Ekonomi ve ParaYaşam

Günümüzde Y Kuşağının Parasını Harcamayı Reddettiği Şeyler

Günümüzde Y Kuşağının Parasını Harcamayı Reddettiği Şeyler

Günümüzde Y Kuşağının Parasını Harcamayı Reddetmesi

Günümüzde Y Kuşağının Parasını Harcamayı Reddettiği Şeyler Nelerdir?

Bu nesil, endüstri ölümünün zirvesine yerleştirildi – ancak ezici öğrenci borçları, çevresel kaygılar ve etik tüketim tutkusu ile ne bekleyebilirsiniz?

Evet, harcama alışkanlıkları, X Kuşağı ve boomers gibi daha eski nesillerin harcama alışkanlıklarından büyük bir farkı yansıtıyor. Ancak yaygın inanışın aksine, Y kuşağının finansal tercihleri ​​avokado tostu ve hedefli Instagram reklamları için özlemin ötesine geçiyor.

Federal Rezerv Kurulu tarafından 2018’de yayınlanan bir araştırmaya göre, Y kuşağının genel olarak eski nesillere göre daha az iyi durumda olması önemli bir sorun. Ayrıca, bir Experian tüketici borcu araştırması, Y kuşağının 2021 itibariyle öğrenci kredilerinde ortalama 38.877 dolar borcu olduğunu belirtiyor. (ABD)

Doğal olarak, mevcut ekonomik ve sosyal iklimle birleşen bu yükler, gerçekte karşılayabilecekleri şeyler açısından Y kuşağını engelliyor. Y kuşağı hiçbir şey satın almıyor değil – sadece zor kazanılmış paralarını boşa harcamak istemiyorlar.

Işıltılı elmaslardan tek kullanımlık plastiğe kadar, burada Y kuşağının bütçelerinden düşürmekten mutlu olduğu şeyler var.

Evli Çiftlere Mutlu Evlilik İçin Tavsiyeler-Düğün

Düğün Endüstrisi – Günümüzde Y Kuşağının Parasını Harcamayı Reddettiği Şeyler

Y kuşağı, evlilik kurumunu tamamen terk etmedi. Ancak büyük günlerine çok daha farklı bir yaklaşım benimsiyorlar.

Bu, merkez parçaları, abartılı dekor ve açık barlar gibi geleneksel düğün öğelerinde maliyetlerin düşürülmesi anlamına gelir. Bin yıllık bir düğünde, yemek servisi yerine bir yemek kamyonu, pahalı bir mekan yerine arka bahçede bir tören ve çok daha küçük bir misafir listesi görmeniz muhtemeldir. Arkadaşlarınız davetiye gönderirken kesintiyi yapmazsanız, suçlamayı enflasyonu düşünün.

The Knot tarafından yapılan araştırma, 2020’deki ortalama düğün maliyetinin, pandemi öncesi ortalama 28.000 dolar iken şimdi 19.000 dolar olduğunu gösteriyor. Muhtemelen sağlık ve kapasite kısıtlamaları nedeniyle bu büyük düşüşe rağmen, Y kuşağı hala gösterişten uzak bir düğün stilini tercih ediyor.

Her gün Süt İçmek

Günlük Süt

Baristanız kahvenize süt ister misiniz diye sorduğunda ne dilersiniz? Yulaftan bademe ve soyaya, şu anda piyasada çok fazla süt ürünü olmayan süt alternatifi var – ve Y kuşağı bunun için kısmen teşekkür ediyor. Vegan veya bitki temelli yaşam tarzlarının artan popülaritesi nedeniyle – ve bununla yüzleşelim, laktoz intoleransına sahip olduğunuza dair bir farkındalık nedeniyle – İnek sütünün market listelerinde yer alma olasılığı giderek azalıyor.

Birçok Y kuşağı çevresel nedenlerle inek süt ürünü olmayan sütü tercih ediyor. YouGov’un 2020 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, her beş Y kuşağından biri gezegen üzerindeki etkilerini azaltmak için diyetlerini değiştirdi. Bu alternatiflerin mandıra sütünden daha uzun raf ömrüne sahip olduğu düşünüldüğünde, maliyet etkinliği de bir faktördür.

Ölümcül süt içenler için üzgünüm, yulaf sütü burada kalacak gibi görünüyor.

Elmaslar

Elmaslar bir bin yılın en iyi arkadaşı değildir. Aslında Y kuşağı, konu mücevher satın almak olduğunda benzersiz değerli taşları veya el yapımı seçenekleri tercih ederek elmas endüstrisini bozmanın tam ortasında.

Y kuşağının güzel bir kayaya binlerce dolar harcamaktan neden çekindiğini sorabilirsiniz. Eh, yığınla öğrenci borcu altındalar ve eğitim geçmişlerine rağmen yüksek ücretli işler bulmak için mücadele ediyorlar. Twitter kullanıcısı @roborobb bunu basitçe şöyle ifade ediyor: “Hepimiz Verizon’da ve alışveriş merkezindeki Lids’te çalışıyoruz.”

Harcanabilir gelir bu nesil için sadece ön planda değil. Deloitte Global 2022 Gen Z ve Millennial Survey’e göre, Y kuşağının %29’u finansal olarak güvende hissetmiyor. Ve Bloomberg 2021’de, en yaşlı Y kuşağının, ebeveynlerinin aynı yaşta olduğu kadar zengin sadece %80 olduğunu bildirdi.

Maaştan maaşa yaşamak Cartier için fazla yer bırakmıyor.

Kablo TV

Y kuşağı, The Food Network’ün 7/24 programını her ne kadar arzulasa da, büyük kablo şirketlerinin TV aboneliği tekliflerini ısırmıyor.

Nielsen’in medya analizlerine göre, Amerikalılar haftalık yayın sürelerini Şubat 2021’den 2022’ye kadar %18 artırdı. Kablo TV’ye olan ilgi de azalmaya devam ediyor.

CableTV.com’a göre, ABD’deki ortalama kablo aboneliği aylık 79$’dır. Hulu ve Netflix gibi akış hizmetleri, sırasıyla aylık 6,99 ABD Doları ve 9,99 ABD Doları tutarındadır.

Akış seçenekleri gelişmeye devam ediyor – eski TV şovları, haftalık bölümleri yayınlayan kendi orijinal şovları ve film kataloglarını zenginleştiriyor – Y kuşağının Stranger Things’den Evlilik veya İpotek’e kadar her şeyi kanalı değiştirmeden takip etmesine izin veriyor.

Savurgan Ürünler

Y kuşağının satın almayı reddettiği diğer tek kullanımlık ürünlerle birlikte peçetelerin ölümü üzerimizde. Washington Post, daha çok yönlü bir ürün oldukları için, daha fazla Y kuşağının maliyetleri azaltmak ve israfı azaltmak için peçete yerine kağıt havlu kullanmayı tercih ettiğini bildirdi.

Kağıt tabaklar, plastik su şişeleri, pipetler ve alışveriş çantaları gibi tek kullanımlık ürünler de bu nesil tarafından aşamalı olarak kaldırılıyor. Kanvas çantalar ve korkak metal pipetler, sadece ayak işleriniz ve sıvı alımınız için sevimli bir şey eklemekle kalmaz, aynı zamanda karbon ayak izinizi azaltmak için de iyidir.

Deloitte Global 2022 Gen Z ve Millennial Survey, Y kuşağının çoğunluğunun hükümetlerinin iklim konusunda yeterli önlem almadığını ve bireysel çevresel etkilerini azaltmak için bilinçli bir çaba sarf ettiğini gösterdi.

Yemek masası görgü kurallarının eksikliğine işaret eden patlamalara rağmen, kağıt peçeteler gibi tek seferlik ürünleri satın almamak, Y kuşağının iklim değişikliğiyle mücadele etmesinin sadece bir yolu.

Ev – Günümüzde Y Kuşağının Parasını Harcamayı Reddettiği Şeyler

Tamam, Y kuşağı (boomerlerin inanışının aksine) ev almayı reddediyor olmayabilir, ancak ekonomi onların bunu yapabilmelerini oldukça zorlaştırdı.

Clever Real Estate, 30’ların başındaki (1985 civarında) ortalama patlamaya kıyasla, 2019’da aynı yaştaki Y kuşağının %31 daha yüksek bir ev fiyat-gelir oranıyla karşı karşıya olduğunu bildirdi. Enflasyon ve konut fiyatları artmaya devam ederken, ücretler düşük kaldı.

Rocket Homes tarafından 2022’de yapılan bir araştırma, düşük kredi puanlarının, borçtan kaçınmanın, yüksek düzeyde öğrenci borcunun ve tasarruf eksikliğinin ev sahipliğini geciktirmenin başlıca nedenleri olarak rapor edildiğini belirledi.

İstedikleri bir şey olsa bile, Y kuşağının ev alacak parası yok. Beyaz bir çit uğruna kendilerini borca ​​gömmeye istekli değiller.

Yedekli Teknoloji

Y kuşağı genellikle akıllı telefonlara olan sözde bağımlılıkları için eleştiri alıyor. Özçekimler ve anlamsız durum güncellemeleri yayınlayarak tüm zamanlarını boşa harcamakla suçlanıyorlar. Ancak bu eleştiriler, gençlerin telefonlarında gerçekten ne yaptığını, kelimenin tam anlamıyla her şeyi gözden kaçırıyor.

Elbette bu nesil çalar saat, hesap makinesi, sabit hatlı telefon ve GPS cihazı gibi ürünleri ihtiyaç duymadıkları için satın almıyor. Telefonları her şeyi yaparak hayatı daha kolay ve erişilebilir hale getiriyor.

E-okuyucular, dijital kameralar ve müzik çalarlar gibi daha az temel teknolojiler bile, aynı amaçlara hizmet eden birçok uygulama ve yerleşik özelliklerin ışığında gereksizdir. Y kuşağı, harcamalarını azaltıyor ve zaten sahip oldukları pahalı bir ürünü en iyi şekilde kullanıyor.

Ve elbette, boomers bir haritayı kolaylıkla okuyabilir veya sevdiklerinin telefon numaralarını ezbere bilir. Ancak bir Uber sipariş edebilirler mi, bir e-postaya PDF ekleyebilirler mi veya bin yıllık çocuklarından destek istemeden bir video bağlantısı paylaşabilirler mi?

Kapı Zilleri

Y kuşağının öldürdüğü tüm hane halkı standartları arasında, kapı zillerine karşı genel isteksizlikleri, aslında kasıtlı olan birkaç kişiden biri olabilir.

Y kuşağı, birinin evine vardıklarında basit bir “buraya” mesaj atarak kulakları tırmalayan, endişe uyandıran kapı zilinden kaçınmayı tercih ediyor. urfeverdream Twitter’da şunları paylaştı: “Kapı zili okunaklı şimdi beni korkutuyor. Her seferinde atlıyorum. Sadece mesaj yazabiliyorken şimdi çok agresif görünüyor. ”

Hatta birçok paket teslimat bildirimi, kapı zilinizi çalan bir teslimat görevlisi yerine metin veya e-posta yoluyla gerçekleşir.

Y kuşağı burada kesinlikle bir şeylerin peşinde olabilir – bu gereksiz özelliği kesmek, daha az insanın dolandırıcılığa kurban gitmesine ve meraklı komşularınızı uzak tutmasına yardımcı olabilir.

Bakım Malzemeleri

Hijyenik görünmeme riski altında, Y kuşağı belirli kişisel bakım ürünlerini satın almıyor. Bu kişisel bakımın Y kuşağı için önemli olmadığı anlamına gelmiyor, ancak çevresel kaygılara, değişen stil trendlerine ve hatta banyolarında bulunan diğer ürünlerin çok yönlülüğüne kadar tebeşirlenebilecek farklı bir yaklaşım benimsiyorlar.

Sakallar moda, bu da tıraş makinelerinin genel olarak daha az satın alındığı anlamına geliyor – ve tek kullanımlık tıraş makineleri, milenyum kuşağının aktif olarak kaçınmaya çalıştığı çevresel atık yığınındaki başka bir atılım.

Feminizmdeki ve kadınların güzellik standartlarındaki evrim, aynı zamanda birçok Y kuşağı kadınının, traş olma zorunluluğunu en iyi meslektaşlarından daha az hissetmesi anlamına geliyor.

Doğrama bloğunda kalıp sabun ve köpük banyosu da vardır. Vücut yıkama hem sabun hem de köpük rolünü oynayabilir, bu nedenle bu ürünleri alışveriş listelerine eklemek, bütçesi kısıtlı Y kuşağı için gereksiz görünüyor.

Kartpostallar ve Hediyelik Eşyalar

Muhtemelen, bir bin yıllık bir yurt dışı seyahatindeyse, bunu bileceksiniz. Sosyal medyanın en güzel yanlarından biri de yakın ya da uzak sevdiklerinizle hayatınızı paylaşabilmektir.

Bu nedenle, bin yıllık arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz bir maceradan eve döndüklerinde Paris’ten bir kartpostal veya kitschy “I Love NY” gömleği almadığınızda alınmamalısınız.

Y kuşağı, israfı azaltmaya ve etik bir vicdanla para harcamaya heveslidir. Bu, seyahatte çekilmiş bir fotoğrafın yer aldığı samimi bir metin veya gönderinin size ulaşma olasılığının, birkaç hafta içinde atılacak bir kartpostaldan çok daha fazla olduğu anlamına gelir.

Aynı şey hediyelik eşyalar için de geçerli. Bir parça abur cubur eve getirmeye değmez. Ancak uzun süre dayanacak zanaatkar, el yapımı bir mal kesinlikle getirilir.

Büyük Mağazalar – Günümüzde Y Kuşağının Parasını Harcamayı Reddettiği Şeyler

Online alışveriş, Y kuşağının vazgeçilmez yöntemi haline geldi. eMarketer’a göre, 2020’de tüm Amerikalı çevrimiçi alışveriş yapanların %20,2’si 25-34 yaşları arasındaydı.

Pek çok mağaza, tamamen çevrimiçi olarak faaliyet gösteren birçok işletmeden bahsetmeye gerek yok, artık ürün kataloglarını web sitelerinde sunuyor. Online alışveriş, alışverişlerinizi evden çıkmadan yapmanın erişilebilir ve verimli bir yoludur. Bu, büyük mağazaları toz içinde bırakıyor ve birçoğu son yıllarda tamamen kapandı.

COVID-19 salgını, çevrimiçi alışverişte kendi dalgalanmasına yol açtı. Uygulanan sağlık ve güvenlik önlemleri göz önüne alındığında, paranız yetiyorsa alışveriş yapmak için evden çıkmak, almaya değmeyecek bir riskti. Ayrıca, insanları ufkunu genişletmeye teşvik etti – Y kuşağı bunu yerel markalardan ve küçük işletmelerden sürdürülebilir bir şekilde alışveriş yapma şansı olarak kullandı.

Ayrıca Amazon ve Wayfair gibi mağazalara göre çok daha ucuz fiyatlarla geniş bir ürün yelpazesi sunan siteler de var. Harcanabilir gelir patlamalarının sahip olmadığı Y kuşağı ile bu ideal bir alternatiftir.

Temizlik ve Çamaşır Malzemeleri

Y kuşağı artık ev işleri söz konusu olduğunda boomer ebeveynlerini dinlemiyor. Anne ve babanın düşündüğünün aksine, çamaşır yıkama gününde yumuşatıcı ve kurutucu çarşafların gerekli olmadığını belirlemeye başladılar.

Y kuşağının alışveriş listelerinden çıkardığı pek çok şey gibi, bu ürünlerde de çevresel kaygı unsuru var. Kurutucu çarşaflar bir kez kullanılır ve daha sonra çöp kutusuna atılır ve çoğu, kumaşta cildini tahriş eden ve kıyafetlerini mahveden bir kalıntı bıraktığını fark eder. Yeniden kullanılabilir kurutucu toplar popüler bir alternatif haline geldi.

Temizlik malzemeleri açısından, birçok Y kuşağı bunun yerine çok yönlü ev ürünleri kullanmaktan vazgeçiyor veya tutumlu davranıyor. Reddit kullanıcısı Kirkez , beyaz sirke kullanılmasını öneriyor: “Sadece ucuz değil, aynı zamanda kokuyu giderir, dezenfekte eder ve en önemlisi çevre için güvenlidir.”

Bu ürünleri satın almamayı seçmek, Y kuşağının tembel ev kadınlarını yapmaz. Seçimlerinin çoğunda olduğu gibi, bu, temel ev işleri söz konusu olduğunda çevre dostu ve maliyet bilincine sahip olmaya çalıştıkları anlamına gelir.

Gemi Yolculukları – Günümüzde Y Kuşağının Parasını Harcamayı Reddettiği Şeyler

Y kuşağı, elinde dipsiz bir margaritayla denize açılmak yerine daha özgün tatil deneyimleri arıyor.

Ziyaret ettikleri yerin kültürüne katılma konusunda güçlü bir eğilimleri vardır, bu genellikle gemi yolculuklarının izin vermediği bir şeydir. Bu genellikle rahat bir odaya, yemek planına ve açık bara bir miktar para harcamak yerine seyahat etmenin daha etik ve uygun maliyetli bir yoludur – Y kuşağı ucuz pansiyonları ve yerel mutfağı tercih ediyor.

Her zaman olduğu gibi, çevresel kaygılar da akıllarının ön saflarında yer alıyor ve gemi yolculukları çevre bilincine sahip kişiler için iyiye işaret etmiyor. Pacific Standard, yolcu gemilerinin her gün yaklaşık 15 galon kimyasal atık ürettiğini bildirdi ve Carnival’ın 2021 Sürdürülebilirlik Raporu, gemilerinin tek başına 2021’de 4.440.857 ton sera gazı yaydığını gösterdi.

Belki de bu endüstrinin batmasına izin vermenin zamanı gelmiştir.

Günümüzde Y Kuşağının Parasını Harcamayı Reddettiği Şeyler-Kaynak: moneywise.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir