Günde İçilmesi Gereken Su Miktarı

Günde İçilmesi Gereken Su Miktarı yazımızda günlük olarak 2 litre suyun önerildiğini hep duymuşuzdur, fakat uzmanlara göre her gün kilo başına 35 mililitre su içmenin günlük su ihtiyacını karşılayacağını ve yeterince su içmemenin tehlikesini yazdık.

Günde İçilmesi Gereken Su Miktarı Kilo Başına 35 Mililitre

Günlük içilmesi gereken su miktarının kilo başına 35 mililitre olduğu Amerikalı uzmanlarca açıklanmıştır. Kilo başına 35 mililitre su içmek yeterli ve uygun olacaktır. Genel olarak günlük 2 litre içilmesi yönünde uyarılar yapılırken, bu miktar normal ağırlığa sahip olanlar için belirlenmiştir. İnsanların az su içmemesi için normal içmesi gereken su miktarını belirtmişlerdir. 2 litre ortalama bir rakamdan ibarettir. 100 kiloluk birisinin günde 3,5 litre su içmesi gerekir. 50 kiloluk birisinin ise bunun yarısı olan 1,75 litre su içmesi yeterli olacaktır. Yazın daha çok su içerken, kışın daha az su içeriz. Susuz kalmak oldukça sağlıksız bir durum oluşturmaktadır. Vücudumuzun bolca suya ihtiyacı vardır.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

Yetersiz Su İçmek

Suyun yetersiz içilmesi birçok hastalığa neden olmaktadır. Uygun bir dolaşım sistemine sahip olabilmemiz için yeterli su almamız gerekir. Su içmek kalp sağlığı için ve böbrek sağlığı için çok önemlidir. Az su tüketiminde böbrek yetmezliği oluşacaktır. İnsanlar susuz kaldığında ağız kuruluğu meydana gelebilmektedir. Susuzluğun en büyük göstergesi idrarın renginin sararması ve azalmasıdır. Yeterli su içenlerin idrarları berrak ve açık sarı renklidir. Yetersiz su içmek halsizliğe ve baş ağrısına da neden olmaktadır. Günlük olarak yeteri kadar su içmeyi unutmamak gerekir.

Yorum yapın