İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Honda, 2024’de Mini Ticari Elektrikli Minibüs Satışına Başlayacak

Honda, 2024’de Mini Ticari Elektrikli Minibüs Satışına Başlayacak

Honda, 2024'de Mini Ticari Elektrikli Minibüs

Honda, 2024’de Mini Ticari Elektrikli Minibüs Satışına Başlayacak

Honda, 2024’de Mini Ticari Elektrikli Minibüs Satışına Başlayacak

Honda Motor Co Çarşamba günü, araç serilerini elektrikli hale getirme çabalarının bir parçası olarak 2024 baharında mikro boyutlu ticari elektrikli minibüslerin satışına başlayacağını söyledi.

Japon otomobil üreticileri, karbon ayak izini azaltma baskısı altında ülkeye özgü araba boyutundan yararlanarak, akülü elektrikli araçları (BEV’ler) ülkede popüler hale getirmenin bir yolu olarak küçük ticari kamyonlara yöneliyor.

Honda’nın elektrikli minibüsünün 200 km’lik (125 mil) bir hedef seyir menzili var ve fiyatı yaklaşık 1 milyon yen (7.270 $) olarak belirlemeye çalışıyor. Benzinli-elektrikli hibrit modeller Japonya’da çok daha popüler olmaya devam ediyor ve geçen yıl Japonya’da satılan binek otomobillerin sadece %1’ini BEV’ler oluşturdu.

Yine de otomobil üreticileri, yollardaki arabaların %40’ının mikro “kei” arabalar olduğunu ve işletmelerin karbon ayak izlerini azaltmaları için yatırımcıların baskısı altında olduğunu söyleyerek, küçük ticari araçların ülkedeki BEV’leri yaygınlaştırmanın anahtarı olduğuna inanıyor.

Honda CEO’su Toshihiro Mibe, Nisan ayında “Japonya’da elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmanın en hızlı yolunun, özellikle Japon pazarının temel dayanağı olan hafif araçlar alanında ticari pazarı ele geçirmek olduğuna inanıyoruz” dedi.

Mitsubishi Motors Corp geçen ay, 133 km (83 mil) seyir menziline sahip ve sübvansiyon olmadan yaklaşık 2,4 milyon yene mal olan ticari kamyonu Minicab-MiEV’i yeniden piyasaya sürdü. Toyota Motor Corp liderliğindeki ticari araç koalisyonu CJPT, Temmuz ayında mini araç uzmanları Daihatsu ve Suzuki Motor Corp. ile küçük elektrikli ticari minibüsler geliştireceğini söyledi.

Nisan ayında Honda, 2030 yılına kadar yılda yaklaşık 2 milyon elektrikli araç ve dünya çapında 30 elektrikli araç modeli üretme hedeflerini ortaya koydu.

(1 $ = 137.5600 yen)

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir