Kişisel Gelişim

Girişimcilerin Gelişimi

Girişimcilerin Gelişimi yazımızda girişimcilerin odaklarına aldıkları konular, büyük firmaların girişimleri desteklemesinin gerekliliği ve lider girişimcinin özelliklerini yazdık.

Girişimcilerin Gelişimi İçin Odak Noktası İnsan Olmalı

Dünya üzerindeki sorunlar sadece devletler tarafından çözülemeyeceği görüldüğü için şirketler dünyanın ihtiyaç duyduğu girişimleri hayata geçirerek çözümler üretmeye başlamıştır. Şirketler tüm dinamikleri bünyesinde bulundururken odağına da insanı almak zorundadır. Kapitalist düşüncenin tersine insanlara faydalı olan çözümler geliştirerek herkesin kazanmasını sağlamalıdır. Yeni girişimci şirketler insanı odağa koyarak daha güzel bir dünya düzeni oluşturmak için çalışmaktadır. Toplumların istediği hayatı gerçekleştiren şirketler daha da büyümektedir. Önceden işlevsel markalar vardı. Çamaşır makinesinin 2 saat yıkaması yerine 1 saat yıkaması gibi her geçen gün daha işlevsel ürünler çıkartırlardı. İşlevsel markalardan sonra duygusal markalara geçildi. Apple gibi markalar insanların kendilerini buldukları yeni ürünler çıkardı. Daha sonra insanlara faydalı ürünler ortaya çıkartan markalar ön plana çıktı.

Silikon Vadisinde Girişimcilik-Girişimci

Girişimcilerin Gelişimi İçin Destek Gerekiyor

Kurumsal dünya, girişimcilere oyun oynuyorlar gözüyle bakıyor. Yeni çözümlerin gelişmesi için girişimcilere büyük firmaların destek sağlaması gerekir. Girişimcilerin geliştirdiği girişimler ileride büyük şirket olmaları yolunda büyük önem taşımaktadır. Girişimlerin başlangıçta desteklenmesi ve geleceğe yürüyebilmeleri için kurumsal firmaların onları iyi incelemesi ve gereken yardımları yapmaları gerekiyor. Büyük firmalar genç girişimcilerin göstermiş oldukları başarıları takip ettiklerinde etkilendiklerini belirtiyorlar. Kurumlar yeniliği ve üreticiliği kendi bünyelerinde kabul ederek büyümelidirler. Sabit bir fikirle kalırlarsa oldukları yerlerde sayarlar. Girişimciler ürün ve hizmete odaklanarak gelişmeyi amaçlarlar. Kurumsal firmalarda bu amaçlar doğrultusunda girişimcileri desteklemelidir.

Silikon Vadisinin Girişimcilik Mantığı Hakkında Bilgi

Lider Olan Kişinin Özelliği

Kurumsal firmaların iyi yönetilmesi gerekir. Şirkette başa getirilen kişinin yaşama amacı ve insanların iyiliği için neleri yapmak istediği sorulmalıdır. Fakat şirketin başına getirilen kişiden sadece şirketin daha çok para kazanması ve büyümesi istenmektedir. Lider olan kişiler haksızlıklara ve ihtiyaçlara çözüm üretmek için çalışırlar. Şirketlerin başına sorunlara çözüm üretebilen kişilerin gelmesi toplumun ve ülkenin yükselmesini sağlayacaktır. En iyi ben olacağım, en başarılı ben olacağım sözü söyleyenler lider kişiler olmazlar sadece başarılı olurlar. Girişimlerde de insanlığın sorunlarına çözüm getiren ve bir ihtiyacı çözen girişimler başarılı olur.

Kişinin neden ve niçin sorularını kendine sorması ve ona göre girişimine başlaması gerekir. Hayatta hep bir şeyler ol diye tavsiyeler veriliyor fakat bir şeyler yap diye tavsiye veren çıkmıyor. Doktor ol, Mühendis ol diye tavsiyeler veriliyor, fakat insanlara faydalı bir şeyler yap diyen çıkmıyor. Geldiğimiz noktada üretemeyen bir ülke olduk ve diğerlerinden teknolojiyi satın alarak kullanmak zorunda kalıyoruz. Liderlerin bu konuda üretken olması ve ülkeyi değiştirmesi gerekir.

Silikon Vadisinde Girişimcilik-Amerika

Başarılı Olmanın Yolu Sürekli Denemek

Dünyada finans yani para miktarı, ihtiyaç olunandan bir kaç katı fazladır. Fakat ihtiyaç sahipleri bu paraya ulaşamamaktadır. Girişim başlatacak kişilerin başarısızlıktan korkmaması ve denemesi gerekir. Başarısızlıktan korkanlar asla başarılı olamazlar. Keşke demeyip deneyenlerden olmalı ve başarısızlıkların başarıyı getireceğini bilmeliyiz. Başarının getirdiği mutluluğu tatmanın zevkini yaşayanlardan olmalıyız. Girişimciler deneyerek gelişirler ve başarıları tesadüf değildir.

Girişimcilerin Gelişimi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir