Google Ceo’su Sundar Pichai Bonusları Geri Çeviriyor

Google Ceo’su Sundar Pichai Bonusları Geri Çeviriyor yazımızda Google Ceo’su Sundar Pichai’nin şirketin vermiş olduğu bonus ücretini almaması ve kendisi hakkındaki bilgileri yazdık.

Google Ceo’su Sundar Pichai Şirketin Verdiği Bonusları 2 Yıldır İstemiyor

Sundar Pichai, Google’ın kendisine vermiş olduğu 2017 ve 2018 yıllarının bonus ücretlerini almadı. Hak etmiş olduğu ve sözleşmesinde yazan bonusları almaması gündem oluşturdu. Bununla birlikte Sundar Pichai, Amerika‘da teknoloji alanında çalışanlar arasında en çok maaş alan kişiler arasında yer almaktadır. İlk 2015 yılında Google Ceo’su olduğunda 200 milyon dolarlık paket ücreti almıştı. Bu rakam sadece bonusuydu. 2016 yılında 250 milyon dolarlık bonus almıştı. Son 3 yılda 500 milyon dolara yakın bonus geliri bulunmaktadır. Bunlar nakit ve hisse senetleridir. Gelen bilgilere göre; zaten çok kazandığı ve bonus almaya ihtiyaç duymadığı yönünde. Amerika’da teknoloji alanında yüksek yerlerde olanlar, genelde bu şekilde büyük bonuslar ve ücretler almaktadır. Yıllık gelirleri ise çok daha fazladır. Bu tür gelişmiş ülkeler boşuna teknolojiye yatırım yapmıyor.

En Çok Kullanılan Siteler

Sundar Pichai

Pichai Sundararajan (d. 12 Temmuz 1972) Ağustos 2015’ten beri Google’ın CEO’luk görevini yürüten Hindistan doğumlu yöneticisidir. Sundar Pichai 1972 yılında Hindistan’ın Madras (günümüzde Chennai) şehrinde Tamil bir çift olan Lakshmi ve Regunatha Pichai çiftinin çocukları olarak doğdu. Babası İngiliz şirketi GEC’de elektrik mühendisiydi. Annesi ise stenograftı. Chennai’nin Ashok Nagarbölgesinde iki odalı bir evde büyüyen Pichai, ortaokul ve üniversiteyi bu şehirde tamamladı.

Metalürji mühendisliği eğitimi aldığı IIT Kharagpur’dan 1993’te mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi‘nden malzeme bilimi ve yarı iletken fizik yüksek lisans eğitimi için burs kazandı. Stanford’dan sonra Pensilvanya’daki Wharton School‘da işletme yönetimi yüksek lisansı yaptı. Pichai, IIT Kharagpur’dan sınıf arkadaşı olan Anjali Pichai ile evli olup çiftin iki çocuğu bulunmaktadır.

Pichai’in Google Kariyeri

Pichai, Google‘a geçmeden önce Applied Materials’ta ürün yönetimi ve McKinsey & Company’de yönetim danışmanlığı üzerine çalıştı. 1 Nisan 2004’te ürün yöneticisi sıfatıyla Google’a geçti. İşe başladığı aynı gün Google, Gmail servisini hizmete sokmuştu. Google Chrome, Chrome OS ve Google Drive gibi hizmetlerin geliştirildiği ekipte yer aldı. Ayrıca Gmail ve Google Maps gibi farklı ürünlerin denetimini yönetti. Başında bulunduğu dönem içerisinde Google Chrome dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı unvanını elde etti.

13 Mart 2013’te Larry Page, Andy Rubin’in kurucusu ve uzun süre başında olduğu Android’deki görevinden ayrılmasından sonra o sırada Google Chrome ve Chrome OS’in başında olan Pichai’yi, Rubin’in yerine getirdi. 2014’te adı Microsoft’un CEO pozisyonu için geçse de bu göreve daha sonra bir başka Hindistanlı Satya Nadella atandı. Ekim 2014’te aralarında Chrome, Android, uygulamalar ve aramaların da olduğu tüm Google ürünleri Pichai’ye devredildi. 10 Ağustos 2015’te Larry Page Google’ın Alphabet Inc. adı altında yeniden yapılandırıldığını ve Sindar Pichai’nin Google’ın CEO’luğuna getirildiğini açıkladı.

Google Ceo’su Sundar Pichai Bonusları Geri Çeviriyor-Yardımcı Kaynaklar: NTV ve wikipedia.org

Yorum yapın