’da yer alıyor. Ancak neredeyse diğer tüm tesislerimizde de geniş çaplı Ar-Ge çalışmaları yapılıyor ve Honda olarak bununla gurur duyuyoruz.

Hayali Gerçeğe Dönüştürenler

ABD, Çin, Hindistan, Endonezya, Tayland, İngiltere, Almanya ve İtalya’da yer alan Ar-Ge merkezlerimiz, otomobil araştırmalarımıza yön veriyor. Böylece Honda kullanıcılarının tam olarak ne istediğini anlıyor ve onları daha da iyi bir mühendislikle karşılıyoruz.

Honda Bir Fikri Nasıl Hayata Geçirdi?

Honda Civic Hatchback ABD’de!

ABD pazarı için her zaman sedanlar öncelikli olmuştur. Hatta çoğu insana ABD pazarında sadece sedanların ciddi miktarda satış yapabileceğine inanıyor. Siz de bu fikirdeyseniz yanıldığınızı söylemeliyiz. Çünkü günümüzde Civic Hatchback’in en büyük pazarı ABD. 2016 yılında ilk kez ABD’ye sunulan bu model, o günden bu yana başarısını sürdürüyor.

Dünya Çapında Cazibe

ABD ve Civic Hatchback ilişkisi, modellerimizi gerçek birer küresel otomobil olacak şekilde nasıl geliştirdiğimize dair küçük bir örnek. Sadece bölgeler için değil, tüm dünya için otomobil üretiyoruz. Bu zor bir yol ancak çabalara değiyor ve biz bundan gurur duyuyoruz.

Honda Felsefesi Türkiye’de Sona Erdi

Türkiye’de 24 yıllık üretim sürecini sona erdiren Japon dünya devi Honda, Gebze’deki fabrikasını kapattı. Türkiye devri sona eren Honda, çalışanlarını ise mağdur etmedi. İşçilerin tazminatlarını ödeyen otomotiv devi, işçilerine bir de ikramiye sürprizi yaptı. Honda, 10 yıldan az çalışanlara 40 maaş, 10 yılı aşkın çalışanlarına ise 48 maaş ikramiye vererek tüm ülkeyi şaşkına çevirdi. Şirket ayrıca çalışanlarına veda hatırası olarak birer cumhuriyet altını hediye etti. Ülkemizdeki şirketler bu dev markadan ders çıkarmalıdır.

Honda Felsefesi Nedir? Honda’nın Tüm Dünyaya Üretim İçin Açılması-Kaynak: honda.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir