İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Geleceğin Meslekleri 2020

Geleceğin Meslekleri 2020

Geleceğin Meslekleri-Evde Bakım

Geleceğin Meslekleri 2020 yazımızda teknolojinin getirdiği meslekler, robot teknolojisi ve teknoloji sevmeyenlerin yönelebileceği popüler meslekleri yazdık.

Teknolojinin Yok Edemeyeceği Meslekler

Bilim ve teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle bu yönde oluşacak iş alanlarında ciddi eleman ihtiyacı doğmaktadır. Özellikle otonom sürüş ve problemlere teknolojik çözüm getirebilenler büyük kazanç sağlayacaktır. Bunların yanında insanların yaşam ömürleri uzamaktadır. Yaşlı insanlar için evde bakım sağlayan insanların sayısı da her geçen gün artacaktır. Birkaç yıl sonra günümüzde var olan evde bakım hemşireleri ve bakıcılarının sayısının 10-15 katına çıkması beklenmektedir. Bilim ve teknoloji ile arası olmayanlar bu tür hizmetlere yönelebilirler.

Uzun Ömrün Şifresi Nedir

Bunun yanı sıra doktorların yerini de robotlar alabilir. Yapay zeka ve derin düşünme teknolojisinin gelişmesiyle birlikte sağlık sektöründe akıllı robotlar yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır. Doktorların kullanımıyla çalışmalarını sürdürebilen bu robotlar, ileri de kendi zekalarını kullanarak ameliyatları yapabilecektir. Yapay zeka kullanılarak kanserlerin teşhisi şuanda daha iyi yapılabilmektedir. Hem doktor hemde yapay zeka birlikte çalıştığında kanserli hücreler bulunup düzeltilebilmektedir.

Veri İşlemenin Önemi

Geleceğin Meslekleri-Veri Anlamlandırıcısı

Analitik biliminin ortaya çıkmasıyla birlikte ilginç mesleklerde ortaya çıkmaktadır. Veri anlamlandırıcısı bu meslekler arasına girmektedir. Oluşan verilerin yapay zeka ile işlendikten sonra verileri kullanabilecek kişilerin oluşturduğu meslek olacaktır. Kısacası oluşan verinin yorumlanmasını sağlayanlardır.

Otonom Sürüş

Sürücüsüz Araçların Bakımı

Sürücüsüz araçların yapılmaya başlamasıyla bu araçların kontrolünü ve bakımını yapacak insanlara ihtiyaç duyulacaktır. Sürücüsüz araçların ihtiyaç duyacağı enerjiyi, yazılımı ve mekanik ihtiyacı yerinde karşılayacak insanlar oluşacaktır. Mobil çalışanlar bu araçların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ve sorunsuz bir şekilde işlevlerini yapmalarını sağlayacaktır.

Alibaba'nın Başarılı Olması

Müşteri İlişkileri

Robotların yerini alamayacağı bir diğer meslek ise müşteriler ile olan karşılıklı sıcak ve samimi ilişkilerdir. Müşteri ilişkilerinde karşılıklı anlayış ve sorunların çözümü için insanlara ihtiyaç duyulmaya devam edilecektir. Duygusal zeka gerektiren işlerde her zaman insan gücüne ihtiyaç duyulacaktır.

Genel Olarak Düşen Psikolojimiz

Geleceğin Sosyal Meslekleri

Sosyoloji, Psikoloji ve Antropoloji meslekleri gelecekte de ön planda yer alacaktır. Antropoloji mesleğinde insan davranışını yorumlama, buna uygun ürün, hizmet ve çözüm geliştirme& antropologların çok iyi yaptığı bir şeydir. İnsanların birbirleriyle olan iletişimine bakan sosyologlar artacaktır. Psikologların ise mesleği asla bitmeyecektir. İnsanların dertlerini dinleyen ve çözüm bulmaya çalışan psikologlar günümüzde olduğu kadar ileride de popüler meslekler arasındaki yerini koruyacaktır. Sosyal medya kullanımının artmasıyla haset, kıskançlık ve imrenme duyguları da arttığı için insanların psikolojileri bozulmaktadır. Psikologlara olan ihtiyaç hiç olmadığı kadar artacaktır.

Türk Yemek Kültürü

Turizm Meslekleri

Geleceğin meslekleri yazımızda son olarak turizm ile ilgili otel çalışanları ve aşçıların meslekleri ileride de devamlı olacaktır. Turizm ülkemizde her yıl gelişmektedir ve bu alanda çalışan insanlara daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Turistik yerlerde restoranların açılması ve hediyelik eşya dükkanlarının varlığı devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir