İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Halk Sağlığı Hizmetleri Nelerdir?

Halk Sağlığı Hizmetleri Nelerdir?

Halk Sağlığı Hizmetleri

Halk Sağlığı Hizmetleri Nelerdir? yazımızda devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetleri nelerdir, Halk Sağlığı Hizmetlerini ne kadar biliyoruz ve ne kadar kullanabiliyoruz hakkında yazdık.

Süresiz Halk Sağlığı Hizmetleri

Devletin halka sunduğu halk sağlığı uzmanları ve aile hekimleri kişinin doğumundan ölümüne kadar ona sağlık hizmeti vermek için hazırda beklemektedir. Kişi hastalandığında internetten veya telefon aracığı ile aile hekiminden randevu alarak hastalığına baktırabilir ve uygun yerlere yönlendirmesi buradan yapılır. Koruyucu programlarda bunun yanında verilmektedir. Aşılama uygulaması, bebek sağlığı, kanser taramaları, obezite ile mücadele, çevre sağlığı hizmetleri vb. bir çok koruyucu hizmet sağlanmaktadır. Kişinin doğumundan okul çağına kadar tüm aşılamaları sağlık merkezlerince yapılmaktadır. Bu aşılamalar neticesinde eskiden görülen çocuk hastalıkları artık çok az görülmektedir.

Halk Sağlığı Hizmetleri

Aile Hekimi Sayısı

İstanbul’daki aile hekimi sayısı 4361‘dir. Her 3300 nüfusa bir aile hekimi düşmektedir. Şu anlık sayının yeterli olmadığı görülmektedir fakat yapılacak çalışmalar ile 2020 yılına kadar bu oranın 2000 kişiye düşürülmesi hedeflenmektedir. İstanbul’un hızlı nüfus artışına göre bu oranı yakalamak için fazlaca doktora ihtiyaç vardır. Doktor ihtiyacının her geçen gün arttığı görülmektedir. Kişinin sadece hastalığında aile hekimine başvurması gerekmez. Gerek psikolojik destek gerekse kişisel destek almak için aile hekiminize başvurabilirsiniz.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ-Aile hekimi
Aile hekimi

Halk Sağlığı Hizmetleri-Evde Sağlık Hizmeti

Bu hizmet de hasta herhangi bir nedenle hastaneye gelemiyorsa doktor hastanın evine giderek hastalığına bakmaktadır. Tedavisi evde olabiliyorsa evde olamıyorsa hastaneye kaldırılma görevini yapmaktadır. Burada önemli olan unsur hastanın hastalığına bağlı olarak hastaneye gidememesidir. Bu nedenle mobil hastane kullanarak doktor eve hizmet götürür. 444 38 33 nolu numarayı arayarak evde sağlık hizmeti alabilirsiniz.

Aile Hayatında İdeal Erkek

Halk Sağlığı Hizmetlerinin Temel Amacı

Halk sağlığı hizmetinin temel amacı hastalık tanısı koymaktır. Hastalığı bulma ve tedavi sürecini başlatma amacı taşır. Ayrıca koruyucu sağlık hizmetleri verilerek önceden hastalıklara karşı önlem alınmış olunur. Kanser taramalarında kadınlara yönelik meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve hem erkek hem de kadınlara yönelik bağırsak kanseri taramaları ücretsiz bir şekilde gezici merkezler tarafından yapılmaktadır. Halk sağlığı personeli şuanda 10 bin kişilik bir ekip olmuştur. İstanbul’un insanlarına ellerinden geldiği kadar sağlık hizmeti vermeye çalışmaktadırlar.

Obeziteye Karşı Mücadele

Obeziteye karşı 39 ilçede toplum sağlığı merkezlerinde ve sağlıklı yaşam merkezlerinde aşırı kiloya karşı çalışmalar yürütülmektedir. Kişilere bu merkezlerde egzersizler sağlıklı yemekler ve dengeli beslenme hizmetleri vererek obezite hastalığından kurtarılması amaçlanmıştır. Bu kurumlar topluluğa yönelik sağlık hizmetleri vermektedir. Aile hekimi kişiye yönelik sağlık hizmeti vermekteydi. Kişilerin tütün ürünlerini bırakmak istemiyle de birlikte bu kullanımından bırakılmasında yardımcı olunmaktadır. Akciğer kanserine karşı tütün ürünlerini bıraktırma çalışmaları da sağlık merkezlerince yapılmaktadır.

Aile Hekimini Seçmek

Kişi istediği aile hekimini seçmekte özgür bırakılmıştır. Yaşadığı yeri değiştirmesi aile hekimini değiştirmesi zorunluluğunu getirmemektedir. Eskiden olduğu gibi alıştığı aile hekiminde tedavisini olabilir. Aile hekiminizi değiştirme seçeneğiniz olduğunu aklınızda bulundurun. Her ilçede bağımlılıkla mücadele birimleri oluşturulmaktadır. Madde bağımlısı olanlar buralara başvurarak gerekli ilgi ve desteği alabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir