You are currently viewing Google, Yerine Daha Ucuz Uluslararası İşçiler Getirmek İçin 200 İşçiyi İşten Çıkardı
Google

Google, Yerine Daha Ucuz Uluslararası İşçiler Getirmek İçin 200 İşçiyi İşten Çıkardı

Google, Yerine Daha Ucuz Uluslararası İşçiler Getirmek İçin 200 İşçiyi İşten Çıkardı

Google, Yerine Daha Ucuz Uluslararası İşçiler Getirmek İçin 200 İşçiyi İşten Çıkardı

Google , yapay zekaya yönelmeye devam ederken yüzlerce çalışanını “Çekirdek” ekibinden çıkarıyor ve işlerini daha ucuz uluslararası işgücüyle değiştiriyor.

CNBC’nin bildirdiği gibi  arama devi , ana şirketi Alphabet’in satışlarda artış ve hisse değerinde yüzde 14’lük bir artış bildirdiği ve her ikisinin de analist tahminlerini geride bıraktığı 25 Nisan’daki üç aylık kazanç açıklaması öncesinde en az 200 kişiyi işten çıkardı.

Şirketin ürünlerinin temellerini oluşturmak ve kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yardımcı olmakla görevli çekirdek birim şemsiyesi, bilgi teknolojisi, kod geliştirme, altyapı ve güvenlikle ilgili ekipleri denetler.

İşten çıkarma haberleri, Google’ın AI çabaları kapsamında maliyetleri düşürmek ve işi yeniden yapılandırmak için işten çıkarmalar yaptığını ve ortadan kaldırılan Amerikan rollerinin çoğunun yurtdışındaki benzer işlerle değiştirildiğini belirten önceki raporların ardından geldi.

Kesintilerin en az dörtte biri şirketin California’daki Sunnyvale kampüsünde meydana geldi ve buradaki mühendislik ekibi etkilendi. CNBC tarafından görüntülenen dahili belgelere göre  Google, Meksika ve Hindistan’da ilgili roller için personel alımı yapmayı planlıyor.

Google Geliştirici Ekosistemi Başkan Yardımcısı Aasim Hussain, personele gönderdiği bir e-postada şunları söyledi: “Mevcut küresel ayak izimizi korumayı ve aynı zamanda yüksek büyüme gösteren küresel iş gücü konumlarında genişlemeyi amaçlıyoruz, böylece iş ortaklarımıza ve geliştirici topluluklarımıza daha yakın çalışabiliyoruz.” işten çıkarmaları duyurdu.

Duvara yazı yazma

Bu kesintiler önemli ve potansiyel olarak zararlı olsa da , hiçbir uyarı olmadan da gerçekleşmedi.

Ocak 2023’te 12.000 kişiyi işten çıkardıktan sadece bir yıl sonra , CEO Sundar Pichai şirket çapında bir notta, şirketin büyük yapay zeka hamlesi nedeniyle 2024’te daha fazla kesintinin yaşanacağını söyledi.

The Verge ile paylaşılan  notta Pichai, Google personeline “İddialı hedeflerimiz var ve bu yıl büyük önceliklerimize yatırım yapacağız” dedi . “Gerçek şu ki, bu yatırıma yönelik kapasite yaratmak için zorlu seçimler yapmamız gerekiyor.”

Aynı Silikon Vadisi konuşması, Nisan ayı ortasında Alphabet’in finans şefi Ruth Porat tarafından da kullanılmış ve çalışanlara finans departmanının hem işten çıkarmaları hem de yer değiştirmeyi içerecek bir yeniden yapılanma çabası içinde olduğunu söylemişti.

Porat, CNBC tarafından  çalışanları finanse etmek için elde edilen bir notta “Teknoloji sektörü Al ile birlikte muazzam bir platform değişiminin ortasında” diye yazdı . “Bir şirket olarak bu, milyarlarca kullanıcı için daha yararlı ürünler üretme ve müşterilerimize daha hızlı çözümler sunma fırsatına sahip olduğumuz anlamına geliyor; ancak aynı zamanda, hedeflerimize uyum sağlamak için nasıl ve nerede çalışacağımız da dahil olmak üzere toplu olarak zorlu kararlar almamız gerektiği anlamına da geliyor.” en yüksek öncelikli alanlar.”

Artık, genel olarak konuşursak, bu “zorlu” çağrıların asıl yükünü kimin çektiğini biliyoruz gibi görünüyor – ve bu kesinlikle Alfabenin üst düzey yöneticilerinden biri değil.

Kaynak: futurism

Bir yanıt yazın